چرا هوای گرم سبب خستگی ما می‌شود؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
چرا هوای گرم سبب خستگی ما می‌شود؟

شاید شما هم تا به حال در گرمای تابستان احساس خستگی کرده باشید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آفتاب تابستان و گرمای هوا ممکن است سبب تشویق ما برای رفتن به استخر و یا ساحل دریا شود. اما مسأله‌ای که وجود دارد، این است که هوای بیرون ممکن است سبب خستگی و یا کوفتگی بدن شده و حتی سبب شود تا برخی از ما آروزی رسیدن پاییز را داشته باشیم.

هوای بیرون از خانه، به شکلی مستقیم بر بدن ما تأثیرگذار است. در تابستان‌های داغ و یا در مدت زمان‌های طولانی مدت در بیرون از خانه که ما در معرض هوای گرم قرار داریم، بدن ما فعالیت بیشتری می‌کند تا احساس ما را تنظیم کند. بدن ما انرژی فراوانی را نیاز دارد تا بتواند دمای نرمال و پایدار بدن را حفظ کند و این انرژی‌ها می‌تواند سبب خستگی و کوفتگی بدن ما شود.

اول و مهمتر از همه، برای حفظ میانگین دمای بدن در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد، نیاز است تا گشادشدن رگ‌ها (اتساع عروق) اتفاق بیفتد. در این فرایند، خون بیشتری نزدیک به سطح پوست جریان می‌یابد و گرما را آزاد می‌کند. همین امر سبب می‌شود احساس خنکی بکنید؛ هرچند این فرایند سبب می‌شود تا چهره شما برافروخته نشان داده شود. این امر همچنین انرژی فراوانی را می‌گیرد و سبب می‌گردد تا فرد احساس خستگی کند.

عرق کردن نیز یکی دیگر از فرایندهایی است که بدن ما برای خنک نگه داشتن ما، آن را تجربه می‌کند. عرق کردن به پوست ما اجازه می‌دهد همزمان با تبخیر عرق، خود را خنک کند. با این حال، عرق کردن سبب ضربان قلب و افزایش نرخ متابولیسم می‌شود که می‌تواند مقدار زیادی از انرژی را از بین ببرد. همچنین مقدار زیاد تعریق، می‌تواند سبب خستگی شدید و خواب آلودگی شما شود.

اما تنها گرمی هوا نیست که سبب این مسأله می‌شود. قرار گرفتن در معرض خورشید در تابستان نیز می‌تواند سبب خواب آلودگی شود. آفتاب سوختگی می‌تواند سبب آسیب‌های دائمی از جمله سرطان پوست شود. در حالی که سلول‌های پوست شما تلاش می‌کند تا تغییراتی شیمیایی را بر روی بخش بیرونی پوست شما ایجاد کنند، مقادیر زیادی انرژی به این علت که بدن شما تلاش دارد تا آسیب‌ها را ترمیم کند، صرف می‌شود.

بایستی بدانید شما چه در استخر باشید و یا در حیاط خانه و یا حتی در سایه در حال استراحت باشید، دمای گرم سبب می‌شود تا شما احساس خستگی بکنید. بهترین راه برای متوقف کردن این مسأله و یا حتی معکوس کردن آن، این است که به بدن خود آب رسانی کنید.

منبع: شبکه آمریکایی «Spectrum News»