ایران در راه قله موج هفتم کرونا - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
ایران در راه قله موج هفتم کرونا

در طول ۲۴ ساعت، ۹۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری، به ۱۴۲ هزار و ۶۵۴ نفر رسید. از سه‌شنبه تا چهارشنبه ۱۹مردادماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۶۳۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۰۷۸ نفر از آنها بستری شدند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه آرمان ملی، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۷۷۹ نفر رسید. تا کنون ۷ میلیون ۱۳۰ هزار و ۷۳۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.۱۴۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۵۳میلیون و ۴۳۸ هزار و ۸۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

تا کنون ۶۴ میلیون و ۸۲۵ هزار و ۶۶ نفر دُز اول، ۵۸ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۷۸۳ نفر دُز دوم و ۳۰ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۸۴۲ نفر، دُز سوم و بالاتر واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۵۳ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۵۲۳ دُز رسید. در حال حاضر ۱۳۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۲۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۵۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

همچنین عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به آخرین شرایط موج هفتم این بیماری در کشور، درباره سویه جدید شناسایی شده، گفت: به‌رغم اینکه سرایت‌پذیری سویه هندی BA2. 75 حدود ۱. ۵ یا ۲ برابر بیش از BA4 و BA5 است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با سایر زیرسویه‌ها تفاوتی نداشته؛ بر این اساس هنوز BA2. 75 به عنوان سویه نگران کننده در نظر گرفته نمی‌شود. دکتر مجید مختاری ، با تاکید بر اینکه سویه غالب کرونا در ایران همچنان BA4 و BA5 است، گفت: خوشبختانه هنوز سویه هندی BA2. 75 در ایران مشاهده نشده است. البته روند منحنی موارد ابتلا به سمت بالا است ولی هنوز روندی مانند آنچه که در گذشته تجربه کردیم رخ نداده و آمار ابتلاها به بالای ۱۰ هزار نفر در روز نرسیده است.

احتمال افزایش مرگ‌ومیرها

وی افزود: البته از طرف دیگر مرگ و میر کرونایی نسبت به چند هفته قبل افزایش داشته است و با افزایش موارد ابتلای روزانه پس از دو هفته آمار فوتی‌ها هم ممکن است تغییر کند. او با بیان اینکه در مجموع میزان مرگ و میر در ابتلا به سویه BA4 و BA5 نسبت به دلتا بسیار پایین‌تر است، بیان کرد: خوشبختانه به‌رغم سرایت‌پذیری بالای این سویه جدید اما با افزایش بارز مرگ و میر مواجه نبودیم و شرایط تحت کنترل بوده است. امیدواریم با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی و عدم تردد غیر ضروری، کاهش موارد ابتلا را شاهد باشیم.

جزئیاتی از سویه جدید کرونا

وی درباره سویه BA2. 75، توضیح داد: این سویه از کرونا برخاسته از هند است و به سرعت پس از ایالت‌های متفاوت هند، چندین ایالت آمریکا و بخش‌هایی از اروپا را درگیر کرد. هنوز مطالعات گسترده‌ای از سویه هندی BA2. 75 در دست نیست اما بر اساس گزارش‌هایی از کشورهایی که درگیر این سویه شده‌اند، مشخص شده است که به‌رغم اینکه سرایت پذیری سویه هندی BA2. 75 حدود ۱.۵ یا ۲ برابر بیش از BA4 و BA5 است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با سایر زیرسویه‌ها تفاوتی نداشته است.

بر این اساس هنوز BA2. 75 به عنوان سویه نگران کننده در نظر گرفته نمی‌شود و سازمان بهداشت جهانی در حال رصد آن است؛ بنابراین فعلا نباید ترس و ارعابی از این سویه وجود داشته باشد.عضو کمیته علمی کرونا درباره روند طی شدن موج هفتم کرونا در کشور و زمان رسیدن به قله موج، تصریح کرد: پیش‌بینی این پیک‌ها سخت است و امکان بروز اشتباه در پیش‌بینی وجود دارد؛ زیرا متغیر مهمی مانند رفتار اجتماعی هم وجود دارد.

با آزاد شدن ترددها، مسافرت‌ها، مراسم مختلف، کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی‌و… روند ابتلا افزایشی می‌شود ولی اگر مراعات اجتماعی صورت گیرد می‌توان شرایط را تاحدودی کنترل کرد. در مورد زمان قرار گرفتن در قله این موج، دو تا سه هفته آینده که از برخی مناسبت‌های مهم گذر کرده باشیم، بهتر می‌توان صحبت کرد.

او در خصوص تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا در گروه سنی زیر ۱۸ سال، اظهار کرد: در حال حاضر در این زمینه تصمیم‌گیری تازه‌ای صورت نگرفته است اما در گروه سنی زیر ۱۸ سال حتی برای انجام واکسیناسیون اولیه (دو دز واکسن) هم عقب هستیم. دز یادآور برای این گروه سنی به‌ویژه دز چهارم در گروهی از افراد کمتر از ۱۸ سال ضروری است که دچار بیماری‌های زمینه‌ای عمده یا نقص سیستم ایمنی باشند. مختاری درباره عمده مبتلایان به دو زیرسویه BA4 و BA5، گفت: این سویه گرایش بیشتری به سمت جوانان دارد.

افراد مسنی‌ که درگیر می‌شوند در خطر بستری در بیمارستان به‌ویژه بخش‌های ویژه هستند ولی افرادی از این گروه که واکسینه شده‌اند به‌ویژه کسانی که دز ۳ و ۴ را دریافت کردند آمار کمتری از مبتلایان را به خود اختصاص می‌دهند و این درحالی است که مرگ و میر هم در این گروه افراد کاهش داشته است. باید به یاد داشته باشیم که ۸۰ درصد فوتی‌های کرونا در جهان مربوط به افراد بالای ۶۵ سالی است که واکسن تزریق نکرده‌اند.

لزوم قرنطینه ۵ روزه

او در پاسخ به این سوال که افراد چه مدت پس از ابتلا به کرونا دیگر ناقل بیماری نیستند و می‌توانند از قرنطینه خارج شوند؟ بیان کرد: اکثر علائم بیماری در سویه جدید در سه روز اول بروز پیدا می‌کند و شدت علائم از روز چهارم شروع به کاهش می‌کند. دور بودن از محیط کار و قرنطینه وابسته به از بین رفتن علائم آن هم بدون استفاده از دارو است. به‌طور کلی تا ۵ روز قرنطینه توصیه می‌شود.

علائم کرونا

وی افزود: عمده علائم ابتلا به زیرسویه‌های BA4 و BA5 شامل سردرد، آبریزش بینی، عطسه، سوزش گلو، سرفه خشک، گرفتگی یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس مختصر، درگیری سیستم گوارش و اسهال و استفراغ، تب (که چندان بارز نیست)، خستگی مفرط و دردهای ماهیچه‌ای است. در ابتلا به این زیرسویه برخلاف سایر سویه‌ها، درگیری و از بین رفتن حس بویایی و چشایی بسیار کمتر است.

او با تاکید بر اینکه هنوز از پاندمی کرونا خارج نشده‌ایم، اظهار کرد: تمام تعاریف پاندمی (همه‌گیری جهانی) وجود دارد و اینکه بخواهیم دچار عادی انگاری شویم بسیار خطرناک است. هنوز خیلی از کشورها آمارهای بالایی دارند و مسافرت‌ها هم انجام می‌شود. از مردم می‌خواهم تمام رعایت‌ها را انجام دهند، استفاده از ماسک همچنان در محیط‌های بسته و فاقد تهویه بسیار ضروری است.