طغیان ویروس جدید و ناشناخته - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
طغیان ویروس جدید و ناشناخته

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه آرمان ملی، بنا به طبیعت ذاتی، مشتاق به لمس اشیا و لوازم هستند. بنابراین سیستم ایمنی‌شان در برابر ویروس و میکروب‌ها آسیب پذیر می‌شود. سالمندان هم معمولا به دلیل بروز بیماری‌های زمینه‌ای و کهولت سن، سیستم ایمنی ضعیفی دارند. این سبب می‌شود، در برابر انواع ویروس و بیماری‌های همه‌گیر آسیب پذیرتر از دیگران باشند. این روزها بسیاری از خانواده‌ها درگیر ویروس گوارشی جدید هستند که با علائمی مانند تب، سردرد، تهوع و اسهال بی‌اختیار همراه است. دوره بیماری بنابه شرایط جسمی افراد، بین ۵ تا ۱۰ روز ادامه دارد اما مدت میانگین درگیری بدن با ویروس یک هفته است.

بیماران عموما بین دو تا سه روز بی‌حالی با علائم شدید را می‌گذرانند که گاهی اوقات بسیار نگران کننده هم به نظر می‌رسد. داشتن اطلاعات لازم برای مراقبت از بیمار، پیشگیری و مهمتر از همه مراجعه به موقع به پزشک، کمک می‌کند این شرایط را بهتر و با استرس کمتری بگذرانیم.

 

ناگهان دل‌پیچه، ناگهان علائم بیماری

ویروس گوارشی چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان متوجه شد که دچار این بیماری شده‌ایم یا نه؟ مانند کرونا مسری است؟ این پُرتکرارترین پرسش‌ها درباره این بیماری تابستانه به‌شمار می‌رود. طبیعی است که ویروس گوارشی هم مانند بقیه ویروس‌ها، قدرت سرایت دارد. درباره این ویروس گفته می‌شود رعایت‌هایی مانند استفاده از ماسک، شست‌وشوی صحیح و مرتب دست‌ها و ضدعفونی کردن سطوح، موثر و کاهنده احتمال ابتلاست. علائم این بیماری معمولاً گوارشی است.

برخی بیماران از یکی، دو روز قبل از تشدید علائم در قالب استفراغ و اسهال، علائمی مانند سوزش سر معده، رفلاکس، نفخ شدید و دردهای گذرای پیچشی در ناحیه شکمی را تجربه می‌کنند. برخی هم علائمی همچون سردرد، آبریزش بینی حتی حس بوی بد در ناحیه بینی را دارند. بیماران گوارشی معمولا ناگهان و بی هیچ علامت خاص قبلی دچار دل‌پیچه می‌شوند. با فاصله کمی تهوع و اسهال به صورت بی اختیار شروع می‌شود. فاصله دفعات اسهال و تهوع بسیار کم و شدت آن بالاست.

بیمار همزمان نوعی بی اشتهایی افراطی را هم تجربه می‌کند. در روز سوم معمولاً تک سرفه و درد ناحیه قفسه سینه، شکمی و سر را هم تجربه می‌کند. معمولاً تب بیمار هم بالا می‌رود و دچار تک سرفه آلرژی گونه می‌شود. برای همین برخی افراد دچار اضطراب می‌شوند که نکند دچار کرونا و درگیری ریه هم شده باشند. این دردها معمولاً عارضه فشاری است که به ماهیچه‌های بالاتنه هنگام فشار استفراغ وارد می‌شود. تک سرفه به دلیل بالا رفتن اسید معده، رفلاکس و سوزش مجرای گوارشی در این شرایط است.

 

حال روحی بیمار را هم خوب کنیم

یکی دیگر از نکات بهداشتی در مراقبت و درمان فرد بیمار، نظافت مداوم سرویس بهداشتی و روشویی است. دستگیره‌ها و پریز برق آن را هم مدام ضدعفونی کنید تا دیگر اعضای خانواده درگیر نشوند. تا زمانی که بیمار حالش خوب شود، دست کم به مدت یک هفته اعضای خانواده زمانی که در فضای عمومی خانواده و در کنار هم هستند، ماسک استفاده کنند.

اگر فضای استراحت و درمان بیمار جدا شده، فقط کسی که مراقب اوست ماسک بزند و خود او هم برای احتیاط، کمتر نزدیک دیگران باشد. شست‌وشوی دست‌ها با مایع دستشویی و کمی نمک کمک می‌کند، شیارهای دست از ویروس‌های احتمالی پاک شود. بقیه اعضای خانواده می‌توانند از ترکیب‌هایی مانند دمنوش به لیمو، نعناع فلفلی، پونه، آش سبزیجات، شربت آبلیموعسل و موادغذایی مقوی استفاده و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند.