ابتلا به کرونا چه تاثیری در قاعدگی و عادت ماهانه دارد؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
ابتلا به کرونا چه تاثیری در قاعدگی و عادت ماهانه دارد؟

محققان طی مطالعات جدید خود ارتباط بین عفونت شدید سندروم تنفسی حاد کرونا و بی نظمی های قاعدگی را ارزیابی کردند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از سیناپرس، مطالعات پیشین نشان داده که زنان ممکن است بیشتر از مردان در معرض عواقب پس از کرونا باشند که بر بسیاری از سیستم‌ های اندام و سلامت روان تأثیر می‌ گذارد. به عنوان مثال، زنان باردار آلوده به کرونا بیشتر احتمال دارد که پیامدهای نامطلوب مربوط به بارداری و زایمان را تجربه کنند. زنان همچنین استرس ‌های مرتبط با بیماری همه ‌گیر، از جمله تنهایی، افزایش استرس و از دست دادن قابلیت مراقبت از کودک را گزارش می‌ کنند.

اگرچه همه‌ گیری کووید-۱۹ زنان را شدید تر از مردان تحت تأثیر قرار می ‌دهد، اما تحقیقات کافی برای تعیین تأثیر این ویروس بر سلامت زنان انجام نشده است.

طی مطالعه حاضر، محققان ناهنجاری‌های قاعدگی مشاهده‌ شده در طول همه‌ گیری کرونا را با استفاده از دیدگاه زیست ‌روانی اجتماعی برای بررسی ارتباط بین بیماری یا ایمن‌سازی کووید ۱۹ و همچنین عوامل روان ‌شناختی با دوره‌ های نامنظم ارزیابی می‌ کنند.

مطالعه حاضر از داده های مقطعی جمع آوری شده به عنوان بخشی از ارزیابی پایه استفاده کرد. در این پژوهش شرایط زنان در سنین باروری بین ژانویه ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۱ بررسی شده و فرآیندهای رفتاری و مولکولی درگیر در آن ها و خطر ابتلا به ویروس های نقص ایمنی انسانی ارزیابی شد.

شرکت کنندگان واجد شرایط مطالعه، زنان بین سنین ۱۸ تا ۴۵ سال بودند که در سه ماه گذشته فعالیت جنسی را گزارش کرده و از نظر ویروس نقص ایمنی انسانی منفی بودند. هیچ یک از آن ها از دستگاه داخل رحمی استفاده نمی کردند، سابقه جراحی دهانه رحم یا داخل اپیتلیال دهانه رحم نداشتند.

این زنان همچنین نئوپلازی درجه ۲ یا ۳ نداشته و در دو ماه گذشته از آنتی بیوتیک استفاده نکرده و حساسیت به مترونیدازول نداشته است.

شرکت کنندگان در این مطالعه به سوالات یک نظرسنجی نیز پاسخ دادند که شامل سوالاتی در مورد بی نظمی های قاعدگی آنها در سه ماه گذشته و عوامل اجتماعی جمعیت شناختی، از جمله سن، متوسط درآمد ماهانه، سطح تحصیلات، نژاد، قومیت و وضعیت شغلی بود.

شرکت کنندگان در اکتبر ۲۰۲۰ شروع به دریافت یک ایمونواسی سریع کروماتوگرافی با مجوز استفاده اضطراری از سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای تشخیص کیفی آنتی بادی های کرونا و ایمونوگلوبولین G (IgG) در خون کردند. وجود آنتی بادی های قابل تشخیص ممکن است نشان دهنده ایمن سازی قبلی کووید ۱۹ یا ابتلا به این ویروس باشد.

ارزیابی های پایه توسط ۱۸۲ شرکت کننده که داده های مربوط به دموگرافیک و بی نظمی های قاعدگی را ارائه کردند، تکمیل شد. در این میان، ۷۳ اقدام با موفقیت اجرا شد، از جمله آزمایش‌های SARS-CoV-2 IgG، استرس، تنهایی و افسردگی. در مجموع ۳۶ شرکت ‌کننده درباره وضعیت واکسیناسیون کووید-۱۹ خود بازخوردی را در مورد نظرسنجی بعدی ارائه کردند.

از نظر متغیرهای روان‌شناختی، ۳۱ شرکت‌کننده حداقل یک مورد را ارزیابی کردند که نشان ‌دهنده استرس درک‌ شده در قالب این احساس بود که خیلی اوقات در هنگام عادت ماهانه دچار مشکل شده و ۲۸شرکت ‌کننده نیز آستانه افسردگی بالا را پشت سر گذاشتند.

گفتنی است ۲۵ نفر به اختلالات قاعدگی در سه ماه قبل اشاره کردند و آزمایش دقیق فیشر ارتباط معنی ‌داری بین وجود آنتی‌بادی‌های IgG قابل تشخیص کروناو بروز بی ‌نظمی‌ های قاعدگی در بین زنان واکسینه ‌نشده را نشان داد، زیرا هر هفت زنی که بی ‌نظمی قاعدگی را گزارش کردند دارای آنتی ‌بادی بودند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی PLoS ONE، منتشر شده و در اختیار محققان قرار دارد.