دانستنی های حیاتی درباره واکسیناسیون کودکان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
دانستنی های حیاتی درباره واکسیناسیون کودکان

خوشبختانه عوارض جانبی یا واکنش های خطرناک به واکسن کم و نادر است.احتمالاً اصلی ترین آن آنافیلاکسی است که یک واکنش آلرژیک شدید است . اما همانطور که گفتم نادر است. این واکسن به ترتیب یک در چند صد هزار تا یک در میلیون واکسن اتفاق می افتد .

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مدیسن نت ، برای والدین، واکسن‌های دوران کودکی منبع اطمینان هستند – محافظت از کودک شما در برابر بیماری به طور طبیعی به شما کمک می‌کند شب بهتر بخوابید – اما همچنین اضطراب در مورد عوارض جانبی و واکنش‌ها

با اطلاعات نادرست در مورد واکسن ها و مشکلات سلامتی، برای والدین دشوار است که همه چیز را مرتب کنند.

آیا عوارض جانبی یا واکنش های خطرناکی به واکسن های دوران کودکی وجود دارد؟

خوشبختانه عوارض جانبی یا واکنش های خطرناک به واکسن کم و نادر است.

احتمالاً اصلی ترین آن آنافیلاکسی است که یک واکنش آلرژیک شدید است . اما همانطور که گفتم نادر است. این واکسن به ترتیب یک در چند صد هزار تا یک در میلیون واکسن اتفاق می افتد .

وضعیت دیگر آنسفالوپاتی است ، و حتی نادرتر است، که در درجه اول با [شکل قدیمی] سیاه سرفه [ واکسن ] گزارش شده است. اما بیش از ۱۰ سال است که در ایالات متحده استفاده نشده است.

علائم سیاه سرفه (سیاه سرفه)، حقایق واکسن

از نظر واکنش‌هایی که می‌توانند شما را بکشند یا منجر به ناتوانی پایدار شوند، بسیار نادر هستند.

در مورد حوادث نامطلوب می شنویم. آیا این همان واکنش خطرناک است؟

یک رویداد نامطلوب پس از ایمن سازی می تواند هر وضعیت نامطلوبی برای سلامتی باشد که پس از واکسیناسیون رخ می دهد. لزوماً نباید توسط واکسن ایجاد شود.

میتونی یک مثال بزنی؟

سالانه به میلیون ها نفر واکسن تزریق می شود. بسیاری از مردم حوادث نامطلوب سلامتی را خواهند داشت که به طور تصادفی پس از واکسیناسیون رخ می دهد. یک عارضه نامطلوب بارداری سقط جنین است که در ۱۰ درصد یا بیشتر از حاملگی ها رخ می دهد . اغلب اگر زنی واکسن بزند و بعد از چند هفته سقط شود، این وسوسه وجود دارد که بگوییم علت سقط واکسن بوده است.

CDC وقتی گزارشی دریافت می کند که یک واکسن باعث عارضه جانبی جدی شده است، چه می کند؟

بستگی به ماهیت شرایط دارد. یک سیستم گزارش دهی معمولی وجود دارد. پزشکان می توانند گزارشات را ارسال کنند. کاری که ما انجام می دهیم بستگی به این دارد که آیا این یک واکنش نامطلوب شناخته شده به یک واکسن است یا اینکه مشخص نیست.

اگر این یک واکنش نامطلوب شناخته شده واکسن باشد، معمولاً سؤالاتی در مورد مدیریت بالینی [برای بیمار] مطرح می شود. به عنوان مثال، تشنج ناشی از تب . این یک واکنش نامطلوب شناخته شده پس از واکسن MMR [ سرخک ، اوریون ، سرخجه ] است که در حدود ۱ از ۲۵۰۰ واکسن رخ می دهد .

شناخته شده است که تشنج های تب به دنبال [واکسیناسیون] نسبتاً خوش خیم با پیش پروفایل خوب شناخته شده اند.

اگر این یک واکنش ناشناخته باشد، اغلب یک پزشک تماس می گیرد و می خواهد بداند که آیا واکسن باعث آن شده است یا خیر. ما پزشک یا ارائه دهنده را تشویق می کنیم تا گزارشی را ارائه کند. ما [پایگاه داده] را بررسی می کنیم تا ببینیم آیا نوعی الگوی وجود دارد که نشان می دهد این عارضه جانبی خاص با این واکسن بیشتر از سایر واکسن ها رخ می دهد.

