نقش کلینیک های ترک اعتیاد در بهبود زندگی معتادان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی

مراجعه به کلینیک‌ها و مراکز معتبر از راهبردی و اثربخش‌ترین روش‌ها برای ترک اعتیاد محسوب می‌شود. ترک هر نوع مواد مخدر می‌تواند جسم و روح فرد را تحت تأثیر قرار دهد. اگر روش ترک مواد مخدر غیراصولی باشد، قطعاً آسیب های برای فرد به دنبال دارد که یکی از متداول‌ترین آنها بازگشت به‌سوی مواد مخدر حتی مواد جدید با دوز بالاتر است. در اینجا می‌توان به نقش کلینیک های ترک اعتیاد در بهبود زندگی معتادان اشاره کرد؛ زیرا یک کلینیک خوب باید بتواند علاوه بر جسم، روح و زندگی فرد را سالم کند.

دلایل اهمیت مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد

بیمار قبل، هم‌زمان و بعد از ترک نیازمند توصیه و تجویزهای پزشک و روانپزشک است. امروزه روش‌های جدیدی برای ترک اعتیاد و سم‌زدایی در دنیا وجود دارد که این روش‌ها به‌گونه‌ای هستند که باید تحت‌نظر پزشک و در کلینیک‌های ترک اعتیاد انجام شوند. پروسه ترک اعتیاد در کلینیک معتبر می‌تواند به‌عنوان یک تجربه موفق برای معتاد تلقی گردد.

جلسات مشاوره ترک اعتیاد فردی و گروهی که در این مرکز برای افراد مصرف کنند برگزار می‌شود، به‌نوعی یک آمادگی ذهنی و ثبات روانی برای او به ارمغان می‌آورد. موارد زیر از دلایل اهمیت مراجعه به کلینیک‌های ترک اعتیاد هستند و به‌خوبی نقش کلینیک های ترک اعتیاد در بهبود زندگی معتادان را نشان می‌دهند:

  • کلینیک‌های ترک اعتیاد بهترین مکان برای درک و تجربه ترک اعتیاد است. ترک مواد در خانه با کمک روش‌های سنتی به‌احتمال زیاد با شکست مواجه می‌شود. این در حالی است که در کلینیک تهران پاک، از علمی‌ترین و مؤثرترین روش‌ها و داروها برای ترک مواد مخدر کمک می‌گیرند.
  • ترک مواد مخدر واقعاً پروسه‌ای به‌شدت سخت و پیچیده است. کادر درمان، دکتر ترک اعتیاد و پزشک و سایر افراد در کلینیک سعی می‌کنند با ایجاد محیط امن و به‌دوراز استرس و تنش این پروسه را راحت‌تر کنند.
  • برنامه ترک اعتیاد هر فرد مطابق با شرایط خاصش تدوین می‌گردد. این برنامه شامل روتین روزانه، جلسات مشاوره و زمان مصرف داروها می‌شود.

روش‌های درمان اعتیاد

پزشک و مشاور پیش از انجام هر نوع برنامه‌ریزی ابتدا تمامی شرایط و وضعیت بیمار را بررسی می‌کند. جنسیت، میزان مصرف، قوای بدنی، سن و وزن از عواملی هستند که باعث می‌شوند برنامه ترک اعتیاد هر فرد با فرد دیگر متفاوت باشد. در کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک از روش‌های کاملاً علمی و به‌روز برای درمان اعتیاد استفاده می‌کنند که به این شرح است:

درمان با بستری

در این نوع درمان بیمار ابتدا به‌طورکلی معاینه می‌شود و با توجه به شرایطی که دارد یک برنامه‌ریزی برای ترک اعتیاد او انجام می‌شود. بیماری بعد از بستری شدن طبق برنامه و طبق ساعت‌های که از قبل مشخص کرده‌اند مورد بررسی و مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرد.

کلینیک‌ها نقش پررنگی برای درمان اعتیاد‌های شدید و اختلال‌های روانی و فکری ناشی از آن دارند و نمی‌شود نقش کلینیک های ترک اعتیاد در بهبود زندگی معتادان نادیده گرفت.

