از زگیل تناسلی و واکسن گارداسیل چه می دانید؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی

زگیل تناسلی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی هستند. آنها توده‌های کوچک زگیل مانند در ناحیه تناسلی و مقعد هستند. در موارد نادر در دهان نیز ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها توسط ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند و انواع مختلفی از اینها وجود دارد. برخی باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، برخی دیگر به طور قابل توجهی در ایجاد سرطان دهانه رحم و مقعد نقش دارند. به همین جهت پیشگیری از این بیماری با واکسن گارداسیل بسیار مهم است.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی زائده‌های پوستی هستند که قابل‌مشاهده و احساس هستند. بیشتر اوقات زگیل قطر ۱ تا ۵ میلی متر دارند و ممکن است روی ساقه های کوچک صاف یا چسبیده به پوست باشند که به صورت تکی یا گروهی ایجاد می‌شوند. زگیل تناسلی اغلب به رنگ پوست سالم اطراف خود است، اما گاهی اوقات کمی تیره تر است.

این زگیل‌ها همان‌گونه از نامشان مشخص است، معمولاً اندام‌های تناسلی خارجی و مقعد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. همچنین در زنان در اطراف ورودی واژن، در مردان به خصوص بین گلن و ساقه آلت تناسلی و در ناحیه قاعده آلت تناسلی ایجاد می‌شوند.

این زگیل می‌تواند خارش داشته باشد آنها معمولاً درد ندارند، اما ناحیه آسیب‌دیده ممکن است به دلیل اصطکاک در حین رابطه جنسی آسیب ببیند. اما حتی بدون چنین علائمی، زگیل تناسلی برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و می‌تواند زندگی جنسی و کیفیت زندگی آنها را محدود کند.

انتقال زگیل تناسلی و HPV

بیش از صد نوع مختلف HPV وجود دارد. برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی، مقعد و (به طور معمول) در دهان می‌شوند. برخی دیگر مسئول انواع مختلف سرطان (مانند سرطان دهانه رحم و مقعد) هستند.

  • به عنوان یک قاعده، در طول رابطه جنسی به ویروس HPV که به راحتی قابل انتقال است آلوده می‌شوید. از آنجایی که ویروس در پوسته‌های پوستی یافت می‌شود، می‌تواند به راحتی از طریق تماس فیزیکی شدید از فردی به فرد دیگر منتقل شود.
  • HPV از طریق کوچک‌ترین صدمات در پوست یا غشای مخاطی راه خود را به بدن پیدا می‌کند.
  • در موارد نادرتر، ویروس‌ها می‌توانند از طریق تماس فیزیکی شدید دیگر یا از طریق عفونت اسمیر (مثلاً از طریق حوله) منتقل شوند.
  • همچنین زنان باردار می‌توانند HPV را در هنگام تولد به فرزند خود منتقل کنند.

تشخیص زگیل تناسلی

زگیل تناسلی را می‌توان از روی ظاهر آنها تشخیص داد. به‌منظور مشاهده بهتر نواحی آسیب‌دیده پوست، پزشکان گاهی اوقات از ذره‌بین استفاده می کنند.

اگر نتوان رشد پوست را به‌وضوح از سایر بیماری‌ها مانند سرطان پوست غیر ملانوم تشخیص داد، معاینه بافت می‌تواند کمک کند. برای انجام این کار، زگیل برداشته می‌شود یا نمونه‌برداری می‌شود (بیوپسی). سپس تغییر پوست با جزئیات زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود.

اگر زگیل تناسلی تشخیص داده شده باشد، پزشکان معمولاً آزمایشاتی را برای سایر عفونت‌های مقاربتی مانند سیفلیس یا سوزاک نیز ارائه می‌دهند.

آیا زگیل تناسلی درمان می‌شود؟

زگیل تناسلی را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد، اما هیچ یک از روش‌ها نمی‌تواند حذف کامل یا وضعیت بدون زگیل دائمی را تضمین کند. حتی پس از درمان موفقیت‌آمیز اولیه، زگیل تناسلی می‌تواند بازگردد. روش درمان بر اساس موارد زیر است: با توجه به تعداد و اندازه و محل زگیل.

انواع روش‌های درمان زگیل تناسلی شامل موارد زیر است:

  • اغلب از کرم‌ها، پمادها یا محلول‌ها استفاده می‌شود که معمولاً می‌توانید خودتان آنها را استفاده کنید.
  • در روش‌های جراحی، زگیل تناسلی به عنوان مثال با کورتاژ یا قیچی جراحی برداشته می‌شود. همچنین می‌توان آنها را باحرارت کوتاه‌مدت (الکتروکوتر) یا لیزر یا یخ با نیتروژن مایع حذف کرد.
  • در روش کوتریزاسیون، یک اسید به نواحی آسیب‌دیده زده می‌شود و لایه بالایی پوست می‌سوزد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

اولین قدم برای پیشگیری از زگیل تناسلی، اطلاع از بیماری و نحوه انتقال آن است. روش‌های پیشگیرانه مانند کاندوم فقط اندکی خطر عفونت را کاهش می‌دهد؛ زیرا فقط قسمت کوچکی از بدن را می‌پوشاند و HPV به راحتی منتقل می‌شود . ویروس‌ها می‌توانند حتی از طریق تماس فیزیکی شدید و از طریق عفونت اسمیر (مثلاً از طریق دست‌ها یا اشیا روی دستگاه تناسلی) منتقل شوند.

درمان زودهنگام زگیل تناسلی خطر ابتلا به عفونت را برای دیگران کاهش می‌دهد. افرادی که شریک جنسی متعدد دارند، باید حداقل سالی یک بار بیماری‌های مقاربتی را بررسی کنند تا زگیل‌های تناسلی را زود تشخیص داده و آنها را از بین ببرند و همچنین برای تشخیص زودهنگام سایر بیماری‌های مقاربتی، زیرا بیشتر آنها به‌سرعت قابل درمان هستند. هرچه زگیل تناسلی و سایر بیماری‌های مقاربتی زودتر درمان شوند، شانس درمان موفقیت‌آمیز بیشتر است.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسیناسیون HPV محافظت موثر و ایمن در برابر زگیل تناسلی و سایر تغییرات بافتی ناشی از HPV را فراهم می‌کند. گارداسیل یک واکسن نوترکیب چهار ظرفیتی علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که تقریباً ۱۰۰% در پیشگیری از سرطان‌های تناسلی، دیسپلازی‌های پیش سرطانی اپیتلیال و زگیل‌های تناسلی ناشی از انواع HPV 6، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ موثر است.

شما می‌توانید علیه انواع خاصی از HPV واکسینه شوید. واکسن گارداسیل می‌تواند از سن ۹ سالگی تزریق شود. به طور معمول این واکسن دارای سه دوز است.

واکسیناسیون دوز گارداسیل طرح استاندارد
اولین واکسیناسیون ۱ دوز (۰.۵ میلی لیتر) روز اول
دومین واکسیناسیون ۱ دوز (۰.۵ میلی لیتر) ۲ ماه بعد
سومین واکسیناسیون ۱ دوز (۰.۵ میلی لیتر) ۶ ماه پس از اولین واکسیناسیون

جهت دریافت مشاوره و تزریق واکسن گارداسیل می‌توانید به مطب دکتر لیدا شفیعیان، متخصص زنان مراجعه کرده وعلاوه بر تزریق واکسن مطمئن، چکاپ خود را انجام دهید. جهت آشنایی بیشتر و دریافت نوبت می‌توانید به سایت دکتر شفیعیان مراجعه فرمایید.