معمولاً گام بعدی شروع تحقیقات اپیدمیولوژیک رسمی تر است. معمولاً از طریق برنامه ما به نام پیوند داده ایمنی واکسن (VSD) انجام می شود. این همکاری ما با ۸ سازمان مراقبت مدیریت شده است.

آنها حدود ۹ میلیون نفر را پوشش می دهند و سوابق الکترونیکی دارند.

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

شواهد علمی واضح است که واکسن ها باعث اوتیسم نمی شوند . مؤسسه پزشکی، IOM، گزارشی را در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد. … مطالعات از سال ۲۰۰۴ تا کنون نشان نداده است که خطر ابتلا به اوتیسم پس از واکسیناسیون افزایش یافته است، از جمله مطالعه ای که ما در Pediatrics منتشر کردیم .

آیا دریافت این همه واکسن به طور همزمان برای کودکان خطرناک است؟

داده‌های علمی موجود نشان می‌دهد که واکسیناسیون همزمان با چندین واکسن هیچ اثر نامطلوبی بر سیستم ایمنی طبیعی دوران کودکی ندارد.

تعدادی از مطالعات انجام شده است و این مطالعات نشان داده است که واکسن های توصیه شده در ترکیب به همان اندازه که به صورت جداگانه موثر هستند و چنین ترکیباتی خطر بیشتری برای عوارض جانبی ندارند.

بنابراین هیچ مدرکی نشان نمی‌دهد که واکسن‌های توصیه‌شده دوران کودکی می‌توانند سیستم ایمنی را بیش از حد تحت فشار قرار دهند.

آیا واکسن های ترکیبی بی خطر هستند؟

واکسن های ترکیبی از اواسط دهه ۱۹۴۰ مورد استفاده قرار گرفتند.آنها برای سالهای زیادی بدون شواهدی از اثرات نامطلوب استفاده می شوند و به همان اندازه که به تنهایی به آنها داده می شود موثر است.

چند استثنا وجود دارد. قابل توجه ترین MMRV است: سرخک ، اوریون ، سرخجه ، و آبله مرغان همه در یک. تشنج های ناشی از تب با ترکیبی از MMRV بیشتر از زمانی که MMR و V به عنوان تزریق جداگانه تجویز می شوند رخ می دهد.

پس آیا به صورت تزریق جداگانه توصیه می شود؟

این به نوعی به پزشکان واگذار شده است. یک پزشک باید خطرات و فواید آن را به دقت با والدین کودک توضیح دهد. اگر فکر می کنند ممکن است والدین متوجه نشوند، پیشنهاد می شود MMR و واریسلا را جداگانه بدهند.

چگونه بفهمم فرزندم واکنش بدی نشان می دهد؟

اگر شرایط غیرعادی مانند تب بالا [بیش از ۱۰۰]، ضعف یا تغییرات رفتاری که به ویژه برای والدین نگران کننده است، مانند عدم پاسخگویی کودک … مواردی که واقعاً باید مراقب آنها بود علائم آلرژی جدی است. واکنش ، و اینها می تواند شامل مشکل در تنفس ، گرفتگی صدا یا خس خس سینه ، کهیر ، ضعف ، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه باشد.

آنها باید با دکتر تماس بگیرند و فوراً به پزشک شخصی [کودک] بروند.

اگر کودک شما بیمار است، باید واکسن بزنید یا صبر کنید؟

کودک مبتلا به یک بیماری معمولی خفیف مانند سرماخوردگی یا تب خفیف نیازی به صبر کردن برای واکسینه شدن ندارد. برای کودکی که بیماری شدیدتری دارد بهتر است واکسیناسیون به تعویق بیفتد.

اگر فقط اسهال یا اسهال خفیف دارند، واکسن زدن مشکلی ندارد.

اگر فرزند من داروهایی مانند ADHD یا استروئیدها را به طور منظم مصرف می کند، آیا تداخلاتی با واکسن وجود دارد که باید نگران آن باشم؟

والدین باید قبل از دریافت آن واکسن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند. اما به طور کلی داروهای رایج مورد استفاده، از جمله داروهای ADHD ، دارای تداخلات قوی با واکسیناسیون نیستند.

