ارتباط آلودگی نوری با خطر ابتلا به دیابت - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
ارتباط آلودگی نوری با خطر ابتلا به دیابت

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد خوابیدن در محیطی که فرد را در معرض آلودگی نوری قرار می دهد با خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، بر اساس نتایج مطالعه‌ای که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بزرگسال در چین انجام گرفت، خوابیدن در اتاقی که در معرض نور مصنوعیِ فضای بیرون قرار دارد، ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

این بررسی نشان داد:‌ افرادی که در مناطقی از چین با آلودگی نوری بالا در شب زندگی میکنند، حدود ۲۸ درصد بیشتر از افرادی که در مناطقی با میزان آلودگی نوری پایین زندگی می کنند در معرض ابتلا به دیابت هستند.

در حقیقت بیش از ۹ میلیون مورد دیابت در افراد ۱۸ ساله و بالاتر در چین ممکن است به دلیل آلودگی نوری در فضای باز باشد و با مهاجرت افراد بیشتری به شهرها، این تعداد احتمالا بیشتر میشود.

به گفته محققان، آلودگی نوری در مناطق شهری به حدی گسترده است که می‌تواند حتی مناطق حومه‌ای و پارک‌های جنگلی را که ممکن است در فاصله قابل توجهی از منبع نور باشند، تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، دکتر “فیلیس زی”، مدیر مرکز طب خواب در دانشکده پزشکی فینبرگ در شیکاگو که در این مطالعه مشارکت نداشت، گفت: نتایج این مطالعه تایید کننده تحقیقات گذشته در مورد اثرات مضر نور در شب بر عملکرد متابولیک و خطر ابتلا به دیابت است.