نکته‌های رفتاری با کودکان سرطانی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
نکته‌های رفتاری با کودکان سرطانی

یک روانشناس از باید و نبایدهای معاشرت با کودکان مبتلا به سرطان گفت.

به گزارش بانک پزشکان ،مریم محمد علی، سرپرست واحد روانشناسی مؤسسه محک بیان داشت:‌در بررسی نحوه معاشرت با کودکان بیمار، «نبایدهایی» وجود دارد که همواره ضمن آگاهی از این موضوع باید این نبایدها در تمامی برخوردهای والدین و اطرافیان کودک رعایت شود تا تأثیرات منفی رفتار آنها متوجه کودکان نشود.

وی درباره رفتارهایی که نباید در برخورد با کودک مبتلا به سرطان اتفاق بیفتند بیان کند: پس از مواجه با بیماری کودک، نباید به او توجه بیش از حد نشان داد. محبت‌های افراطی سبب می‌شود او تصور کند در شرایط غیرعادی قرار گرفته است و این مسئله حس حسادت، ترحم و دلسوزی‌های غیرمعمول را در خواهرها و برادرهایش به دنبال دارد. بنابراین توصیه می‌شود تمامی اعضای خانواده در حین فرآیند درمان، رفتاری بسیار عادی داشته باشند.

سرپرست واحد روانشناسی مؤسسه محک با بیان آنکه انجام آزمایش‌های متعدد، بستری شدن در بیمارستان، دریافت داروهای شیمی‌درمانی و غیره کودک را به فردی حساس، زودرنج و آسیب‌پذیر تبدیل می‌کند، افزود:در این شرایط رفتار منطقی توأم با مهربانی و همدلی به همراه شفاف‌سازی وضعیت و همچنین ارائه توضیحات کامل در خصوص فرآیند درمان توصیه می‌شود.

محمدعلی گفت:یکی از دغدغه‌های مهم کودکان مبتلا به سرطان، عدم پذیرش‌شان در گروه‌های دوستانه و هم‌کلاسی‌هاست، آگاه کردن دوستان صمیمی از شرایط آنها کمک می‌کند تا مانند سابق در این جمع‌ها حضور داشته باشند. این موضوع کمک زیادی به روند بهبودی آنها خواهد کرد.
وی ادامه داد:حضور مکرر در بیمارستان و دریافت دارو، باعث می‌شود کودک خود را شبیه سایر همسن و سال‌هایش نبیند؛ به خصوص اگر مجبور باشد به دلیل طول درمان تا مدت‌ها به مدرسه نرود؛ این امر در کاهش اعتماد به نفس کودک تأثیر می‌گذارد و همچنین جهت تسهیل در مسیر درمان و حفظ اعتماد به نفس بیمار، بهتر است در طول مسیر از راهنمایی‌ روانشناسان کمک گرفته شود.

سرپرست واحد روانشناسی محک با بیان آنکه اگر درمان بیماری با تغییرات ظاهری همراه باشد، مهم‌ترین چالش کودک، پذیرش مجدد در جمع‌های دوستانه خواهد بود، تأکید کرد: در این صورت بهتر است او را در گروه‌های متشکل از بیماران قرار دهیم.

محمد علی افزود: در این جمع‌ها او افراد شبیه خودش را می‌بیند، با آنها ارتباط برقرار کرده و از تجربیات وی استفاده می‌کند. در این راستا محک همواره سعی داشته است با بهره‌گیری از امکانات مختلف به این هدف، توجه جدی داشته باشد.

وی یادآور شد:‌روانشناسان محک همواره با بررسی دانش علوم رفتاری در پی آن هستند که بهترین و بروزترین روش‌های برخورد با کودکان مبتلا به سرطان را در دستور کار خود قرار دهند تا فرزندان محک در حین درمان و همچنین پس از قطع درمان، با آسیب های روحی کمتری مواجه شده و قوی‌تر از پیش، برای یک زندگی متعادل آماده شوند.