درمان کوتاه مدت استروئیدی معمولاً منع مصرف واکسن های ویروس زنده نیست. … شواهدی مبنی بر افزایش شدت واکنش ها به واکسن ضعیف شده زنده که در بین افرادی که تحت درمان با کورتیکواستروئید با آئروسل قرار می گیرند گزارش شده است … بنابراین این نوع درمان دلیلی برای تأخیر نیست.

دوزهای بالاتر یا درمان طولانی‌مدت، فردی که احتمالاً برای یک وضعیت پزشکی نسبتاً مزمن یا شدید تحت درمان است، باید قبل از واکسینه شدن با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کند.

فرزند من سیستم ایمنی ضعیفی دارد. آیا واکسن زدن بی خطر است؟

باز هم بستگی به سطح ایمنی ضعیف دارد. اگر کودک مبتلا به سرطان خون یا انواع دیگر سرطان یا ایدز است، نباید واکسن هایی را با واکسن های زنده ضعیف شده یا ضعیف شده دریافت کند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از سرخک ، آنفولانزای داخل بینی . بدیهی است که هر تصمیمی … باید به صورت موردی و با مشورت پزشک کودک گرفته شود.

ما در مورد واکسن زنده صحبت می کنیم. … بیشتر واکسن های دیگر غیر فعال هستند. واکسن‌های غیرفعال را می‌توان به طور ایمن برای افرادی که صلاحیت ایمنی تغییر یافته دارند تجویز کرد.

برنامه واکسیناسیون شامل تزریق واکسن های متعدد در زمان مشخص و با دوز دقیق است. شروع واکسیناسیون از زمان تولد نوزاد برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، با دکتراحمد شاه فرهت متخصص بیماری های کودک، فوق تخصص بیماری های نوزادان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت وگو کرده ایم که در پی می آید.

وی می گوید: شکی نیست که نوزاد پس از تولد حتما باید واکسینه شود اما اجازه دهید ابتدا به اهمیت شیر مادر در این زمینه اشاره کنم. آغوز، اولین قطرات شیر مادر، اولین واکسن برای نوزاد تلقی می شود و حتما باید این شیر به نوزاد داده شود. پس از تولد هم آن گونه که بیشتر مادران آگاهی دارند، ۳نوع واکسن وجود دارد؛ یک خوراکی است که قطره فلج اطفال است، دو واکسن دیگر نیز تزریقی است که یکی واکسن سل است که روی شانه نوزاد زده می شود و دیگری واکسن زردی یا هپاتیت B است.در این میان تنها واکسن سل است که معمولا یک تا ۲ماه بعد از تزریق، در محل آن برجستگی ایجاد و طی ۶ماه خود به خود برطرف می شود. واکسن ها باید در فاصله هر ۲ماه تزریق شود.

از ۲ماهگی به بعد یک واکسن اضافه می شود به نام واکسن سه گانه.وی می افزاید: به طور کلی واکسیناسیون در ۱۸-۱۷ماه کامل می شود. یعنی تا ۱۸ماهگی حدود ۶نوع واکسن داریم که تزریق شود. این متخصص اطفال افزود: واکسیناسیون کودک امری ضروری است. اما در چند مورد لازم است قبل از انجام دادن واکسن با پزشک مشورت شود. مورد اول زمانی است که کودک به بیماری عفونی مبتلا شود، به عنوان مثال دچار سینه پهلو، تب شدید و یا عفونت دستگاه ادراری و … شود. مورد دوم زمانی است که سیستم ایمنی بدن کودک مشکل دارد. مورد سوم زمانی است که نوزاد دچار بیماری خونی باشد یا در خانواده سابقه این بیماری وجود داشته باشد. به عنوان مثال هموفیلی. مورد چهارم برای کودکانی است که حساسیت های شدید دارند به ویژه حساسیت به تخم مرغ.

