به روز رسانی استراتژی WHO برای واکسیناسیون کووید-۱۹ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
به روز رسانی استراتژی WHO برای واکسیناسیون کووید-۱۹

سازمان جهانی بهداشت (WHO) استراتژی کووید-۱۹ را به منظور واکسینه کردن همه کادر درمان و افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، به روز رسانی می کند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته (جمعه) با اعلام استراتژی به روز شده واکسیناسیون تاکید کرد: اگرچه واکسیناسیون کووید-۱۹ بزرگترین و سریع ترین اقدام در تاریخ است، بسیاری از افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند هنوز در برابر این بیماری مصون نشده اند.

در این طرح، واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی کادر درمان و گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله افراد مسن و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند در راستای تلاش‌ها برای واکسیناسیون ۷۰ درصد از جمعیت جهان در اولویت قرار دارند.

تا به امروز در سراسر جهان بیش از ۱۲ میلیارد دُز واکسن کووید-۱۹ تزریق شده و در نتیجه کشورها به طور متوسط ۶۰ درصد جمعیت خود را واکسینه کرده اند. با این حال، تنها ۲۸ درصد از میانسالان و ۳۷ درصد از کادر درمان در کشورهای کم درآمد، دوره اولیه واکسن خود را دریافت کرده و بیشتر آنها دُزهای یادآور را تزریق نکرده اند.

“تدروس آدهانوم” دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: حتی در مناطقی که پوشش ۷۰ درصدی واکسیناسیون محقق شده باشد، اگر تعداد قابل توجهی از کادر درمان، میانسالان و سایر گروه های در معرض خطر در برابر بیماری واکسینه نشوند، مرگ و میرها ادامه خواهد یافت، نظام سلامت همچنان تحت فشار باقی خواهد ماند.

وی تاکید کرد: واکسیناسیون همه افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند بهترین راه برای نجات جان انسان‌ها، محافظت از نظام سلامت و تداوم فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی است.

به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان ملل، تسریع توسعه واکسن های موثر و تضمین دسترسی عادلانه به منظور کاهش قابل ملاحظه انتقال ویروس، اولویت اصلی است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد در حالیکه واکسن‌های موجود برای جلوگیری از نوع شدید بیماری و پیشگیری از فوت بیمار طراحی شده و جان میلیون‌ها نفر را نجات داده، اما به طور قابل ‌توجهی انتقال ویروس را کاهش نداده ‌اند.