بیماری سرخک چیست؟ (علائم، روش پیشگیری و روش درمان سرخک ) - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
بیماری سرخک چیست؟

سرخک یک بیماری ویروسی است که معمولاً کودکان به آن مبتلا می شوند و امروزه به دلیل وجود واکسن کشندگی کمتری نسبت به گذشته دارد. سرخجه یا سرخک در کودکان زیر ۵ سال بیشتر وجود دارد و سالانه موجب مرگ بیشتر از ۱۰ هزار کودک در دنیا می شود. اما آشنایی با علائم این بیماری برای خانواده و پرستار کودک اهمیت زیادی دارد. این کار موجب می شود تا بتوانید پیش از شدت گرفتن علائم اقدام به درمان نمایید. اما از کجا بفهمیم سرخک گرفتیم و علائم آن چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم شما را با هر آن چیزی که لازم است درباره سرخجه و علائم این بیماری در کودکان و همچنین روش درمان بدانید آشنا شوید.

سرخک چیست؟

سرخک یک بیماری عفونی در کودکان است که به دلیل انتشار نوعی ویروس در بدن ایجاد می شود. این بیماری موجب ایجاد علائمی مثل تب، آبریزش و بثورات پوستی می شود و معمولاً در کودکان ایجاد می شود. این بیماری از طریق تنفس منتقل می شود و به آن روبلا نیز می گویند. جالب است بدانید که در ده سال اخیر به دلیل استفاده از واکسن میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بسیار کمتر شده است. مریضی سرخک در کودکان از طریق هوا، آب دهان و مایعات مخاطی بدن از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

بیماری سرخک در کودکان چگونه است بیشتر اوقات با سرماخوردگی اشتباه می شود چون علائم ابتدایی شبیه هم دارند سرخجه یا سرخک داری بثورات پوستی هست که بعد از تب، سرفه، آبریزش بینی و گلو درد نمایان می شود و برای پیشگیری و درمان سرخجه در کودکان در دو دوره واکسن سرخک تزریق باید شود.

نشانه یا علائم سرخک در کودکان

سرخک از آن دسته از بیماری هایی است که بسیاری از کودکان به آن مبتلا می شوند. از همین رو شما به عنوان افراد خانواده و پرستار کودک باید با علائم این بیماری آشنا باشید تا در اسرع وقت برای درمان آن اقدام کنید. قبل از هر چیز به عنوان فردی که وظیفه نگهداری از کودک را بر عهده دارد، باید بدانید که سرخجه یک دوره نهفته دارد. بعد از پشت سر گذاشتن این دوره، علائم بیماری بروز می کند.

و باید بدانید که سرخک در کودکان چگونه است؟ معمولاً اولین علائم سرخک در نوزادان روی بدن ظاهر می شود، ۱۰ روز تا ۲ هفته بعد از ورود ویروس به بدن است. تب، آبریزش، قرمز شدن چشم ها و وجود لکه های سفید در دهان علائم اولیه سرخجه هستند. پس از آن علائم ثانویه ظاهر می شوند. جوش ها و لکه های قرمز که تمام سطح پوست را پر می کند و معمولاً در مراحل اولیه بیشتر روی صورت و گردن ایجاد می شوند و این موضوع مهم ترین نشانه ی سرخجه در کودکان است که یک پرستار کودک باید توجه ویژه به آن داشته باشد.

به طور معمول تب و گلو درد نشانه ی سرخک خفیف است و شباهت زیادی به سرماخوردگی عادی دارد. بسیاری از افراد قبل از اینکه بثورات پوستی یا دانه های قرمز روی پوست ایجاد شود، قادر به تشخیص بیماری نیستند. اما به عنوان فردی که وظیفه نگهداری از کودک را بر عهده دارد باید هر چه زودتر علائم بیماری را تشخیص دهید و از انتقال بیماری به سایر افراد جلوگیری کنید.

در ادامه می توانید با رایج ترین نشانه ی سرخک اطفال آشنا شوید:

 • تب
 • سرفه خشک
 • آبریزش
 • گلو درد خفیف
 • ملتهب شدن چشم ها
 • ایجاد جوش های قرمز روی پوست
 • سفید شدن داخل دهان و گاهی اوقات گونه ها

درمان سرخک

به عنوان پرستار کودک یا فردی که وظیفه نگهداری از کودک را بر عهده دارد، بهتر است بدانید که بیماری سرخک درمان خاصی ندارد. فرد مبتلا تنها باید دوره بیماری را که معمولاً ۲ تا ۳ هفته طول می کشد، پشت سر بگذارید. بهترین درمان برای این بیماری جلوگیری از مبتلا شدن به آن است. اگر می خواهید بدانید که مریضی چگونه منتقل می شود باید بدانید که اولاً دریافت به موقع واکسن این بیماری و عدم رفت و آمد در فضاهای شلوغ اهمیت زیادی بر پیشگیری از مبتلا شدن به سرخک دارد. معمولاً این مریضی از طریق تنفس، آب دهان و تماس با فرد آلوده به فرد دیگر منتقل می شود. معمولاً کودکانی که کمبود ویتامین آ دارند، به نوع شدیدتری از این بیماری مبتلا می شوند. اگر می خواهید بدانید که چه غذایی برای سرخک خوب است، باید به شما بگوییم که خوردن هویج، لبنیات و زرده تخم مرغ برای کودکانی که سرخجه مبتلا شده اند، بسیار مفید است.

