مراحل اولیه پذیرش بیمار برای انجام جراحی ایمپلنت - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
مراحل اولیه پذیرش بیمار برای انجام جراحی ایمپلنت

پس از انجام معاینه و مشاوره دریافت رضایت نامه کتبی از بیمار الزامی است. ضروری است در رضایت نامه کتبی مواردی مانند عوارض جراحی ایمپلنت زمان بندی درمان، رعایت بهداشت دهان مراجعات مکرر و منظم بیمار به مطب برای کنترل قید شوند.

وظایف دستیار دندان پزشک

۱- هماهنگی های قبل از روز جراحی . زمان جراحی را روز قبل به بیمار یادآوری کنید به بیمار تأکید کنید که نیم ساعت قبل از عمل در مرکز دندان پزشکی حضور داشته و دست کم یک نفر همراه بیمار باشد؛ بررسی پرونده بیمار از لحاظ نحوه پرداخت هزینه های درمان بررسی کامل و دقیق اتاق جراحی (یونیت) ساکشن نگاتوسکوپ میکروموتورهای جراحی و …) چک کردن تمامی وسایل مورد نیاز طبق چک لیست فهرست بررسی) کاری سفارش و تهیه لوازم و قطعات موردنیاز جراحی از شرکت چند روز قبل از جراحی کالاهای دریافتی از شرکت مورد نظر در حضور فرد تحویل دهنده سفارش بررسی

هماهنگی های قبل از شروع جراحی در روز جراحی

ست جراحی کیت جراحی ایمپلنت و سرآنگل را آماده کنید کلیه) ابزار باید استریل باشند) به بیمار کمک کنید تا بر روی یونیت دندان پزشکی بنشیند؛ به بیمار آموزش دهید تا دهان خود را با دهان شویه کلرهگزیدین ۰/۲ درصد بشوید؛ با شانهای استریل صورت و سینه بیمار را بپوشانید؛ دور لب و گونه بیمار را با گاز استریل آغشته به بتادین ضد عفونی (اسکراب) کنید. در یک جراحی ایده آل و مطلوب بهتر است دو نفر دستیار حضور داشته باشند. یک نفر به عنوان دستیار استریل و دیگری به عنوان دستیار غیر استریل چرخشی) انجام وظیفه کند. جراح و دستیار جراحی باید از گان و دستکش جراحی استریل و ماسک استفاده کنند؛بسته بندی ایمپلنتها به ی است که در دو لایه استریل قرار دارند. ایمپلنت ها باید تا لحظه قرارگیری در دهان درون این بسته بندی باقی بمانند و در لحظه نیاز بسته بندی باز شده و اجازه داده شود ایمپلنت دندان ها بدون آنکه تمامی پیدا کنند از درون آن خارج شوند.

تجهیزات جراحی ایمپلنت

تجهیزات جراحی ایمپلنت

الف) وسایل خارج ست جراحی ایمپلنت

انواع شان گان گان) استریل جراح و دستیار آستینک استریل برای دستیار (در صورت استفاده نکردن از گان استریل، کلاه استریل جراح و دستیار کلاه استریل مخصوص بیمار، شان پرفسوره استریل پیش بند استریل شان چهارگوش بزرگ و کوچک برای ترالی جراحی و میزهای کار کاور برای هندپیس جراحی و ساکشن جراحی گاز استریل نخ بخیه تیغ بیستوری متریالهای استخوانی دهان شویه کلرهگزیدین، بنادین، ست. سرم نرمال سالین دستکش جراحی برای جراح و دستیار انواع اندازه های مختلف فیکسچر سرنگ شست و شو کارپول لیدوکائین یا مینانت سرسوزن سرنگ تزریق و ست معاینه ۱

گان جراحی (Surgical Gown) کان نوعی لباس است که پزشک و کارکنان جراحی آن را می پوشند لباسها و پوشش های بیمارستانی به رنگ سبز یا آبی و عمدتاً از جنس پنبه هستند.

شان جراحی شانها پارچه هایی هستند که قسمتی از بدن بیمار را که قرار است عمل شود، از سایر قسمتهای غیر استریل جدا میکنند انواع شان شامل شان ساده چهار گوش برای ترالی جراحی استفاده میشود شان بزرگ سوراخ دار (شان پرفوره) این نوع از شان صورت و سینه بیمار را می پوشاند و فقط حفره دهان با صورت را بدون پوشش باقی می گذارد؛ شان باریک و بلند این نوع شان برای کاور کردن پوشاندن) لوله ساکشن و سیم میکروموتور جراحی کاربرد دارد.

