آیا بنزوئیل پراکسید واقعا برای درمان آکنه مفید است؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
آیا بنزوئیل پراکسید واقعا برای درمان آکنه مفید است؟

این ترکیب کاربردی به‌ ویژه برای آکنه‌ های التهابی که با برجستگی‌ های قرمز رنگ حاوی چرک مانند پاپول‌ها، پوستول ها، ندول ها و کیست‌ ها مشخص می‌شوند، به خوبی عمل می‌ کند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از عصر ایران، بنزوئیل پراکسید یک ماده شناخته شده به منظور مبارزه با آکنه به شمار می رود. این ماده در ژل‌ های بدون نسخه (OTC)، انواع شوینده های صورت و همچنین ترکیبات درمان‌ لک وجود دارد و در غلظت‌ های مختلف برای جوش‌ های خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آیا بنزوئیل پراکسید واقعا برای درمان آکنه مفید است؟

بنزوئیل پراکسید برای درمان و پیشگیری از آکنه با از بین بردن باکتری‌ های زیر پوست و همچنین کمک به منافذ در راستای دفع سلول‌ های مرده پوست و چربی اضافی عمل می‌ کند.

– بنزوئیل پراکسید برای جوش صورت

این ترکیب کاربردی به‌ ویژه برای آکنه‌ های التهابی که با برجستگی‌ های قرمز رنگ حاوی چرک مانند پاپول‌ها، پوستول ها، ندول ها و کیست‌ ها مشخص می‌شوند، به خوبی عمل می‌ کند.

– بنزوئیل پراکسید برای آکنه کیستیک

آکنه کیستیک به عنوان جدی ترین شکل آکنه در نظر گرفته می شود و درمان آن نیز در مقایسه با سایر شکل های آکنه سخت تر است.

این آکنه با برجستگی های سخت زیر سطح پوست تشخیص داده می شود. در حالی که این جوش ها ممکن است در عمق خود حاوی مقادیر زیادی چرک باشند، غالبا دارای نوک برجسته و قابل تشخیص مانند جوش های سر سفید یا سر سیاه نیستند.

باکتری P. acnes (پروپیونی باکتریوم آکنس) یکی از عوامل ایجاد آکنه کیستیک محسوب می شود که بنزوئیل پراکسید ممکن است در ترکیب با داروهای تجویزی به درمان آن کمک کند. البته گفتنی است که در صورت ابتلا به آکنه کیستیک حتما باید به منظور درمان اصولی تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو باشید.

– بنزوئیل پراکسید برای جوش های سرسیاه و سرسفید

جوش های سرسیاه و سرسفید نیز تحت عنوان آکنه دسته بندی می شوند. با این حال آنها به گروه آکنه های غیر التهابی متعلق هستند زیرا برجستگی های قرمز رنگ مرتبط با سایر انواع آکنه را ایجاد نمی کنند.

بسیاری از افراد ممکن است با هر دوی این نوع آکنه ها سر و کار داشته باشند و این سوال برایشان ایجاد شود که آیا می توان از بنزوئیل پراکسید برای آکنه های غیر التهابی نیز استفاده کرد؟

در حالی که بنزوئیل پراکسید می تواند به کنترل چربی و حذف سلول های مرده که خود منجر به مسدود شدن منافذ پوست می شوند یاری برساند، اما با این وجود، ترکیب مذکور بهترین گزینه درمانی موجود برای جوش های سرسیاه و سرسفید نخواهد بود.

– بنزوئیل پراکسید برای اسکار آکنه

اسکار یا جای آکنه مشکلی است که در برخی از موارد در نتیجه طغیان ناگهانی آکنه رخ می دهد. این امر به خصوص در مورد آکنه‌ های التهابی صدق می‌ کند، حتی اگر با موفقیت در برابر میل به کندن ضایعات مقاومت کرده باشید!

اسکارهای آکنه می توانند با قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدتر شوند، بنابراین بسیار مهم است که هر روز و به طور منظم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در تئوری، بنزوئیل پراکسید می تواند به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک و از این رو جای آکنه ها را به مرور زمان کمرنگ تر کند. با این حال تحقیقات زیادی وجود ندارد که از چنین کاربردی پشتیبانی کند.

