تاثیر کووید بر خطر سکته مغزی در کودکان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تاثیر کووید بر خطر سکته مغزی در کودکان

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که کووید-۱۹ ممکن است خطر سکته مغزی را در کودکان افزایش دهد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا از مدیکال اکسپرس، بر اساس نتایج این مطالعه جدید، کودکان پس از ابتلا به بیماری کویود-۱۹ در معرض خطر سکته مغزی هستند.

محققان آمریکایی اظهار داشتند: ممکن است پس از ابتلا به کووید-۱۹ واکنش بیش از حد ایمنی بوجود آید که باعث لخته شدن خون در کودکان شود. به طور کلی، خطر سکته مغزی در کودکان به نسبت پایین است و با وجود اینکه خطر سکته پس از کووید نادر است اما وجود دارد.

اگرچه در تحقیقات قبلی نشان داده شده که بزرگسالان مبتلا به کووید بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند، این ارتباط در کودکان مشاهده نشده بود. این موضوع ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که در کودکان مبتلا به سکته مغزی معمولا نتایج پزشکی بهتری نسبت به بزرگسالان مشاهده میشود.

در آغاز سال ۲۰۲۱، متخصصان مغز و اعصاب اطفال سالت لیک سیتی مرکز ایالت یوتا متوجه شدند که به نظر تعداد بیماران سکته مغزی در حال افزایش است و بیماران، کودکانی بودند که قبل از سکته مغزی به ظاهر سالم بودند.

آنان اظهار داشتند: مراجعه ماهانه یک کودک مبتلا به سکته مغزی معمول است اما برای چندین هفته متوالی شاهد مراجعه سه مورد بودیم. با بررسی‌های انجام شده ۱۶ بیمار شناسایی شدند که بین مارس ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱ دچار سکته مغزی ایسکمیک شده بودند. بیشتر موارد سکته بین فوریه و مه ۲۰۲۱ و مدت کوتاهی پس از افزایش موارد ابتلا به کووید در اطفال اتفاق افتاده بود.

از بین افرادی که تحت آزمایش آنتی بادی کووید قرار گرفتند، تقریبا نتیجه آزمایش نیمی از آنها مثبت بود. هیچ یک از ۱۶ نفر به نوع شدید بیماری مبتلا نبودند و در برخی، علائم بیماری مشاهده نشده بود.

محققان تاکید کردند سکته مغزی در کودکان بسیار نادر است، بنابراین انجام یک مطالعه جامع دشوار است.

محققان این مرکز اظهار داشتند: داده‌های جدید نشان می‌دهد که تعداد کلی موارد سکته به ‌طور قابل ‌توجهی بیشتر از آن چیزی است که پیش از این دیده شده بود. در طول پنج سال گذشته، تعداد کودکان مبتلا به سکته مغزی با منشا نامشخص به طور متوسط حدود چهار نفر در سال بوده است در حالیکه در شش ماه اول سال ۲۰۲۱، این بیمارستان ۱۳ کودک مبتلا به سکته مغزی با منشا ناشناخته پذیرش کرده است.

نتایج این مطالعه خلاف یافته‌های یک مطالعه بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ است که نشان ‌داد کووید-۱۹ باعث افزایش خطر سکته در کودکان نمی‌شود.