جراحی برای کاهش وزن، ازدواج شما را دچار مشکل می کند؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
جراحی برای کاهش وزن، ازدواج شما را دچار مشکل می کند؟

افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، اغلب شاهد پیشرفت‌هایی در دیابت نوع ۲ و سایر بیماری‌ها هستند، اما این جراحی‌ها و تغییرات سبک زندگی مورد نیاز آن‌ها می‌توانند تأثیرات سرریزی بر دیگر جنبه‌های زندگی از جمله روابط داشته باشند.

 

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مدیسن نت ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که در مقایسه با جمعیت عمومی ایالات متحده، افرادی که جراحی کاهش وزن انجام می دهند بیش از دو برابر بیشتر در معرض احتمال ازدواج یا طلاق در طی پنج سال هستند.

وندی کینگ، استادیار اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه پیتزبورگ، نویسنده این مطالعه، گفت: «این یک تأثیر بسیار بزرگ است و می‌تواند برای مردم مهم باشد». بیماران جراحی کاهش وزن باید آگاه باشند که احتمال تغییرات در وضعیت تاهل بعد از جراحی بیشتر است.

برای این مطالعه، تیم کینگ تغییرات در وضعیت تاهل را در میان ۱۴۴۱ بزرگسالی که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ تحت عمل جراحی بای پس معده یا کاهش وزن اسلیو معده قرار گرفته بودند، بررسی کردند. ۸٪ از افراد متاهل طلاق گرفتند – دو برابر نرخ برای همتایان خود در جمعیت عمومی.

این یافته ها – که در ۲۰ ژوئیه به صورت آنلاین در Annals of Surgery منتشر شد – با مطالعات قبلی خارج از اسکاندیناوی مطابقت دارد.

تیم کینگ دریافت که افراد جوانتر و کسانی که قبل از جراحی با شریک زندگی خود زندگی می کردند، در طول دوره مطالعه بیشتر احتمال دارد ازدواج کنند. این مطالعه نشان داد در حالی که میزان کاهش وزن با شانس ازدواج مرتبط نبود، بهبود سلامت جسمانی افراد را به سمت ازدواج سوق داد.

این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که وزن بیشتری از دست دادند، بیشتر در معرض جدایی یا طلاق بودند و همچنین افرادی که افزایش میل جنسی را پس از جراحی گزارش کردند.

کینگ گفت: «افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، نحوه غذا خوردن خود را به شدت تغییر می‌دهند، فعالیت بدنی خود را افزایش می‌دهند، زندگی جدیدی پیدا می‌کنند و می‌خواهند کارهای جدید انجام دهند. ” ممکن است احساس کند که عقب مانده است یا اینکه دیگر مناسبتی با همسرش ندارد.”

او گفت، زمانی که یک نفر سعی می کند سبک زندگی سالم تری داشته باشد و دیگری کاملاً به آن توجه نداشته باشد، سخت است.

کینگ گفت: “مثلا اگر شما دیگر سالم غذا می خورید و همسرتان چیپس سیب زمینی و پنیر را به خانه می آورد، ممکن است باعث اصطکاک شود.”

او گفت که افراد مجرد ممکن است بعد از جراحی کاهش وزن تمایل بیشتری برای ازدواج داشته باشند زیرا ممکن است انرژی، اعتماد به نفس بیشتر، تصویر بدنی بهتری داشته باشند و در نتیجه ممکن است تمایل بیشتری برای قرار ملاقات داشته باشند.

محققان نتوانستند تشخیص دهند افرادی که ازدواج کردند یا طلاق گرفتند به امید چنین تغییری تحت عمل جراحی قرار گرفتند یا خیر.

دکتر مگان جنکینز که این مطالعه را “جالب و منحصر به فرد” خواند، گفت که تغییرات احتمالی رابطه باید به عنوان بخشی از مشاوره قبل از جراحی کاهش وزن مورد بحث قرار گیرد. جنکینز جراح چاقی و استادیار بالینی جراحی در NYU Langone Health در شهر نیویورک است.

جنکینز که یافته‌های این مطالعه را بررسی کرد، گفت: «ما چیزهای زیادی در مورد فواید سلامتی که پس از جراحی کاهش وزن رخ می‌دهد، می‌دانیم، اما این روش‌ها بر بخش‌های دیگر زندگی بیماران، از جمله روابط، تأثیر می‌گذارند.»

او گفت که اکنون پزشکان اطلاعات واقعی برای به اشتراک گذاشتن با بیماران در مورد این موضوع دارند.

جنکینز گفت: «این یک مطالعه عالی است که امیدواریم این بحث‌ها را در مورد تغییرات سبک زندگی که در درازمدت تحت تأثیر قرار می‌گیرند، تحریک کند». “اگر متاهل هستید، باید در نظر داشته باشید که چگونه شما و همسرتان در هر گونه تغییر در زندگی و سبک زندگی پس از جراحی چاقی حرکت می کنید.”