صفر تا صد ماساژ کودک - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
صفر تا صد ماساژ کودک

ماساژ روزانه نوزاد، فایده‌های طولانی‌مدت بر سلامت جسم و آرامش روان او دارد و بهترین روش برای برقراری ارتباط غیرکلامی عمیق با نوزاد و رفع بی‌قراری اوست. پس این فرصت را از دست ندهید.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه خراسان، فواید ماساژ کودک، کودکانی که ماساژ می‌شوند،خواب بهتری دارند و در بیداری هم سرحال‌تر و خوش‌اخلاق‌ترند.در نوزادان کم‌وزن و زودرس که به مراقبت بیشتری نیاز دارند، ماساژ باعث می‌شود وزن‌گیری بهتری نسبت به دیگر بچه‌ها داشته باشند.درد ناشی از درآوردن دندان و نفخ و جمع شدن گاز در روده‌های کودک با ماساژ تسکین می‌یابد.میزان تنفس کودکانی که تجربه ماساژ دارند، کمتر و عمیق‌تر است.این نوزادان، در آینده برای کنار آمدن با استرس‌ها توانایی بالاتری دارند و تحمل بیشتری در برابر درد خواهند داشت.

روغن مناسب ماساژ نوزاد

برای ماساژ نوزاد به استفاده از روغن ماساژ نیازی نیست، اما درصورتی‌که از روغن بهره می‌برید بهتر است روغنی را انتخاب کنید که فاقد بو و خوردنی باشد.انتخاب‌های خوب پیش روی شما روغن نارگیل، کانولا، ذرت، زیتون، دانه انگور، زردآلو، آووکادو یا کاجیره است. این روغن‌ها به‌راحتی جذب بدن نوزاد می‌شوند و ازآن جایی‌که خوردنی هستند، درصورتی‌که نوزاد انگشت خود را بمکد، این مواد که روی پوستش قرار دارند، به ‌سادگی هضم خواهند شد.

زمان مناسب

مدت ماساژ کودک می تواند بین ۵ تا ۱۵ دقیقه باشد و به سن و واکنش های کودک، بستگی دارد. هنگام ماساژ، کودک نباید گرسنه یا کاملا سیر باشد. یک ساعت بعد از خوردن غذا و پس از استحمام فرصت مناسبی برای این کار است. بیشتر کودکان پس از ماساژ به خواب می روند، بنابراین زمان ماساژ را قبل از خواب او در نظر بگیرید.