 

نحوه استفاده از بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید در فرمولاسیون بسیاری از محصولات درمانی آکنه وجود دارد. در این میان بسیار مهم است که شکل دارویی مناسب برای مراقبت از پوست خود را بر اساس اولویت درمانی انتخاب کنید.

به عنوان مثال افرادی که با مشکل جوش روی بدن مواجه هستند، باید از محصولات مخصوص شستشوی بدن به جای صورت استفاده کنند. در مقابل برای صورت اکثرا از فرم ژل استفاده می شود.

عامل بعدی در جهت انتخاب صحیح، غلظت مناسب است. غلظتی که برای مصرف انتخاب می کنید، تا اندازه زیادی به وضعیت و مقاومت پوست شما بستگی دارد. برخی از افراد می توانند محصولات با درصد بالایی از بنزوئیل پراکسید (تا ۱۰ درصد) را روی پوست خود به خوبی تحمل کنند. این در حالی است که برای عده ای دیگر درصدهای کمتر  مناسب تر خواهد بود.

غلظت مصرفی به محل استفاده از بنزوئیل پراکسید نیز بستگی دارد. از آن جایی که پوست صورت نسبتا حساس است، توصیه می شود ابتدا از غلظت های کمتر (حدود ۴ درصد) و یا همان غلظت ۱۰ درصد اما یک شب در میان استفاده شود. این در حالی است که نواحی قفسه سینه و پشت انعطاف پذیر و مقام تر هستند و به همین علت می توانند غلظت های بالاتری را تحمل کنند.

انواع محصولات درمانی حاوی بنزوئیل پراکسید

– کرم ها و لوسیون های ضد آکنه: به طور معمول یک یا دو بار در روز روی کل ناحیه پوست به عنوان یک اقدام درمانی و پیشگیرانه استفاده می شوند.

– ژل شستشوی صورت و فوم: یک یا دو بار در روز برای کمک به پیشگیری از آکنه و درمان ضایعات موجود استفاده می شوند.

– شوینده‌ها و صابون‌های بدن ضد آکنه: برای افرادی که جوش‌ های متعدد روی سینه، پشت و سایر نواحی بدن دارند محصولی ایده‌آل است.

– ژل: معمولا برای درمان‌ نقطه‌ ای با غلظت‌ های بالاتر تولید می‌ شوند و فقط باید در ناحیه آسیب‌ از آنها استفاده کرد.

عوارض استفاده از بنزوئیل پراکسید روی پوست

در حالی که بنزوئیل پراکسید برای اکثر افراد بی خطر است، می تواند عوارض جانبی مختلفی هم ایجاد کند. ریسک این موضوع به ویژه زمانی که برای اولین بار از محصول استفاده می کنید، بیشتر خواهد بود.

از این رو با یک متخصص پوست و یا داروساز در مورد عوارض جانبی زیر و اقدامات احتیاطی استفاده از بنزوئیل پراکسید برای آکنه مشورت کنید:

– عوارض پوستی

بنزوئیل پراکسید با لایه برداری از پوست برای خلاص شدن از شر سلول های مرده، چربی بیش از حد و باکتری هایی که ممکن است در زیر آن گیر افتاده باشند، عمل می کند.

چنین عمکلردی می تواند منجر به خشکی و همچنین قرمزی و لایه برداری بیش از حد شود. به همین دلیل ممکن است حین مصرف متوجه خارش و سوزش عمومی در محل استفاده شوید. اگر آفتاب سوختگی دارید به هیچ وجه از بنزوئیل پراکسید استفاده نکنید.

– لکه روی لباس و مو

بنزوئیل پراکسید منجر به ایجاد لکه روی لباس و مو می شود. از این رو اطمینان حاصل کنید که پس از هر بار استفاده، دست های خود را به خوبی خواهید شست.

– واکنش های آلرژیک

در حالی که واکنش های آلرژیک ناشی از بنزوئیل پراکسید نادر هستند، اما احتمال وقوع آنها وجود دارد. اگر در نواحی تحت درمان احساس قرمزی و سوزش شدید دارید، فورا استفاده از محصول را متوقف کنید.

لازم به ذکر است در صورت تورم و مشکلات تنفسی، باید سریعا به اورژانس مراجعه شود.

برای مصرف هرگونه دارو و مکمل پیش از هر گونه اقدام با پزشک خود مشورت کنید.