خدمات ترمیم و پرکردن دندان‌ها تحت پوشش بیمه قرار گرفت - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
خدمات ترمیم و پرکردن دندان‌ها تحت پوشش بیمه قرار گرفت

مدیرکل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گسترش پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی و کاهش پرداخت از جیب مردم برای دریافت این خدمات خبر داد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از معاونت بهداشت، زهرا سیدمعلمی با اشاره به پیگیری‌های معاونت بهداشت وزارت بهداشت که منجر به دریافت مصوبه کاهش پرداخت از جیب مردم در خدمات دندانپزشکی از سوی هیات وزیران شده است، افزود: دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت پیگیری‌های بسیاری برای گسترش پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی انجام داد و خوشبختانه با همکاری شورای عالی بیمه و بیمه‌های پایه، شامل بیمه سلامت، تامین اجتماعی و خدمات درمانی نیروهای مسلح، خدمات ترمیم یا پرکردن دندان‌ها برای همه دندان‌های شیری و دائمی و در همه سنین، تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار گرفت.

وی ادامه داد: ارائه خدمات دندان‌پزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر برای گروه‌های هدف، شامل مادران باردار و شیرده و کودکان زیر سه سال، کودکان سه تا ۶ سال و کودکان ۶ تا ۱۴ سال رایگان و برای سایر مردم تا سقف ۶۵درصد کاهش داده شده است.

وی افزود: این خدمات، ۲۲ ردیف خدمتی در دندانپزشکی، شامل ترمیم یا پرکردن دندان‌های شیری و دائمی، جرم‌گیری، فلورایددرمانی و شیارپوش (فیشورسیلنت) دندان‌های دائمی، کشیدن و پالپوتومی دندان‌ها و درمان پالپ زنده است.

سیدمعلمی ادامه داد: تعرفه منتج به کاهش پرداخت از جیب مردم در شهرها و رایگان‌بودن خدمات در روستاها برای اجرا در سطح کشور ابلاغ شده و لازم‌الاجرا است.

مدیرکل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: اکنون روزانه به‌طور متوسط هفت هزار خدمت دندانپزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت ارائه می‌شود که با این کاهش پرداخت از جیب مردم، انتظار می‌رود مراجعه برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت افزایش یابد.

سیدمعلمی اضافه کرد: شیارپوش (فیشورسیلنت) دندان‌های دائمی ۶ و ۷ به‌عنوان یک اقدام ضروری برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها تا سن ۱۴ سالگی نیز تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار گرفته است و این موارد توسط شورای عالی بیمه برای اجرا در تمامی مراکز دندان‌پزشکی خصوصی و دولتی کشور به بیمه‌ها ابلاغ شده و لازم‌الاجرا است.

مدیرکل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت یادآور شد: پیش از این نیز تعدادی از خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه‌های پایه بود که با اضافه‌شدن موارد جدید، خدماتی شامل معاینه دندانپزشکی، رادیوگرافی دهان و دندان، آموزش بهداشت دهان، پروفیلاکسی دندان‌های کودک، شیارپوش یا فیشورسیلنت دندان‌های دائمی، وارنیش فلوراید و فلورایددرمانی، ترمیم دندان‌های شیری و دائمی خلفی با آمالگام و کامپوزیت برای همه سنین، کشیدن دندان‌های شیری و دائمی و جرم‌گیری با پوشش بیمه‌های پایه، به مردم ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه این خدمات بیمه‌شده بخش عمده‌ای از نیازهای دندانپزشکی مردم را پوشش می‌دهد، اظهار امیدواری کرد در آینده بتوان بخش بیشتری از خدمات این حوزه را تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار داد.