این فوق تخصص اطفال با اشاره به این که حساسیت های خفیف مشکل ایجاد نمی کند، می افزاید: در حساسیت شدید باید قبل از واکسن زدن با پزشک مشورت کرد تا از بروز تشنج در کودکان پیشگیری شود. در این موارد والدین باید حتما از پزشک مجوز تزریق واکسن بگیرند. نکته ششم در مورد کودکانی است که فلج مغزی به ویژه همراه با تشنج دارند، والدین این کودکان بهتر است قبل از واکسن زدن، نظر پزشک معالج را جویا شوند.

به نوزادی که فرآورده خونی دریافت میکند نباید واکسن زد

مورد هفتم در ارتباط با شیرخوارانی است که فرآورده خونی به آن ها تزریق شده است. به نوزادی که فرآورده خونی دریافت کرده است، نمی توانیم ویروس زنده تزریق کنیم و حتما باید پزشک وی را در جریان بگذارید. در این موارد به احتمال زیاد پزشک تزریق واکسن را ۳ماه به تأخیر می اندازد. مورد هشتم کودکانی است که بعد از تزریق واکسن سه گانه تب شدید می کنند یا دچار تشنج می شوند و به آن ها حالت شوک دست می دهد. وی ادامه داد: باید در این زمینه چند نکته را یادآوری کنیم؛ حداقل فاصله بین تزریق ۲واکسن می تواند ۲ماه باشد؛ اگر والدین قصد مسافرت دارند، می توانند واکسن را چند روز قبل از روز تعیین شده تزریق کنند.

اما توصیه ما این است که تزریق به موقع واکسن ها فراموش نشود. مادران باید بدانند که سرماخوردگی مانع از تزریق واکسن نمی شود اما اگر سرماخوردگی شدید همراه با عوارض باشد باید به پزشک مراجعه کرد. تورم و قرمزی در محل واکسن امری طبیعی است و خود به خود خوب می شود و جای نگرانی ندارد. در موارد نادر ممکن است در محل آن آبسه ایجاد شود که واکنش ناشی از واکسن است نه این که تزریق مشکل داشته است. از طرفی مادران باید بدانند که واکسیناسیون، حتی واکسن خوراکی دلیلی بر تغذیه نشدن نوزاد با شیر مادر نیست. در مقابل استفاده از شیر مادر نیز دلیل کافی برای نزدن واکسن نیست به عنوان مثال بعضی می گویند چون نوزاد، شیر مادر می خورد نیاز به واکسیناسیون ندارد، این گفته درست نیست، همچنین سوءتغذیه مانع از واکسیناسیون نمی شود، چه تغذیه خوب باشد چه بد، واکسیناسیون ضروری است. اگر بنا به دلایلی تزریق واکسن کودک به تأخیر افتاد، می توان ادامه واکسیناسیون را انجام داد و نیاز نیست که تزریق واکسن دوباره انجام شود.

به عنوان مثال اگر کودک ۲ واکسن را زده است و نوبت سوم آن به تأخیر افتاده و این تأخیر ممکن است ۲ یا ۳هفته یا یک ماه باشد دیگر نیاز به تکرار نوبت اول و دوم نیست بلکه باید واکسن نوبت سوم تزریق شود. همچنین ابتلای کودک به بیماری مانع از واکسیناسیون وی نمی شود. به عنوان مثال اگر کودک دچار فلج اطفال شده، که خوشبختانه این بیماری ریشه کن شده است حتما باید واکسن فلج اطفال بزند زیرا چندین نوع ویروس فلج وجود دارد و ممکن است بیماری کودک تنها از یک نوع ویروس باشد و ویروس های دیگر هم می تواند برای وی مشکل ایجاد کند.

توجه داشته باشید هر زمانی که دولت یا وزارت بهداشت به عنوان روز ملی واکسیناسیون اعلام کند، مادران حتما توصیه وزارت بهداشت را جدی بگیرند، حتی اگر کودک یک روز قبل هم واکسن زده باشد، واکسن اعلام شده از سوی وزارت بهداشت حتما باید تزریق شود. بسیاری از کودکان بعد از تزریق واکسن تب می کنند، برای پایین آوردن تب می توانید از قطره خوراکی استامینوفن استفاده کنید، میزان مصرف این قطره خوراکی برای هر یک کیلوگرم وزن کودک ۲قطره است یعنی اگر کودک ۵کیلو وزن دارد هر ۶ساعت ۱۰قطره به او داده شود.