بهترین صبحانه‌ از نظر طب سنتی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
بهترین صبحانه‌ از نظر طب سنتی

بهترین صبحانه از نظر طب سنتی صبحانه ای است که در آن لبنیات نباشد مگر اینکه مثلا در کنار پنیر از گردو یا سیاه دانه هم استفاده کنیم.

بهترین صبحانه‌ از نظر طب سنتی

مقدار کالری صبحانه برای خانم ها تا ۴۰۰ کالری و برای آقایان تا۵۰۰ کالری است. برای از بین بردن سستی‌ های صبحگاهی بهتر است در صبحانه از گرمی جات استفاده کنید اما مراقب باشید زیاده روی نکنید چرا که گرمی زیاد به کبد انسان فشار می آورد.

فرنی، حریره بادام، تخم مرغ عسلی، شیر بادام یا شیر عسل، حلیم، انواع مربا و ارده هرکدام به میزان کالری که در بالا گفتیم میتواند گزینه های مناسبی برای شما باشد

به گزارش بانک پزشکان به نقل از تسنیم، سید جواد علوی درباره وعده‌ های غذایی روزانه اظهار کرد: انسان در شرایط مختلف به تعداد وعده‌ های غذایی متفاوتی نیاز دارد, در گذشته با توجه به شرایط تغذیه و زندگی، توصیه پزشکان به افراد سالم، مصرف سه وعده غذا در دو روز بود به‌گونه‌ ای که یک روز، صبحانه و شام و روز دیگر، ناهار مصرف شود.

وی افزود: اما با در نظر گرفتن قوای بدنی و هضمی این توصیه، امروزه برای همه مردم کاربرد ندارد، در نتیجه بیشترین توصیه داشتن ساعات منظّم غذایی است؛ این ساعات برای هر فرد به‌ شکلی تعریف می‌شود، به‌عنوان مثال ممکن است در فردی ساعت هشت صبح وقت مناسبی برای صبحانه باشد و برای دیگری ۶ صبح.

این کارشناس طب سنتی ادامه داد: اما به‌طور کلی بهترین وقت برای صبحانه در فصول سرد سه ساعت بعد از طلوع آفتاب و در فصول گرم یک الی دو ساعت بعد از طلوع آفتاب است؛ در مورد ناهار بنا به وضعیت هضمی فرد ساعت ۱۲ الی ۱۴ مناسب بوده و اما وعده شام نباید از ساعت ۱۸ تا ۱۹ به تأخیر بیفتد زیرا بین خواب و مصرف شام باید دو تا سه ساعت فاصله باشد.

بهترین صبحانه‌ از نظر طب سنتی

صبحانه؛ وعدۀ غذایی مغفول

علوی گفت: بیشتر مردم به صبحانه اهمیتی نمی‌دهند و این وعده غذایی مهم را نادیده می‌گیرند و میان سایر افرادی که این وعده را مصرف می‌کنند، رایج‌ترین ماده مصرفی نان و پنیر است!

وی اضافه کرد: این در حالی است که اصولاً پنیر غذای خوبی برای صبحانه نیست؛ از نظر طبّ ایرانی، مزاج پنیر تازه سرد و تر بوده و مانع فعّالیت مغزی کامل که معمولاً در صبحگاه برای کار و تلاش مورد نیاز است می‌شود و توصیه به مصرف گردو، سیاهدانه، آویشن و زنیان همراه پنیر به همین دلیل است.

بهترین صبحانه‌ از نظر طب سنتی

بهترین صبحانه از منظر طب سنتی

این کارشناس طب سنتی یادآور شد: بهترین صبحانه‌ ها شامل مربای بالنگ، مربای به، مربای هویج و مربای پوست پسته برای معده‌ های سرد یا ضعیف و مربای آلبالو و مربّای زرشک برای معده‌ های گرم و حریره بادام، شیربرنج با کمی دارچین یا زعفران، عسل و شیره انگور است.