پرسش و پاسخ رایگان از پزشک

خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

ارسال پروفایل

مشکل حافظه و یادآوری مطالب

۱۳۹۸/۰۱/۱۲

Avatarazad3 پرسیده شده در 1 سال پیش

سلام

من ۳۳ سال دارم، مرد و دارای سابقه بیماری نمی باشم.

طی ده سال گذشته حافظه کوتاه مدت ام بسیار نسبت به قبل ضعیف شده و این قضیه تاثیر خیلی منفی بر روال زندگی و کارم داشته.
وقتی به گذشته رجوع کردم، متوجه شدم شاید دلیل این امر توقف ورزش بوده. من سالهای نوجوانی هر روز فوتبال بازی میکردم.
اخیرا شروع به ورزش کردن مرتب کردم و نتیجه بسیار فوق العاده بوده. بنحوی که الان خیلی راحت و با استرس کم میتونم در ذهتم اطلاعات رو طبقه بندی، و به راحتی در موقع نیاز اون مسئله یا مطلب رو پیدا در ذهنم پیدا و بیاد بیارم.

خیلی خیلی از این اتفاق خوشحالم اما حقیقتا یک استرس و دغدغه دایمی در من ایجاد شده که اگر به هر دلیل نتونم تمرین مکرر و پیوسته داشته باشم، مجدد حافظه ام رو از دست میدم و بسیار قدرت بیاد آوردن مطالب در من ضعیف خواهد شد.

همینطور که متوجه هستید، یک مشکل حل شده، اما یک مشکل و فشار روانی جدید در زندگیم ایجاد شده.

سوال من بطور مشخص این ۲ است:

– دلیل اینکه اینقدر تمرین مرتب روزانه (در حد ۱۰ دقیقه) تاثیر بزرگی بر قدرت یادآوری من داشته چه هست؟
– آیا دارو یا راه حلی هست، که مثلا در صورتی که من نتونم ورزش کنم (مثلا در این مدت دایما پام دچار آسیب میشه)، بتونم موقت از آن دارو استفاده کنم که تاثیر مشابه ورزش داشته باشه؟

ممون از اینکه وقت میگذارید و سوال من رو میخونید و جواب میدید.

1 سوال
بهترین پاسخ
دکتر علی رفیعی - روانپزشکدکتر علی رفیعی - روانپزشک پاسخ داده شده در 1 سال پیش

سلام. بهترین شیوه جهت تقویت حافظه و تمرکز در کسی که اختلال زمینه ای در مغزش ندارد تغذیه سالم و ورزش است. تغذیه سالم یعنی مصرف غذاهای خانگی کم چرب و کم نمک، خشکبار، موز، عسل و… درعین حال پرهیز از غذاهای فست فودی و انواع شیرینی ها. همچنین انجام ورزشهای هوازی مانند دویدن، تند راه رفتن، شنا و… و پرهیز از ورزشهای بی هوازی مثل بدن سازی. همچنین انجام فعالیت های فکری مناسب مثل حل پازل و تمرین و یادگیری یک زبان جدید می تواند در تقویت حافظه و تمرکز بسیار مفید باشد.

 • سوال پزشکی دارم - پاسخ سوالات پزشکی شما در بانک پزشکان

  سوال پزشکی دارم - پاسخ سوالات پزشکی شما در بانک پزشکان

  با در ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - 0 نظرات

  افراد زیبادی با ما تماس می گیرند و می گویند می خواهیم سوال پزشکی خود و آشنایانم را از شما یپرسم و یا اینکه در بخش نظرات سوالات پزشکی و سلامت زیادی مطرح می شود. به همین منظور تصمیم گرفتیم بخش پرسش و پاسخ پزشکی سایت بانک پزشکان را راه اندازی کنیم تا بتوانیم تمامی […]

 • ویروس کرونا

  ویروس کرونا

  با در ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - 0 نظرات

  ويروس کرونا انساني موجب سرماخوردگي شده و در گاستروانتريت نوزادان دخالت دارند. ویروس کش خاصی براي عفونت هاي کرونا ويروس وجود ندارد. فیلم پیشرفت کرونا گویا این واقعیت است. دستورالعمل مراقبت بیمار مشکوک به کورونا ویروس جدید را وزارت بهداشت و درمان منتشر نموده است. يک کرونا ويرا باعث شيوع جهاني و سندروم تنفسي حاد […]

کلینیک بانک پزشکان