ممنوعیت ارائه خدمات به واکسن‌نزده‌ها از ۱۵ مرداد - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
ممنوعیت ارائه خدمات به واکسن‌نزده‌ها از ۱۵ مرداد

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه براساس مصوبه ستاد کرونا تکلیف شده است که خدمات در بستر سامانه ایران من براساس دز یادآور ارائه شود، گفت: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا که به تمام دستگاه‌ ها ابلاغ شده است؛ ارائه خدمات از ۱۵ مرداد ماه در بستر سامانه بر مبنای تزریق دو دز واکسن به اضافه دز یادآور است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایلنا، حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با توجه به افزایش موارد بیماری کرونا درباره ارائه خدمات در بستر سامانه ایران من گفت: در شرایطی هستیم که بعد از چند هفته‌ ای که بیماری در شرایط آرامی به سر می‌برد، ما شاهد مراجعات سرپایی کمتری بودیم و آمار بیماران بستری به حداقل رسیده و میزان موارد مرگ و میر در برخی از روز ها به صفر رسیده بود. مجددا شاهد افزایش مراجعات سرپایی هستیم و اغلب موارد نیز مبتلا به زیرسویه‌ های امیکرون هستند. علت این موضوع نیز این است که رعایت پروتکل‌ ها و دستورالعمل‌ ها با توجه به اینکه به دلیل واکسیناسیون در شرایط آرامی بودیم کمتر شده بود و توجهی به این مسائل نمی‌شد.

وی ادامه داد: این در حالی است که باید به این نکته توجه کنیم که شرایط پاندمی کماکان در دنیا ادامه دارد و به قوت خود ساری و جاری است و اگرچه بحث واکسیناسیون در برخی از کشور ها روند خوبی داشته است اما ما کماکان کشور هایی را داریم که درصد قابل توجهی از مردم آن‌ ها واکسن تزریق نکرده اند. این ویروس هم در حال گردش است و هر چند وقت یک بار سویه‌ های جدید آن نمایان می‌شود لذا ما باید در شرایط پاندمی به موضوعاتی که باعث می‌شود بیماری مشکلاتی را ایجاد کند توجه کنیم.

دبیر کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه نباید اصول بهداشتی که مورد توجه است و کاهش بیماری را در پی دارد از یاد ببریم، تصریح کرد: شستن دست ها، استفاده از ماسک به ویژه در اماکن مسقف و تجمعات و… همچنین در کنار رعایت این پروتکل‌ ها باید بحث واکسیناسیون را توجه کنیم و زنجیره تزریق واکسن را تکمیل کنیم. این دو نکته در کنار دستورالعمل‌ های بهداشتی که فعالیت کسب و کار ها نیز در شرایط مدیریت بیماری کرونا ابلاغ شده است و بحث مدیریت هوشمند بیماری در بستر سامانه که در حال انجام است باید همواره مورد توجه ما باشد تا زمانی که براساس اعلام سازمان‌ ها و مراجع رسمی از شرایط پاندمی خارج شده و شبیه آنفلوآنزا بخواهیم با کرونا مواجه شده و آن را مدیریت کنیم.

قاسمی تصریح کرد: در دو سال و چند ماه گذشته که از شرایط شیوع بیماری می‌گذرد تجربه‌ های ارزشمندی را به دست آورده‌ایم که در نهایت منجر به راه اندازی سامانه ایران من و بحث مدیریت هوشمند در بستر این سامانه شد. علاوه بر اینکه تمامی دستگاه‌ هایی که خدمات دهنده یا خدمات گیرنده هستند اعم از دانشگاه‌ها، مدارس، اصناف، کارکنان دولت، وزارت خانه‌ ها، سیستم حمل و نقل درون شهری، برون شهری و… با توجه به اینکه استعلام از سامانه ایران من برای وضعیت واکسیناسیون و بیمار نبودن کماکان ادامه دارد ما مانند روز ها و ماه های ابتدایی کرونا دیگر شاهد اعمال محدودیت‌ ها نخواهیم بود مگر اینکه خدایی نکرده با شرایط عجیب و غریبی مواجه شویم که احتمال آن هم بسیار ضعیف است لذا اینکه بخواهیم دوباره محدودیت‌ ها را مانند ماه های اول داشته باشیم به نظرم با توجه به بحث مدیریت هوشمند بیماری اتفاق نخواهد افتاد.

