۵ نشانه هشداردهنده نارسایی کبدی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
۵ نشانه هشداردهنده نارسایی کبدی

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، از تولید صفرا برای هضم غذا گرفته تا حذف سموم از خون، از جمله وظایف حساس و حیاتی کبد در بدن است.

این عضو بسیار مهم و حیاتی همچنین نقش فعالی در عملکردهای متابولیکی بدن ایفا می کند. بنابراین، هرگونه تغییر در عملکرد آن می تواند منجر به اختلال در کارکرد کل بدن شود و علائم آن به روش های مختلف قابل مشاهده است.

اگر اختلال در عملکرد کبد مورد توجه قرار نگیرد، می تواند منجر به نارسایی کبد و در نتیجه نیاز به پیوند عضو یا حتی مرگ شود. از این رو شناسایی علائم اختلال عملکرد کبد در مراحل اولیه برای بهره‌گیری از روش‌های درمانی مناسب و به موقع، امری ضروریست.

روزنامه “تایمزآو ایندیا” در مطلبی جدید به پنج علامت هشداردهنده که نشان می دهد کبد به درستی کار نمی کند، اشاره کرده که به شرح زیر است:

زردی: زردی حالتی است که در آن پوست و قسمت سفید چشم ها رنگ زردی پیدا می کند. حتی ادرار نیز زرد تیره به نظر می رسد. اینها نشانه های آشکار آسیب کبدی و اشاره ای از سایر بیماری های زمینه ای به حساب می آید. زردی ممکن است زمانی رخ دهد که کبد نتواند گلبول های قرمز را به طور موثر پردازش کند و در نتیجه نوعی رنگدانه موسوم به بیلی روبین تشکیل شود. کبد سالم بیلی روبین را جذب کرده و آن را به صفرا تبدیل می کند که در فرآیند هضم نقش دارد و باقی مانده آن از طریق مدفوع دفع می شود.

خارش پوست:‌ هر گونه مشکل در عملکرد طبیعی کبد منجر به تجمع سطوح بالای نمک صفراوی زیر پوست می شود. این در نهایت منجر به خارش و پوسته پوسته شدن پوست می شود. مشکلات پوستی که به طور اتفاقی ایجاد می شوند، بیشتر به دلیل مشکلات کبدی ایجاد می شوند و اولین علائم و نشانه های این بیماری هستند. با این حال، همه افرادی که از مشکل خارش پوست رنج می برند، سطح صفرای بالایی ندارند.

کاهش اشتها: یکی از عملکردهای ماده صفراوی تولید شده در کبد کمک به هضم غذا است. به طور طبیعی، زمانی که کبد به درستی کار نمی کند، عملکرد کبد مختل و منجر به از دست دادن اشتها می شود. در نتیجه کاهش وزن، درد شکم و حالت تهوع را به همراه دارد.

خونریزی و کبودی مکرر: اگر بدن به راحتی کبود یا روند بهبود زخم‌ زمان‌بر شود لازم است با پزشک مشورت شود تا اطمینان پیدا کرد که کبد عملکرد خوب خود را دارد. خونریزی یا کبودی پس از آسیب دیدگی ناشی از کمبود پروتئین های خاص مورد نیاز برای لخته شدن است. کبد این پروتئینها را تولید می کند که می تواند به دلیل بیماری زمینه ای کبد مختل شود. در برخی موارد، افراد هنگام ابتلا به مشکلات کبدی حتی خون بالا می آورند یا متوجه خون در مدفوع می شوند.

عدم تمرکز: هنگامیکه کبد نتواند خون را از سموم پاک کند، دیگر عملکردهای بدن نیز مختل می شود. نشانه های انباشت سم می تواند در حافظه و سلامت روان فرد نیز آشکار شود. عدم تمرکز، احساس گیجی، از دست دادن حافظه، نوسانات خلقی و تغییرات شخصیتی همگی نشانه‌ای از مشکلات اساسی در کبد هستند.