پاکسازی بدن در انتهای‌ شب - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
پاکسازی بدن در انتهای‌ شب

پیش از خواب، آب بنوشید تا بدن در آرامش سم‌زدایی کند.

به گزارش بانک پزشکان، روزنامه جام جم نوشت: «قدیمی‌ها برای هر کاری آدابی داشتند و به آن آداب پایبند و معتقد بودند. یکی از این آداب، گذاشتن یک کاسه تنقلات بالای سر مهمان بود تا اگر نیمه‌شب گرسنه شد، خوراکی برای مصرف باشد. آداب دیگر، تنگ آب و لیوانی بود که شب‌هنگام بالای سرشان می‌گذاشتند.

حالا پژوهشگران نوشیدن آب، پیش از خواب را توصیه می‌کنند؛ انگار که کار قدیمی‌ها بی‌راه هم نبوده است. برای خواب آرام، نخستین توصیه‌ها دوری از وسایل دیجیتال در ساعت‌های پایانی شب، عدم مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه، انجام ورزش‌های آرام‌تنی و نوشتن اتفاقات روزانه برای رهایی از افکار منفی است. نوشیدن آب چطور؟ آخرین لیوان‌های روزانه را باید پیش از رفتن به رختخواب نوشید؟ یا باعث بی‌خوابی می‌شود؟ سؤال بعدی این است که آب باید سرد باشد یا گرم؟ بعضی افراد نوشیدن آب را عامل بی‌خوابی می‌دانند و بعضی دیگر اما نوشیدن آب را باعث خواب آرام اعلام می‌کنند. کدام نظر درست است؟

به گفته دکتر آبیناو گوپتا، متخصص گوارش از بیمارستان چندتخصصی نارایانای جیپور، نوشیدن آب پیش از خواب به کنترل دمای بدن کمک می‌کند. بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، کم‌آبی بدن باعث می‌شود افراد هنگام خواب احساس گرما یا سرما کنند. بنابراین نوشیدن آب قبل از خواب مفید است. به این دلیل که باعث نگهداری دمای بدن در وضعیت ایده‌آل می‌شود. این مسأله باعث می‌شود هنگام خواب، بدن هیدراته بوده و دچار اختلال خواب ناشی از بی‌آبی نشود.

جرعه‌ای برای آرامش اعصاب

کم‌آبی بدن باعث تغییر در خلق‌وخو و کاهش آستانه تحریک عصبی می‌شود. علاوه بر اینکه بر چرخه کلی خواب و بیداری شما تاثیر منفی می‌گذارد اما این به معنی ضرورت مصرف آب درست پیش از خواب نیست بلکه رعایت یک فاصله زمانی مناسب برای نوشیدن آب پیش از خواب توصیه می‌شود. تکرر ادرار نیز می‌تواند باعث بی‌خوابی شود.

از خواب پیوسته غافل نشوید

به گفته دکتر گوپنا مدت زمان خواب بین شش تا هشت ساعت است. نوشیدن آب، بیش از اندازه و نزدیک به زمان خواب باعث شکستن چرخه مناسب خواب شده و به سلامت قلب نیز آسیب وارد می‌کند. بنابراین در طول روز آب کافی مصرف کنید. نشانه مصرف آب کافی نیز این است که رنگ ادرار باید زرد روشن باشد. او می‌گوید: «بهترین زمان برای نوشیدن آخرین لیوان آب پیش از خواب، دو ساعت پیش از رفتن به رختخواب است. علاوه بر این بهتر است آب ولرم باشد. به این دلیل که باعث بهبود گردش خون شده و فرآیند سم‌زدایی در طول شب را تسهیل می‌کند. از سوی دیگر می‌تواند به کاهش درد یا گرفتگی عضله‌های معده نیز کمک می‌کند. تنظیم تعرق بدن و دفع سموم بدن از این طریق نیز از دیگر ویژگی‌های نوشیدن آب ولرم، دو ساعت پیش از خواب است.»