وی در پاسخ به این سوال که برای افرادی که دو دز واکسن تزریق کرده‌اند چه برنامه‌ ای پیش بینی شده است، گفت: براساس مصوبه ستاد کرونا تکلیف شده است که خدمات در بستر سامانه ایران من براساس دز یادآور ارائه شود. یعنی افرادی که شش ماه از تاریخ تزریق دز دوم واکسن‌ شان گذشته است حتما دز یادآور را تزریق کنند. لذا براساس مصوبه ستاد ملی کرونا که به تمام دستگاه‌ ها ابلاغ شده است؛ ارائه خدمات از ۱۵ مرداد ماه در بستر سامانه بر مبنای تزریق دو دز واکسن به اضافه دز یادآور، برای افرادی که ۶ ماه از تزریق دز دومشان گذشته، صورت می‌گیرد.

دبیر کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: تمام خدماتی که در بستر سامانه ایران من ایجاد شده است بر قاعده این مبنا از ۱۵ مرداد ماه اعمال می‌شود و اگر افرادی باشند که از تزریق دز دومشان شش ماه گذشته باشد و برای تزریق دز یادآور اقدام نکرده باشند براساس این سامانه از ارائه خدمات به آن‌ ها خودداری می‌شود.

قاسمی درباره تمهیدات اندیشیده برای بازگشت حجاج گفت: بازگشت حجاج از طریق مرز های هوایی و فرودگاه های کشور انجام می‌پذیرد. کنترل حجاج در عربستان از طریق سازمان پزشکی حج و جمعیت هلال احمر انجام شده است و خوشبختانه براساس گزارشاتی که سازمان حج و زیارت اعلام کرده است ما مشکلی در بین حجاج نداشته ایم. اما در خصوص بازگشت حجاج مراقبت‌ های سندرومیک توسط تیم‌ های مراقبت بهداشت مرزی وزارت بهداشت که در فرودگاه‌ ها مستقر هستند انجام می‌شود ضمن اینکه ما اطلاعات حجاج را از طریق سازمان حج و زیارت و جمعیت هلال احمر در اختیار داریم و در بستر سامانه علاوه بر اینکه برای این افراد پیامک‌ های آموزشی ارسال می‌شود به خانه‌ های بهداشت که در جغرافیای محل سکونت حجاج هستند اسامی این افراد ارسال شده تا اگر در بین حجاج علائمی از بیماری مشاهده شود آموزش‌ های لازم به آن‌ ها ارائه شده و از آن‌ها درخواست می‌شود در قرنطینه بمانند تا جلوی انتشار ویروس گرفته شود.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص برگزاری مراسم‌ های مرتبط با بازگشت حجاج ما از آن ها درخواست داریم تا با توجه به شرایطی که نسبت به بیماری در حال حاضر داریم و با توجه به اینکه قدرت سرایت زیرسویه‌ های امیکرون نسبت به موارد قبلی یک به ۱۸ است یعنی اگر در گذشته یک نفر مبتلا می‌شد ده نفر را مبتلا می‌کرد اما در حال حاضر یک نفر می‌تواند ۱۸ نفر را مبتلا کند لذا توصیه ما این است که در برگزاری مراسم حتما اصول و موارد مربوط به فاصله‌ گذاری و استفاده از ماسک را مورد توجه قرار دهند.

دبیر کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تردد از مرز های زمینی گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تردد از مرز های زمینی در واقع با ارائه کارت واکسن و پی سی آر منفی مشکلی ندارد ضمن اینکه تیم‌ های مراقبت مرزی وزارت بهداشت در مرز ها مستقر هستند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند اگر در بین اتباع سایر کشور ها که قصد ورود به کشور را دارند افراد مشکوکی را مشاهده کنند از جمعیت آن‌ ها را جدا کرده و تست‌ های سریع از آن‌ ها گرفته می‌شود و چنانچه مبتلا باشند از ورودشان به داخل کشور جلوگیری می‌شود. در خصوص اتباع ایرانی هم اگر موارد مثبت مشاهده شود از این افراد خواسته می‌شود تا شرایط قرنطینه را رعایت کنند.