چالش جهان در یک سالگی اُمیکرون - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چالش جهان در یک سالگی اُمیکرون

یک سال پس از کشف سویه اُمیکرونِ کروناویروس، ویروس شناسان همچنان در تلاش هستند تا با تکامل سریع این سویه از ویروس همراه شوند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا از نیویورک تایمز، در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که سویه جدید و نگران کننده کروناویروس موسوم به اُمیکرون در جنوب آفریقا کشف شده است. این سویه به سرعت در سراسر جهان گسترش پیدا کرد و باعث رکورد شکنی در آمار مبتلایان به کووید-۱۹ شد.

اکنون، یک سال بعد از شناسایی سویه اُمیکرون هنوز هم محققان در تلاش هستند تا با چرخش‌های تکاملی این سویه همراه شوند. این سویه به سرعت در حال جهش یافتن است و زیرسویه‌های متعددی از آن شناسایی شده است که هر کدام از آن‌ها در برابر دفاع ایمنی ما مقاومت دارند.

“جسی بلوم”، ویروس شناس در مرکز سرطان “فِرد هاچینسون” در سیاتل آمریکا گفت: ظهور زیر سویه‌های اُمیکرون محققان را برای شناسایی واکسن‌ها و روش‌های درمانی جدید به چالش‌ می‌کشد.

هنگامی که سویه اُمیکرون در نوامبر سال گذشته شناسایی شد، بیش از ۵۰ جهش داشت که آن را از سایر انواع کروناویروس متمایز می کرد. بسیاری از محققان از این ایده حمایت کرده‌اند که ممکن است این سویه در یک فرد و با سیستم ایمنی ضعیف به وجود آمده باشد و به نوع مزمن کووید مبتلا شده بوده که ماه‌ها ادامه داشته است.

هرچند، ماه گذشته گروهی از محققان دانشگاه مینه‌سوتا پیشنهاد کردند که نوع اولیه کروناویروس موش‌ها را آلوده کرده است. در این سناریو، نوع اولیه در بدن موش‌ها به اُمیکرون تبدیل شده و سپس مجدد انسان را آلوده کرده است.

اُمیکرون در چند هفته پس از آنکه شناسایی شد به دلیل جهش‌هایش به سویه غالب تبدیل شد. برخی از این جهش‌ها شرایطی ایجاد کردند تا ویروس با موفقیت بیشتری داخل سلول‌ها نفوذ پیدا کند. همچنین تعدادی از جهش‌ها باعث میشوند که ویروس بتواند ایمنی ایجاد شده بر اثر آنتی بادی‌های ناشی از واکسیناسیون یا عفونت‌های قبلی را دور بزند.