شمارش معکوس برای پایان کرونا - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
شمارش معکوس برای پایان کرونا

در یک روز گذشته ۲۹استان بدون مرگ و ۹ استان بدون بستری کرونایی بودند

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه همشهری، براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، آمار فوتی‌های کرونا در روز گذشته به ۳نفر رسید؛ این یعنی کمترین آمار قربانیان کرونا از ابتدای شیوع تاکنون. بنابر آخرین گزارش‌ منتشرشده، تنها در یک روز اخیر، تمام استان‌ها جز تهران(۲فوتی) و البرز(یک فوتی)، بدون مرگ بودند و علاوه بر کاهش فوتی‌ها، بستری‌ها هم در ۳۰استان کشور تک‌رقمی و صفر شد؛ به‌طوری که از بین ۴۶۰بیمار قطعی شناسایی شده، تنها ۸۲نفر در مراکز درمانی بستری شدند.

پیش از این سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، گفته بود: «شرایط کشور از نظر کنترل کرونا خوب است و نباید ساده از کنار این موضوع گذشت. البته تمام دنیا این شرایط را ندارند. هفته گذشته بیش از ۴۰کشور، ابتلای صعودی داشتند و در ۱۴کشور هم میزان ابتلا دوبرابر شد.» بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت هم اوایل هفته از تزریق بیش از ۱۴۹میلیون دوز واکسن خبر داده و اعلام کرده بود که واکسیناسیون در ایران در مدت زمان کوتاه با حجم بالا انجام شد. این دو عامل در کنار نوع واکسن‌های تزریقی که ویروس کشته شده و پروتئین نوترکیب بود، منجر به کاهش کرونا شد.

در گزارش‌های اعلام شده از بستری مبتلایان کرونا در کشور، تنها تهران است که آمار دو رقمی دارد، به طوری‌که در ۲۰ اردیبهشت، ۲۱ بیمار در مراکز درمانی این استان بستری شدند. اما در ۳۰ استان کشور این عدد زیر ۱۰ بود و به ترتیب خراسان رضوی و کرمان هر کدام ۹ بستری، خوزستان ۶ بستری، لرستان و چهارمحال و بختیاری ۵ بستری، مازندران ۴ بستری، همدان و گیلان هر کدام ۳ بستری، ‌ گلستان، اصفهان، مرکزی و خراسان جنوبی هر کدام ۲ بستری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،‌ قم،‌ کردستان،‌ یزد،‌ هرمزگان، زنجان و فارس و قزوین‌ هر کدام یک بستری را گزارش کردند.

اما در ۹ استان یعنی البرز، کرمانشاه،‌ اردبیل، ایلام، خراسان شمالی، بوشهر، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان آمار بستری بیماران صفر بوده است.روند کاهشی کرونا در کشور از ۱۵اسفند آغاز شده و حالا در بهترین وضعیت قرار گرفته است؛ این نکته‌ای است که پیام طبرسی، دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید-۱۹ به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «آمارها خوب است، اما نیاز به پایش جدی داریم تا درصورت افزایش بار بیماری، اقدامات کنترلی تشدید شود.»

به‌گفته طبرسی، موارد کنونی فوتی، مربوط به بیماران بدحال بستری در آی‌سی‌یوست: «تعداد این بیماران اکنون به‌شدت کاهش پیدا کرده و به زیر هزار نفر رسیده است. در گذشته این آمارها ۷هزار نفر بود و آمار فعلی مناسب است. دلیل بستری این افراد هم لزوما کووید-۱۹ نیست و بسیاری از آنها دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و همین مسئله منجر به بستری آنها در بخش مراقبت‌های ویژه شده است.» او درباره اینکه چند درصد از این بیماران احتمال فوت خواهند داشت هم می‌گوید:«به هر دلیل برای هر بیماری‌ باید تعدادی مرگ روزانه را درنظر گرفت و اکنون برای کووید-۱۹ این میزان فوتی قابل‌قبول است.» طبرسی درباره اینکه آیا ایران در مرحله عبور از پاندمی قرار دارد؟ توضیح داد: «وضعیت کشور وابسته به وضعیت دنیاست و زمانی می‌توانیم چنین ادعایی داشته باشیم که در سایر کشورها وضعیت ثبات رقم خورده باشد.

هم‌اکنون چین در حال اجرای قرنطینه‌های شدیدی است و هنوز مشخص نیست که چرا چینی‌ها این محدودیت‌های سختگیرانه را اجرا می‌کنند. به هر صورت اعلام ورود به فاز پایان پاندمی در ایران تا زمانی که نسبت به وضعیت کووید در دنیا ثبات وجود ندارد، کار اشتباهی است.» او همچنین درباره ضرورت تزریق دوز یادآور با وجود شرایط مناسب در کشور هم می‌گوید: «کسانی که هم‌اکنون بیشتر بستری می‌شوند، جزو بیماران دارای نقص سیستم ایمنی یا افراد سالمند بالای ۷۰سال هستند. درباره این افراد ممکن است واکسن‌ها اثربخشی کامل نداشته باشند و برای آنها باید دوز یادآور تزریق شود. اما درباره سایر افراد و گروه‌های سنی پایین‌تر هم‌اکنون تزریق این واکسن ضرورتی ندارد.»

 

ثبت بالاترین مرگ و بستری کرونا در منطقه۴ تهران

روز گذشته علیرضا زالی، فرمانده مقابله با کرونای تهران هم تأکید کرد که تصور پایان کرونا، اشتباه راهبردی است. او در شصت‌وسومین جلسه شورای شهر تهران گفت: «پیک پنجم یکی از سخت‌ترین امواج بیماری کرونا بود، اما در دوران کرونا هیچ‌یک از مراجعه‌کنندگان با مشکل روبه‌رو نشدند و تمام افراد خدمات مناسبی دریافت کردند.»

او در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به بررسی‌های انجام شده از میزان مرگ و بستری کرونا در مناطق مختلف تهران، ادامه داد: «یکی از چالش‌هایی که ما در بیماری کرونا با آن روبه‌رو بودیم تمرکز جمعیتی در تهران بود که در برخی از مناطق ما با تمرکز جمعیتی بالایی روبه‌رو بودیم؛ مثلا منطقه۴ شهر تهران که نزدیک به یک‌میلیون و ۱۰۰هزار نفر جمعیت دارد در دوران کرونا همواره نقطه داغ ما در بحث کووید-۱۹ به‌شمار می‌رفت؛ به‌طوری که چه در بخش بستری و چه در حوزه مرگ‌ومیر ما بیشترین آمار را در منطقه۴ داشتیم.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به اینکه از آغاز کرونا، ۱۱۸بیمارستان در تهران درگیر این بیماری شدند، افزود: «۶۷درصد از خدمات در ارتباط با بیماری کرونا در بیمارستان‌های دانشگاهی و بقیه هم در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی، ارتش و… ارائه شده و این مسئله می‌تواند به‌عنوان یک رکورد ملی و حتی بین‌المللی به شمار رود. در تهران از آغاز کرونا ۵میلیون‌و۴۰۰هزار نفر با عنوان این بیماری به مراکز درمانی مراجعه و ۲میلیون‌و۷۰۰هزار نفر خدمات لازم را در این حوزه دریافت کردند.»