هندپیسهای جراحی(Dental Surgical Hand (Pieces)

هندپیس های جراحی (الف) هندپیس مستقیم (ب) هندپیس زاویه داردریل گرد Round bur & Guide Drill) دریل گرد یکی از دریلهای مورد استفاده در جراحی ایمپلنت است. این دریل وسیله کوچکی است که پس از بریدن و کنار زدن لثه و نمایان شدن استخوان فک برای ایجاد سوراخ اولیه و ممانعت از لغزش دریل های بعدی استفاده میشود به عبارت دیگر این دریل محل فیکسچر را در استخوان فک نشانه گذاری میکند  ۱۳-۱۷ دریل گرد ۶-٣- دریل پایلوت Pilot Drill & First Drill) از این دریل برای برداشتن استخوان و ایجاد سوراخ اولیه Pilot Hole) به عنوان راهنمای دریل های بعدی برای تراش و گسترش در استخوان استفاده میشود .

تجهیزات جراحی ایمپلنت

دریل مارپیچی (Twist Drill & Final Drill) این دریل تیغه های مارپیچی تیزی دارد که پس از آماده شدن Pilot Hole استفاده می شود. این دریل در اندازه های مختلف در کیت ایمپلنت قرار میگیرد با توجه به اندازه فیکسچر دریل مارپیچی متناسب به کار برده میشود. ۲.۵mm 51-S 3.9mm

۵- استاپر دریل (Drills Stopper) این وسیله ممکن است پلاستیکی یا فلزی باشد و قبل از اتصال دریل به هندپیس نصب می شود و سپس دریل همراه با استاپر بر روی هندپیس قرار میگیرد.

هدف از به کار بردن استایر، محدود کردن میزان نفوذ دریل در استخوان و برداشتن استخوان با احتیاط بیشتر است. Stopper

For drills Dental Implant استاپر دریل

۶-۶- ترفین دریل (Terphin Drill) این دریل به دریل خارج کننده ایمپلنت نیز موسوم است و از آن برای باز کردن ایمپلنت و همچنین برای برش و برداشت آسان استخوان استفاده میشود سر دریل استوانه ای  است و لبه تیز و دندانه دار دارد.  ١۶-١٧: ترفین دریل

۶-٧- پین تعیین راستا (Alignment Pin) از این وسیله : از ایجاد سوراخ اولیه برای تعیین راستای حفره استفاده می شود

۶-۸- میله تعیین عمق (Depth Gauge) این وسیله میله مدرجی است که برای تعیین عمق حفره ایمپلنت استفاده میشود. جراح میزان تراش انجام شده و عمق موردنیاز را با استفاده از تعیین عمق حفره مشخص میکند. روی بدنه میله ای آن شیارهایی وجود دارد که عمق حفره را نشان میدهد.  ۱۷ ۱۷: الف بین تعیین میله تعیین عمق

۶-٩- ایمپلنت درایور (Implant Driver) ایمپلنت درایور قطعه ای است که بر روی هندپیس قرار میگیرد و به فیکسچر متصل میشود و با استفاده از آن فیکسچر داخل استخوان دریل شده قرار داده می شود.

۶-١٠- پیچ گوشتی (Screw Driver) این وسیله برای بستن و بازکردن پیچها و یا قطعات پیچ شونده به فیکسچر استفاده می شوند. پیچ گوشتیهای جراحی ایمپلنت به دو صورت هستند ه پیچ گوشتی دستی (Hand Drivers) پیچ گوشتی با واسط هندپیس (Contra Angle Drivers)

۶-١١- سر آچار Implant Adapter) و آچار جغجغه ای (Ratchet Adapter) فیکسچر با استفاده از ایمپلنت درایور همراه با هندپیس داخل استخوان دریل شده قرار داده می شود؛ به نحوی که تمام سطح فیکسچر داخل استخوان قرار بگیرد در صورتی که مقداری از فیکسچر از استخوان بیرون زده باشد و کاملاً داخل حفره دریل شده نباشد باقی مانده سطح بیرون مانده فیکسچر با رچت یا آچار جغجغه ای به آداپتور ایمپلنت وصل می شود. الف) پیچ گوشتی دستی (ب) پیچ گوشتی با واسط هندپیس (ج) سر آچار در قسمت بدنه برخی مدلهای رچت مفصلی وجود دارد که نیروی گشتاور وارده را نشان میدهد و به این ترتیب از اعمال فشار بیش از حد به استخوان جلوگیری می شود.

آچار جغجغه ای ب) وسایل و اینسترومنتهای داخل ست جراحی ایمپلنت پنس ،آینه، سوند، پروب رترکتور مینه سوتا الواتور پرپوست سرساکشن جراحی، بن فایل کورت جراحی دسته بیستوری فویل برای دسته چراغ گوده سرنگ تزریق گالی یات، رسیور قلوه ای شان گیر قیچی ،بخیه سوزن گیر و گاز استریل

https://implantmorita.info