فرق فشار خون نرمال و بالا چیست؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی

فشار خون به معنای میزان فشار خون در دیواره های شریان ها هنگام پمپاژ خون توسط قلب است. مقدار فشار خون همیشه ثابت باقی نمی ماند و با توجه به نیاز بدن در طول روز مدام تغییر می کند. این امر تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله وضعیت بدن، تنفس، وضعیت عاطفی، ورزش و خواب قرار تغییر می کند.

اگر فشار خون برای مدت زمان طولانی بالا بماند، می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی شود. نام پزشکی که شما برای مشکلات فشارخون به آن مراجعه می کنید، متخصص فشارخون، است.

منظور از عدد فشار خون چیست؟

فشار خون به صورت دو عدد مانند ۸۰/۱۲۰ ثبت می شود. عدد بزرگ تر نشاندهنده ی فشار موجود در سرخرگ ها هنگام پمپاژ خون توسط قلب، در طول هر ضربان است و به آن فشار خون سیستولیک می گویند.

عدد پایین تر فشاری است که خون هنگام استراحت قلب تا ضربان بعدی، به دیواره سرخرگ ها وارد می کند. این فشار خون دیاستولیک نامیده می شود. هر دوی این اعداد با واحدهایی به نام میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری می شوند. فشار خون به دلایل بسیاری به طور طبیعی تغییر می کند. از سال ۲۰۱۷، AHA توصیه کرده است که افراد زمانی که فشار خون ۱۳ روی ۹ دارند، به دنبال درمان باشند.

اندازه گیری فشار خون

بهترین زمان برای اندازه گیری فشار خون، هنگام استراحت و نشستن است. فشار خون معمولاً با یک کاف فشار بادی که دور بازو می پیچد، اندازه گیری می شود. این کاف بخشی از دستگاهی به نام فیگمومانومتر یا همان فشارسنج است.

از آنجایی که فشار خون برای برآورده کردن نیازهای بدن تغییر می کند، در صورت بالا بودن آن پزشک فوراً تشخیص هایپرتانسیون نمی گذارد بلکه فشار خون را در چندین نوبت جداگانه اندازه گیری می کند.

اندازه گیری فشارخون در خانه

پزشک ممکن است به شخص توصیه کند که فشار خون خود را در خانه با یک دستگاه مانیتورینگ یا هولتر فشار ثبت کند. این روش به عنوان پایش فشار خون ۲۴ ساعته سرپایی نیز شناخته می شود و شامل اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم (معمولا هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار) و در حالی است که شخص فعالیت های معمول خود از جمله خوابیدن را انجام می دهد. در صورت لزوم، پزشک شما این خدمات را برای هر بیمار سازماندهی خواهد کرد. هولتر فشار خون و کنترل آن از جمله خدمات کلینیک فوق تخصصی فشار خون دکتر نجفی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۵۸۵۱۰۲تماس بگیرید.

برای خرید دستگاه فشار خون خانگی، می بایست ابتدا در مورد لزوم خرید آن با پزشک خود مشورت نمود. دقت دستگاه و مورد تأیید بودن آن، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مدیریت فشار خون

پزشکان موارد زیر را برای ایجاد تغییراتی در مدیریت فشار خون شخص توصیه می کنند:

 • ترک سیگار
 • پیروی از الگوی غذایی سالم برای قلب
 • کاهش مصرف نمک (سدیم)
 • فعالیت جسمانی
 • حفظ کردن وزن در محدوده ی سالم

برای آشنایی با رژیم های غذایی و مواد غیرمضر در فشار خون بالا توصیه های دکتر نجفی فوق تخصص قلب در مقاله برای کنترل فشار خون بالا چه بخوریم؟ را مطالعه کنید.

علاوه بررعایت موارد فوق، بعضی افراد نیاز به مصرف دارو برای فشار خون خود دارند.

تشخیص فشار خون بالا

بازه ی فشار خون سالم، بین افراد متفاوت است. فشار خون ایده آل هر شخص بر اساس مجموعه ای از عواملی مانند سلامت کلی او مشخص می شود.

بنابراین اعداد زیر تنها باید به عنوان راهنما استفاده شوند:

تفسیر عدد بالایی (سیستولیک) mmHg عدد پایینی (دیاستولیک) mmHg
بهینه کمتر از ۱۲۰ کمتر از ۸۰
نرمال ۱۲۰ تا ۱۲۹ ۸۰ تا ۸۴
نرمال رو به بالا ۱۳۰ تا ۱۳۹ ۸۵ تا ۸۹
بالا بیشتر از ۱۴۰ بیشتر از ۹۰

فشار خون بالا معمولاً هیچ علامتی ندارد و فرد ممکن است کاملاً احساس خوبی داشته باشد. تنها راه برای فهمیدن اینکه آیا فشار خون بالا است یا خیر، بررسی منظم آن توسط پزشک است. فشار خون پایین در صورتی مشکل ساز است که بر بدن یا احساس شخص تأثیر منفی بگذارد. فشار خون پایین می تواند باعث شود افراد احساس سرگیجه یا ضعف کنند. در صورت داشتن افت فشار، می بایست به پزشک مراجعه نمود.

چک کردن منظم فشار خون

افراد دارای شرایط زیر که فشار خون آنها نیز در محدوده ی سالمی قرار دارد، می توانند هر دو سال یک بار فشار خود را بررسی کنند:

 • بدون هیچگونه عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی؛ و
 • عدم ابتلا به فشار خون بالا در گذشته؛ و
 • نداشتن سابقه فشار خون بالا در خانواده.

فشار خون را می توان در طی ویزیت های عادی با پزشک نیز بررسی نمود.

چه کسانی باید در بازه زمانی کوتاه تری فشارخود را چک کنند؟

در صورت دارا بودن شرایط زیر، می بایست زودتر فشار خون خود را چک کرد (مانند هر ۱۲ ماه یا طبق دستور پزشک):

 • قرار داشتن فشار خون در وضعیت نرمال رو به بالا (یا بالاتر، مانند ۹۵/۱۴۰)؛ یا
 • داشتن سایر عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی مانند سابقه شخصی یا خانوادگی فشار خون بالا، سکته مغزی یا حمله قلبی.

همچنین، شخص می تواند در طی چکاپ ۲۰ دقیقه ای سلامت قلب خود، فشار خون را نیز اندازه بگیرد. افراد دارای شرایط زیر، بایستی این چکاپ را انجام دهند:

 • نداشتن سابقه سکته قلبی یا مغزی؛ و
 • سن بالای ۴۵ سال.

چکاپ قلب به چه صورت است؟

 • سوال کردن در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی بیماری قلبی
 • سوال کردن در مورد سبک زندگی فرد از جمله رژیم غذایی، فعالیت بدنی، وضعیت مصرف سیگار و الکل او
 • بررسی فشار خون، کلسترول و قند خون.

پزشک از این اطلاعات برای محاسبه خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی در پنج سال آینده استفاده کرده و بعد در مورد نحوه ی کاهش این خطر با بیمار صحبت خواهد کرد.

مصرف دخانیات و فشار خون

استعمال دخانیات عامل خطری اصلی برای بیماری قلبی است و می تواند فشار خون را افزایش دهد. ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توان برای کمک به مدیریت آن انجام داد.