نوشیدنی های گازدار و افزایش احتمال ابتلا به سرطان های مرگبار - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
نوشیدنی های گازدار و افزایش احتمال ابتلا به سرطان های مرگبار

تحقیقات جدید دلیل دیگری بر کاهش مصرف نوشابه های گازدار را ارائه می کنند: نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های شیرین ممکن است خطر مرگ ناشی از سرطان را افزایش دهد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر از مدیسن نت، «مارجوری مک‌کالو»، سرپرست تیم تحقیق و مدیر ارشد علمی تحقیقات اپیدمیولوژی در انجمن سرطان آمریکا، توضیح داد: «نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر از عوامل خطر شناخته شده برای افزایش وزن، اضافه وزن و چاقی هستند.»

بر اساس این مطالعه، به نظر می‌رسد نتایج مربوط به شاخص توده بدنی بالاتر شرکت کنندگانی است که به طور منظم این نوشیدنی‌های شیرین شده با قند را مصرف می‌کردند.

محققان از داده‌های یک مطالعه پیشگیری از سرطان استفاده کردند و به دنبال ارتباط بین این نوشیدنی‌ها و همه انواع سرطان‌ها، سرطان‌های مرتبط با چاقی و ۲۰ نوع سرطان بودند.

آنها شرکت کنندگان را از سال ۱۹۸۲، زمانی که بیش از ۹۳۴ هزار نفر بدون سرطان اطلاعاتی در مورد مصرف نوشیدنی ارائه کردند، تا سال ۲۰۱۶ دنبال کردند.

محققان دریافتند که بیش از ۱۳۵ هزار شرکت کننده تا سال ۲۰۱۶ بر اثر سرطان جان خود را از دست داده اند.

در حالی که نوشیدن بیش از دو نوشیدنی شیرین شده با قند در روز در مقایسه با افرادی که هیچ یک از این نوشیدنی‌ها را مصرف نمی‌کردند با مرگ و میر ناشی از سرطان مرتبط نبود، اما با افزایش خطر ابتلاء به سرطان‌های مرتبط با چاقی همراه بود.

مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با قند با افزایش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ و کلیه مرتبط بود.

در شرکت‌کنندگانی که نوشیدنی‌های شیرین‌شده مصنوعی مصرف می‌کردند، خطر ابتلاء به سرطان پانکراس (لوزالمعده) نیز افزایش یافت.

مک کالو در بیانیه خبری انجمن سرطان آمریکا گفت: «این نتایج باید خط مشی عمومی در مورد مصرف نوشیدنی‌های شیرین را برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان برای مردان و زنان نشان دهد.»