دیابت چگونه منجر به نابینایی می‌شود؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
دیابت چگونه منجر به نابینایی می‌شود؟

یک جراح و متخصص بیماری‌های چشم با اشاره به عوارض دیابت بر چشم، عمده‌ترین عارضه چشمی دیابت را آسیب به شبکیه دانست و گفت: برخی عوارض چشمی دیابت در مراحل اولیه قابل درمان هستند اما در صورت خونریزی وسیع، پارگی شبکیه یا انسداد عروق وسیعی از شبکیه می‌تواند موجب نابینایی کامل فرد شود.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی فقهی اظهار کرد: با توجه به اینکه دیابت یک بیماری عروقی است، نخستین ارگانی که دچار عوارض دیابت می‌شود، ارگان‌های دارای عروق زیاد است و هر چه عروق ریزتر و باریک‌تر باشند، بیشتر مورد هدف دیابت قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه یکی از ارگان‌هایی که درگیر عارضه دیابت می‌شود چشم است، افزود: هر چه مدت زمان ابتلا به بیماری دیابت طولانی‌تر شود، احتمال درگیری چشم افزایش می‌یابد.

این جراح و متخصص بیماری‌های چشم گفت: عوارض چشمی دیابت به نوع دیابت بستگی دارد؛ در نوع ۱ به دلیل اینکه فرد از دوران کودکی درگیر بیماری می‌شود انتظار می‌رود عوارض دیابت نیز از سنین جوان‌تر رخ دهد. از طرفی با توجه به اینکه بیشترین سن شروع دیابت نوع ۲ در سن بالای ۴۰ سال رخ می‌دهد در صورت تشخیص به موقع بیماری، عوارض پنج سال پس از آغاز بیماری بروز پیدا می‌کنند اما باید بینیم عوامل همراه مانند چاقی و فشار خون وجود دارند یا کنترل بیماری خوب انجام می‌شود یا نه.

این فوق تخصص شبکیه با بیان اینکه کنترل دیابت موجب می‌شود عوارض چشمی رخ ندهد، افزود: چاقی، بالا بودن چربی خون و فشار خون برخی عوامل شناخته شده در افزایش عوارض چشمی دیابت هستند. در برخی منابع استرس نیز عامل برخی عوارض چشمی دیابت عنوان شده است.

آسیب به شبکیه، مهم‌ترین عارضه چشمی دیابت
فقهی عمده‌ترین عارضه چشمی دیابت را آسیب به شبکیه دانست و گفت: این عوارض موجب کاهش قابل توجه دید می‌شوند. آنچه بر اثر دیابت چشم را درگیر می‌کند، به طور مشخص شبکیه است اما گاهی سایر قسمت‌های چشم درگیر می‌شوند و ممکن است فرد دچار خشکی چشم، کدورت‌های قرنیه و آب مروارید شود اما این عوارض نسبت به عوارض شبکیه چشم که شامل خون‌ریزی، تورم یا بروز لکه زرد در مرکز بینایی است کمتر هستند.

وی در خصوص راه‌های پیشگیری از عوارض چشمی دیابت بیان کرد: باید از ابتلا به دیابت پیشگیری کرد اما در صورت ابتلا به دیابت باید قند به خوبی کنترل شود تا عارضه چشمی رخ ندهد یا در صورت بروز مشکل ساز نباشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: عوامل موثر بر دیابت یا افزایش عوارض دیابت مانند فشار خون، چربی بالا، چاقی باید کنترل و درمان شوند. ورزش کرد، تنظیم رژیم غذایی و پرهیز از استرس نیز موجب می‌شود عوارض دیابت بر شبکیه چشم رخ ندهد، به تاخیر بیفتد یا نیاز به درمان خاصی نداشته باشد.

دیابت چشم موجب نابینایی می‌شود
فقهی با بیان دیابت چشم می‌تواند موجب نابینایی نیز شود، تصریح کرد: برخی عوارض چشمی دیابت در مراحل اولیه قابل درمان هستند اما در صورت خون‌ریزی وسیع، پارگی شبکیه یا انسداد عروق وسیعی از شبکیه می‌تواند موجب نابینایی کامل فرد شود و عملا نمی‌توان کاری برای درمان بیمار کرد.

این فوق تخصص شبکیه یکی از عوامل بسیار موثر در بروز دیابت را ارث دانست و گفت: یکی از مشکلات در کنترل دیابت، تشخیص دیرهنگام بیماری است و گاهی مبتلایان به دیابت با عوارض شبکیه‌ای به پزشک مراجعه می‌کنند که این مساله نشان می‌دهد فرد سال‌ها به دیابت مبتلا بوده و متوجه نشده است بنابراین افراد بالای ۴۰ سالی که فردی از خانواده آن‌ها به دیابت مبتلا است، حتما باید قندخون خود را بررسی کنند.

دیابت؛ بیماری غیر قابل درمان
فقهی با تاکید بر کنترل قند و عوامل زمینه‌ساز آن بیان کرد: کنترل دیابت تنها به معنی مراجعه به پزشک متخصص داخلی نیست و باید سالانه معاینات چشم پزشکی انجام شود و بر این اساس پزشک مشخص کند بیمار چه زمانی باید برای مراجعات بعدی مراجعه کند.

وی با اشاره به نوسانات قند، گفت: مبتلایان به دیابت باید بدانند این بیماری خوب‌شدنی نیست و تنها قابل کنترل است بنابراین باید مرتب پیگیری و درمان انجام شود.