کولیک نوزادان چیست ؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
کولیک نوزادان چیست ؟

هریک از گریه های نوزاد مفهوم و معنای خاصی دارد که مادر با گذشت زمان با آنها آشنا می شود؛ دل‌ درد نوزادان یکی از عوامل اصلی گریه‌ نوزادان در ماه های اول تولد است.

آیا هر کاری می‌کنید نوزاد آرام نمی‌شود؟ ساعت‌هاست بی‌قراری می کند؟ هر تلاشی که می کنید به بن‌بست می‌خورد؟ گریه‌های بدون وقفه نوزاد بی‌تردید به مرور زمان اعصاب‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی مطمئن می‌شوید گرسنه نیست و پوشکش هم تمیز است به دل درد شک می‌کنید.

به گزارش بانک پرشکان به نقل از ان اچ اس، اگر نوزادتان برای مدت طولانی و شاید ساعت‌ها گریه کند شما باید علائم کولیک را بدانید. بسیاری از متخصصان در این موارد به کولیک نوزاد شک می‌کنند. کولیک معمولا از ۲هفتگی نوزاد شروع می‌شود و ممکن است تا حدود ۳ ماهگی ادامه داشته باشد.

آیا کودک شما قلنج کرده است؟

همه نوزادان گریه می کنند، اما اگر کودک شما بیش از ۳ ساعت در روز و ۳ روز در هفته حداقل به مدت ۱ هفته گریه کند ، در صورتی که کاملا سالم است، ممکن است کولیک داشته باشد؛ در این شرایط نوزادان ممکن است بعد از ظهر و عصر بیشتر گریه کنند.

در شرایط زیر ممکن است کودک شما قلنج کرده باشد:

 • آرام کردن کودکتان سخت است
 • مشت هایشان را گره می کنند
 • صورت آنها قرمز می شود
 • آنها زانوهای خود را به سمت شکم می آورند یا پشت خود را قوس می دهند
 • شکمشان سر و صدا می کند و دفع باد دارند

پزشکان چه توصیه ای برای بهبود قولنج نوزاد می کنند؟

نوزاد شما معمولاً در صورت ابتلا به قولنج نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. بازدیدکنندگان بهداشت و پزشکان معمولاً به شما توصیه می کنند:

 • وقتی کودکتان زیاد گریه می کند، او را در آغوش بگیرید.
 • هنگام شیر خوردن کودک خود را به حالت عمودی بنشانید یا نگه دارید تا از بلعیدن هوا جلوگیری کند
 • کودک خود را بعد از شیر دادن، بغل بگیرید تا آروغ بزند
 • به آرامی کودک خود را روی شانه خود تکان دهید
 • به آرامی کودک خود را در گهواره کان دهید
 • کودک خود را در یک حمام گرم، حمام کنید
 • صدای ملایمی مانند رادیو یا تلویزیون در پس زمینه داشته باشید تا حواس آنها پرت شود

موارد دیگری که ممکن است در مورد آنها بشنوید عبارتند از:

 • قطره های ضد قولنج و مکمل های گیاهی و پروبیوتیک
 • در صورت شیردهی، رژیم غذایی خود را تغییر دهید
 • اعمال فشار ملایم به ستون فقرات کودک

در شرایط زیر اقدام فوری و اورژانسی مورد نیاز است

شما بهتر از هر کس دیگری می دانید که فرزندتان معمولاً چگونه است. اگر فکر می کنید چیزی به طور جدی اشتباه است به غرایز خود اعتماد کنید، به خصوص اگر علائم نگران کننده دیگری دارند.

کودک شما یک گریه ضعیف یا بلند دارد
گریه کودک شما شبیه گریه عادی او نیست

علل قولنج نوزادان

مراقبت از نوزاد کولیکی می تواند ناراحت کننده باشد، اما معمولاً جای نگرانی نیست و با گذشت زمان از بین می رود.

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد کولیک در برخی از نوزادان می شود. اما ممکن است به این دلیل باشد که هضم غذا برای نوزادان در اوایل تولد دشوارتر است.

یا ممکن است به دلیل داشتن مشکلات آلرژی غذایی، مانند حساسیت به شیر گاو، قلنج کرده و گریه کنند.

حواس‌تان به پروبیوتیک‌ها باشد

بعضی از بررسی‌ها نشان داده است که این باکتری‌های مفید می‌توانند علائم کولیک را برطرف کنند. به دنبال پروبیوتیک‌های دارویی بگردید اما پیش از آن با پزشک درباره لزوم استفاده از آن مشورت و توصیه‌های او را پیگیری کنید.

محیط رحم را بازسازی کنید

بهتر است کوچولوی‌تان را در یک پتوی نازک از جنس کتان بپیچید و او را روی بازوها و در آغوش‌تان بگیرید و خیلی محکم کنار گوش او صدای هیشششش رو دربیاورید. او را خیلی آرام تکان بدهید و چیزی برای مک زدن در اختیارش بگذارید، چیزی مانند پستانک، یا اگر زمان غذاخوردنش است سینه خودتان.

به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید

اگر شما از شیر خودتان برای تغذیه کودک استفاده می‌کنید سعی کنید برای چند هفته از خوردن لبنیات خودداری کنید. ممکن است نوزاد شما به پروتئین شیر حساسیت داشته باشد. درباره میزان شیری که دارید با پزشک صحبت کنید، او به شما خواهد گفت که منبع شیر شما برای نوزادتان کفایت می‌کند یا خیر.

گاز معده ی نوزاد را خارج کنید

وجود گاز معده یکی از فرضیه‌های شکل‌گیری کولیک نوزاد است. پاهای کودک را رو به بالا و تا نزدیک سینه بیاورید و برای چند دقیقه در این حالت نگه‌دارید. وقتی که به او شیر می‌دهید مرتب آروغش را بگیرید. ممکن است به شیشه شیر متوسل شوید که هوای کمتری وارد دهان کودک کند. در این حالت هم حواس‌تان باشد که نوزاد شیرین‌تان درست سرشیشه را گرفته باشد و آن را به شکل صحیح بمکد.

به فکر مادر بچه هم باشید

به هیچ عنوان برای کاهش یا رفع کولیک نوزادتان به او دارو ندهید. استفاده نکردن از دارو بهترین و موثرترین روش برای زودتر برطرف شدن این وضعیت است.

اگر نوزاد کوچولوی‌تان با شدت شروع به استفراغ می‌کند،‌ خون در مدفوعش وجود دارد، غذا نمی‌خورد، پوشکش کمتر خیس می‌شود یا تا حدودی تب دارد حتما با پزشک مشورت کنید. کولیک یکی از سخت‌ترین موقعیت‌ها برای مادر است، طوری که ممکن است گریه او را هم دربیاورد بنابراین باید در مواقع خستگی حتما روی کمک اطرافیان برای نگهداری از نوزاد حساب کنید، زیرا باید استراحت و شیر کافی داشته باشید تا بتوانید خوب از نوزاد نگهداری کنید.