چکاپ دوره ای قلب و عروق در منزل - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چکاپ دوره ای قلب و عروق در منزل

امروزه بیماریهای قلبی و عروقی بیش از گذشته به چشم می خورد و درصد زیادی از مرگ و میرها به دلیل سکته قلبی و ایست قلبی رخ می دهد. پس از همه گیری کرونا تعداد زیادی از مبتلایان و بهبود یافتگان  پرفشاری خون، آریتمی ها و نارسایی های قلبی را تجربه می‌کنند. چکاپ های دوره ای قلب و عروق برای کلیه افراد توصیه می شود چرا که بیماری های قلبی و عروقی مختص میانسالان و سالمندان نیست چرا که  شاهد افزایش ایست قلبی در جوانان هستیم. ارائه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل به افراد کمک می کند تا حتی افرادی که مشغله زیادی دارند و فرصت انجام چکاپ های پزشکی را ندارند بتوانند به راحتی در منزل یا محل کار این چکاپها را انجام دهند. چکاپ قلب و عروق در منزل تنها یکی از خدمات پزشکی در منزل است که توسط مجموعه آلفاطب ارائه می گردد.

 

چه زمانی باید چکاپ قلب و عروق را انجام داد ؟

افزایش فشار خون، خستگی زودرس، احساس فشار در قفسه سینه، بی حسی در اندامها، تنگی نفس و کوتاه شدن نفسها می تواند از نشانه ها و علائم مشکلات قلبی باشد و پس از مشاهده این علائم باید فورا به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرد. علائمی که هشدار جدی برای ناراحتی های قلبی هستند به شرح زیر است :

 • ناراحتی و درد در قفسه سینه
 • ضربان قلب تند یا آهسته
 • احساس لرزش در قفسه سینه
 • خستگی بی دلیل
 • تنگی نفس
 • تورم در شکم یا پا
 • سرگیجه

عوامل زمینه ساز بیماریهای قلبی کدامند ؟

 • مصرف غذاهای چرب
 • اضافه وزن و چاقی
 • ورزش نکردن و عدم تحرک
 • استعمال دخانیات
 • استرس و فشار عصبی
 • فشارهای اقتصادی
 • و…

چکاپ دوره ای قلب و عروق در منزل

چکاپ قلب و عروق بعد از بیماری کرونا

حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از افراد بالای ۴۵ سال به فشار خون بالا مبتلا هستند که بسیاری از آنان به گرفتگی عروق و آریتمی هم مبتلا هستند. در افرادیکه به ویروس کرونا مبتلا شده اند بدلیل بروز التهاب های ثانویه که به دلیل انتشار ویروس در خون صورت گرفته بیماریهای قلبی و عروقی بیشتر مشاهده می شود. همچنین ویروس کرونا می تواند مستقیما به سلولهای قلب و ریه هجوم برده و نارسایی قلبی در فرد ایجاد کند.

پزشکان توصیه می کنند که افرادیکه در گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده اند به شدت مراقب قلب خود باشند و چکاپ های دوره ای قلب و عروق را فراموش نکنند. اگر به دلیل مشغله، دوری از مراکز درمانی یا سایر مسائل تمایل به مراجعه به مطب ها و مراکز درمانی را جهت چکاپ دوره ای ندارید می توانید از خدمات چکاپ دوره ای در منزل بهره ببرید. مجموعه خدمات پزشکی آلفاطب آمادگی دارد تا کلیه خدمات پزشکی و پرستاری از قبیل ویزیت پزشک متخصص در منزل، چکاپ دوره ای قلب و عروق در منزل، نمونه گیری در منزل، رادیولوژی در منزل، سونوگرافی در منزل، فیزیوتراپی در منزل، نوار قلب در منزل، اکوی قلب در منزل، تزریقات و پانسمان و… را به شما عزیزان ارائه نماید.

 

چکاپ دوره ای قلب در دوره بارداری

بدن زنان در جریان بارداری بدلیل افزایش فعالیت‌های قلب دچار تغییرات فیزیولوژیک می‌گردد که این تغییرات می‌تواند منجر به تنگی نفس، خستگی و تپش قلب گردد. در این دوره حجم خون افزایش می یابد ولی هموگلوبین خون کاهش پیدا می کند که به این شرایط کم خونی بارداری می گویند. به همین دلیل اغلب خانمها در ماههای ششم و هفتم در وقت فعالیت و تحرک دچار تپش قلب و تنگی نفس می گردند. به مادران باردار توصیه می شود که در حین بارداری از چکاپ قلب غافل نشوند. برای خانم های باردار در اواخر دوره بارداری معمولا به دلیل افزایش وزن جنین، تحرک مشکل می شود و مراجعه به پزشک و نشستن در صف انتظار بیماران دشوار است. همچنین برخی خانم های باردار به دلیل شرایط خاص بارداری نیاز به استراحت مطلق دارند و ترجیح می دهند امور پزشکی را در منزل انجام دهند. استفاده از خدماتی همچون چکاپ قلب، نمونه گیری و سونوگرافی در منزل برای این مادران باردار بسیار سودمند خواهد بود.

چکاپ دوره ای قلب و عروق در منزل

آیا چکاپ های دوره ای قلب و عروق در منزل امکان پذیر است ؟

امروزه انواعی از خدمات پزشکی و پرستاری در منزل قابل انجام است و این موجب کاهش تردد به بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصا در شهرهای شلوغ و پرجمعیت می شود. چکاپ های دوره ای قلب و عروق در منزل یکی از خدمات پزشکی است که می توان آن را در منزل نیز انجام داد. همچنین شما می توانید از خدمات پزشک متخصص در منزل برای تشخیص بیماری های قلبی و عروقی استفاده نمایید. خدمات اکوی قلب در منزل و نوار قلب در منزل نیز می تواند به تشخیص بیماریها و نارسایی های قلبی کمک کند.

 

نتیجه گیری

ممکن است برای شما و یا خانواده امکان حضوری جهت چکاپ و تشخیص بالینی به مراکز بهداشت وجود نداشته باشد؛ در اینصورت شما میتوانید با انجام خدمات پزشکی در منزل توسط متخصصان از سلامتی خود حفاظت کنید.

برای استفاده از خدمات پزشکی و پرستاری در منزل فقط کافیست با مجموعه آلفاطب تماس بگیرید و صفر تا صد تشخیص و درمان بیماری های خود را به ما بسپارید.