برای پایین آوردن تب کودک می توانید از داروهایی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. توجه داشته باشید که برخی از کودکان در زمان ابتلا به سرخک دچار عفونت در ناحیه گوش می شوند. بنابراین با مشاهده علائم بهتر است هر چه زودتر از پزشک کمک بگیرید تا در صورت نیاز به کودک آنتی بیوتیک بدهید. به عنوان پرستار کودک باید بدانید که تب موجب از دست رفتن آب بدن می شود. بنابراین سعی کنید در طول بیماری مایعات و آب بیشتری به کودک بدهید تا بدن او دچار کم آبی نشود. معمولاً کودکانی که کمبود ویتامین آ دارند باید بعد از ابتلا به سرخجه حتماً از این ویتامین استفاده کنند تا این کمبود ویتامین موجب تشدید علائم بیماری نشود و مشکلات جدی برای کودک ایجاد نکند.

واکسن سرخک در چند ماهگی زده می شود؟

به طول کلی کلیه کودکان بالای ۶ ماه باید حتماً واکسن سرخک بزنند و یکی از واکسیناسیون کودک تا یکسالگی می باشد. اولین دز این واکسن بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی به کودک زده می شود. دز بعدی نیز در ۴ تا ۶ سالگی تزریق می شود. بنابراین اقدام به موقع خانواده یا پرستار کودک برای واکسیناسیون می تواند به حفظ سلامت کودک شما کمک زیادی کند. واکسن زدن موجب می شود تا حتی اگر کودک در معرض ویروس قرار گرفت نوع خفیف تری از بیماری را مبتلا شود و سریع تر درمان شود.

نکاتی که باید در مورد سرخک بدانید

 • اگر کودک شما به سرخجه مبتلا شده است، باید تا چند هفته به خوبی استراحت کند و از انجام فعالیت های شدید پرهیز کند.
 • خوردن آب میوه و مایعات زیاد در دوران بیماری اهمیت زیادی دارد.
 • برای اینکه سرفه خشک کمتر شود و ادیت نشوید بهتر است از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • فرد مبتلا به سرخجه نباید زیاد به تلویزیون و گوشی نگاه کند. زیرا نور زیاد به چشم های او موجب اذیت شدن چشم ها می شود.
 • اگر می خواهید بدانید چه میزان زمان طول می کشد این بیماری معمولاً تا ۳ هفته ادامه دارد و شدت علائم می تواند از فردی تا فرد دیگر متغیر باشد.
جمع بندی نهایی

سرخک Measles یک بیماری رایج در کودکان است. از همین رو یک پرستار کودک و ی فردی که موظف به نگهداری از کودک در منزل است باید به خوبی با علائم این بیماری و روش مقابله با آن آشنا باشد. این موضوع از انتقال بیماری به سایرین جلوگیری می کند و موجب جلوگیری از تشدید بیماری می شود. فرد مبتلا به سرخجه باید به خوبی استراحت کند و در صورت نیاز از داروهایی مثل استامینوفن و آنتی بیوتیک استفاده نماید تا به طور کامل بهبود پیدا کند.

سوالات متداول:

از کجا بفهمیم سرخک گرفتیم؟

تب، آبریزش، قرمز شدن چشم ها و وجود لکه های سفید در دهان علائم اولیه سرخجه هستند و بعد پس از آن علائم ثانویه ظاهر می شوند. جوش ها و لکه های قرمز که تمام سطح پوست را پر می کند.

سرخک چگونه منتقل می شود؟

این بیماری از طریق هوا، آب دهان و مایعات مخاطی بدن از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

سرخک چقدر طول میکشد؟

این مریضی معمولاً ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.

چه غذایی برای سرخک خوب است؟

این بیماری همراه با تب موجب از دست رفتن آب بدن می شود. بنابراین سعی کنید در طول بیماری مایعات و آب بیشتری به کودک بدهید تا بدن او دچار کم آبی نشود. معمولاً کودکانی که کمبود ویتامین آ دارند باید بعد از ابتلا به سرخجه حتماً از این ویتامین استفاده کنند.