چرا برخی افراد به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ دچار می‌شوند؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چرا برخی افراد به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ دچار می‌شوند؟

در حال حاضر تعداد زیادی از مردم به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می شوند و بیشتر آنها تنها علائم خفیف بیماری را تجربه می کنند که عمدتا به دلیل میزان بالای واکسیناسیون است. هرچند، برخی افراد نوع شدیدتری از بیماری را تجربه می‌کنند و اطلاعات کافی درباره دلایل آن وجود ندارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا از مدیکال اکسپرس، ژنوم انسان ممکن است عامل کلیدی باشد که چرا کووید-۱۹ برای برخی افراد از دیگران جدی تر است.

گروهی از متخصصان موسسه بهداشت برلین به همراه همکارانشان از انگلیس و کانادا، ژن‌ها و پروتئین‌هایی را شناسایی کردند که در افزایش خطر ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ نقش دارند. یافته های آنها در مجله Nature Communications منتشر شده است.

برای پزشکان و متخصصان سراسر جهان هنوز این ابهام وجود دارد که چرا برخی از افراد در صورت آلوده شدن به کروناویروس به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ دچار می‌شوند، در حالیکه برخی دیگر فقط علائم خفیف را تجربه می‌کنند.

در بررسی جدید متخصصان ژن‌هایی را شناسایی کرده اند که علاوه بر عوامل خطرزای شناخته شده مانند سن و جنسیت، افراد را مستعد ابتلا به نوع شدید بیماری می کند.

در این بررسی متخصصان به داده های ژنتیکی که از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در سراسر جهان جمع آوری شده بود، دسترسی پیدا کردند که شامل شدت بیماری نیز می شد. به گفته متخصصان در آن زمان، حدود ۱۷ منطقه ژنومی مشاهده شد که با خطر بالاتر ابتلا به نوع شدید بیماری مرتبط بود اما ژن‌های عامل و مکانیزم زمینه‌ای برای بسیاری ناشناخته باقی ماندند.

به گفته متخصصان، یکی از اینها پروتئینی بود که عامل تعیین گروه خونی افراد است. این موضوع مشخص بود که این ژن با خطر ابتلا به عفونت مرتبط است. در همین حال، پروتئین ELF۵ نیز به نظر می رسید که می تواند بسیار مرتبط باشد.

متخصصان اظهار داشتند: بیماران مبتلا به کووید حامل گونه‌ای در ژن هستند که کد کننده ELF۵ است و بیشتر احتمال دارد در بیمارستان بستری شوند و در برخی موارد حتی جان خود را از دست دهند.

متخصصان تاکید کردند: ELF۵ در تمام سلول‌های سطحی پوست و غشاهای مخاطی وجود دارد، اما در مقادیر زیادی در ریه‌ها تولید می‌شود. از آنجاییکه ویروس بیشترین آسیب را در این محل ایجاد می کند، این امر بسیار محتمل به نظر می رسد.