درمان سرپایی

این روش بیشتر برای افرادی طراحی شده است که به دلیل موقعیت‌های شغلی و مشکلاتی که دارند، نمی‌توانند در کلینیک بستری شوند. یعنی قادر به گذراندن دوره‌های ترک در کمپ ترک اعتیاد نیستند. این افراد هم از لحاظ جسمی و روحی معاینه می‌شوند و برنامه ترک را برای آنها به‌گونه‌ای در نظر می‌گیرند که فقط در برخی از ساعت خاص برای جلسات مشاوره یا دریافت دارو و سرم در کلینیک حضور پیدا کنند.

Intervention یا مداخله

در این روش فرد مصرف کنند در زمان درمان با افرادی که با آنها رابطه عاطفی نزدیک‌تری دارد، برای پشت سر گذاشتن بحران ترک اعتیاد بیشتر ملاقات می‌کنند. یعنی شرایطی فراهم می‌شود فرد با این افراد بیشتر ارتباط برقرار نماید. این‌گونه فرد جدی‌تر و بااراده بیشتر برای ترک مواد مخدر اقدام می‌کند.

چرا باید به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کنیم؟

در حال حاضر مطمئن و معتبرترین روش برای ترک اعتیاد و بازگشت به زندگی عادی وجود دارد، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد است. در مرکز ترک اعتیاد روش‌های علمی و مطمئن، با یک برنامه‌ریزی مشخص برای مصرف‌کننده در نظر می‌گیرند. هرچقدر از پر رنگ بودن نقش کلینیک های ترک اعتیاد در بهبود زندگی معتادان بگوییم کم است با خواندن این موارد شما هم به این موضوع پی می‌برید:

  • سم‌زدایی: سم‌زدایی بدن در کلینیک به روش نرمال و فوق‌سریع با درنظرگرفتن شرایط بیمار و توسط کادر درمان صورت می‌گیرد. این دوره بسیار مهم و حیاتی است و حتماً باید تحت‌نظر پزشک یا کادر درمان گذرانده شود.
  • تشخیص: در این مرحله بسته به نوع اعتیاد فرد، مشکلات روحی روانی که ناشی از ترک مواد مخدر هستند، تشخیص داده می‌شوند و دکتر برای آنها دارو و سایر مراقبت‌های پزشکی را تجویز می‌کند.
  • روان‌درمانی: در این مرحله فرد به‌وسیله جلسات گروهی و انفرادی مشاور می‌شود و سپس درباره چالش‌های روحی و جسمی که به‌خاطر ترک مواد مخدر با آنها مواجه می‌گردد، صحبت می‌کند.
  • خانواده درمانی: در کلینیک ها بیشتر سعی بر این است که ارتباط عاطفی فرد با خانواده و وابستگان حفظ گردد. در این روش جلساتی با خانواده می‌گذارند که فرد به‌واسطه همان جلسه‌ها و حمایت خانواده و اطرافیان با اراده بیشتری برای ترک مواد مخدر اقدام کند.
  • تجویز دارو: با در نظرگرفتن اینکه شرایط روحی و جسمی فرد در دوران ترک مواد مخدر چگونه است، انواعی از داروها برای بهبود وضعیت او، توسط پزشک و روانپزشک تجویز می‌شود.

 

خلاصه مطلب

نقش کلینیک‌ های ترک اعتیاد در بهبود زندگی معتادان بر هیچ کس پوشیده نیست؛ زیرا اگر فرد خودش به تنهایی و در خانه اقدام به ترک کند یا به کلینیک معتبری مراجعه ننماید، ممکن است دوباره به دام اعتیاد باز گردد و حتی دوز مصرفش بالاتر هم رود.

کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک با داشتن کادر مجرب و استفاده از به‌روزترین روش‌های سم‌زدایی و ترک اعتیاد توانسته اعتماد افراد زیادی را جلب کند و تأثیر خوبی بر روی روح و روان افراد معتاد بگذارد و آنها را به زندگی سالم و هدفمند سوق دهد.