ماسک‌ها را دوباره بزنید! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
ماسک‌ها را دوباره بزنید!

به گزارش بانک پزشکان، دکتر سارا شاه آبادی در گفت و گو با ایسنا، معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به اوج گیری دوباره کرونا در کشورهای اروپایی به دنبال شیوع سویه جدید و همچنین افزایش شهرهای “زرد” در نقشه کرونایی کشور، از مردم خواست مجددا رعایت جدی پروتکل های بهداشتی را در دستورکار قرار دهند.

با اشاره به شناسایی زیرسویه جدید “امیکرون” در فرانسه گفت: متاسفانه در حال حاضر موج جدید کرونا درک شورهای اروپایی به راه افتاده و طبیعتا این موج به کشورهای دیگر هم خواهد رسید.

وی افزود: در کشور ما نیز تعداد شهرهای با وضعیت “زرد” افزایش یافته و در استان کرمانشاه نیز آمار بستری ها به تدریج در حال افزایش است.

شاه آبادی گفت: این شرایط نشان می دهد که باید خودمان را برای احتمال افزایش دوباره مبتلایان کرونا آماده کرده و باید مجددا رعایت پروتکل های بهداشتی را با جدیت در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: متاسفانه بسیاری افراد سریع ماسک‌ها را برداشته اند، درحالیکه هیچکس پایان کرونا را اعلام نکرده و با توجه به شرایط فعلی توصیه اکید این است که افراد دوباره ماسک زده و رعایت فاصله اجتماعی را داشته باشد.

وی افزود: در شرایط فعلی همچنین تکمیل واکسیناسیون از اهمیت بسیاری برخوردار است و در این بین تزریق واکسن برای کودکان پنج تا ۱۲ سال بیش از همه حائز اهمیت است.

شاه آبادی گفت: متاسفانه کودکان سیستم ایمنی قوی ندارند و آنطور که باید پروتکل ها را رعایت نمی کنند و برای همین بیش از سایر افراد در معرض خطر هستند و نیاز است حتما دو دوز واکسن برای آنها تزریق شود.

وی افزود: هم اکنون در بحث واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال وضعیت بسیاری خوبی داریم و بیش از ۹۵ درصد آنها واکسن تزریق کرده اند، اما در خصوص کودکان پنج تا ۱۲ سال وضعیت رضایت بخش نیست و کار بیشتری باید صورت گیرد.

شاه آبادی با اشاره به بازگشایی مدارس در مهر ماه گفت: در همین راستا در همین ماه های تیر و مرداد والدین باید نسبت به واکسیناسیون فرزندان خود اهتمام داشته باشند تا در زمان مدرسه ایمنی لازم در بدن آنها ایجاد شده باشد.

معاون مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: از طرفی افرادی که هنوز دوز سوم و چهارم واکسن کرونا را تزریق نکرده اند باید برای تزریق آن اقدام کنند.