عوارض ابتلای مجدد به کووید خطرناک‌تر است - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
عوارض ابتلای مجدد به کووید خطرناک‌تر است

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد پیامدهای ابتلای مجدد به بیماری کووید-۱۹ از اولین باری که بیمار به کروناویروس آلوده می‌شود، خطرناکتر است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا از مدیکال دیلی، متخصصان آمریکایی بر اساس بررسی‌های خود اظهار داشتند: بدون در نظر گرفتن وضعیت واکسیناسیون، عوارضی چون خطر مرگ، بستری شدن در بیمارستان و مشکلات جدی ناشی از کووید-۱۹ با ابتلای مجدد به این بیماری در مقایسه با اولین باری که فرد به کروناویروس آلوده می‌شود، به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

متخصصان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس تاکید کردند: ابتلای مجدد به کووید-۱۹ خطر بروز مشکلات حاد و طولانی مدت ناشی از بیماری را افزایش می دهد که این موضوع در افراد واکسینه نشده، واکسینه شده و افرادی که دُز یادآور را دریافت کرده بودند، مشهود بود.

این یافته‌ها بر اساس بررسی اطلاعات جمع آوری شده مربوط به ۴۴۳ هزار و ۵۸۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در فاصله اول مارس ۲۰۲۰ تا شش آوریل، ۴۰ هزار و ۹۴۷ بیمار که دو بار یا بیشتر به کرونا آلوده شده و ۵.۳ میلیون فرد سالم بدست آمده است. اکثر افراد حاضر در این بررسی مرد بودند.

بررسی‌ها نشان داد: بیمارانی که مجدد به کروناویروس آلوده شده بودند، در مقایسه با افرادی که فقط یک بار به بیماری کووید مبتلا شده بودند، بیش از دو برابر در معرض خطر مرگ و بیش از سه برابر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان قرار داشتند. آنها همچنین در معرض مشکلات ریوی، قلبی، خونی، کلیوی، دیابت، سلامت روان و اختلالات عصبی بودند.

متخصصان تاکید کردند: حتی اگر بیمار سابقه ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را داشته باشد و در برابر ویروس نیز واکسینه شده باشد، باز هم در معرض پیامدهای نامطلوب ابتلای مجدد قرار دارد و از این رو در مواقعی که موج جدیدی از همه گیری بروز می‌کند، رعایت نکات بهداشتی به طور جدی همچنان توصیه می‌شود.