طب سوزنی در کاهش کمردردِ دوران بارداری موثر است - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
طب سوزنی در کاهش کمردردِ دوران بارداری موثر است

بسیاری از زنان در دوران بارداری کمردرد را تجربه می کنند و یک بررسی جدید نشان می دهد که یک درمان قدیمی می تواند به کاهش این درد کمک کند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از مهر از مدیسن نت، بر اساس تجزیه و تحلیل ۱۰ کارآزمایی از نقاط مختلف جهان، مشخص شد طب سوزنی تسکین قابل توجهی در درد کمر و لگن ایجاد می‌کند.

دکتر «وی دونگ»، سرپرست تیم تحقیق از بخش ارتوپدی بیمارستان کونمینگ چین، می‌گوید: «طب سوزنی به طور قابل توجهی درد، وضعیت عملکردی و کیفیت زندگی زنان مبتلا به درد کمر / لگن را در دوران بارداری بهبود می بخشد.»

وی در ادامه افزود: «علاوه بر این، طب سوزنی هیچ تأثیر نامطلوب شدید قابل مشاهده‌ای روی نوزادان نداشت.»

۱۰ آزمایش بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ در ایالات متحده، سوئد، بریتانیا، اسپانیا و برزیل انجام شد. در مجموع، کارآزمایی‌ها شامل ۱۰۴۰ زن سالم بود. آنها به طور متوسط در هفته ۱۷ تا ۳۰ بارداری خود بودند.

هر یک از آنها درد کمر و / یا لگن داشتند و توسط طب سوزنی، فیزیوتراپیست یا ماما آموزش دیده درمان شدند.

هفت مورد از ۱۰ کارآزمایی، طب سوزنی بدن را انجام دادند. سه مورد دیگر طب سوزنی لوب گوش را انجام دادند.

یافته‌ها متفاوت بود اما نتایج کارآزمایی برای ۹ مطالعه نشان داد که طب سوزنی به طور قابل توجهی درد در دوران بارداری را تسکین می‌دهد.

چهار مطالعه پتانسیل طب سوزنی را برای بازگرداندن عملکرد فیزیکی نشان دادند.

در پنج مطالعه که تأثیر بر کیفیت زندگی را ثبت کردند، یافته‌ها نشان داد که طب سوزنی به طور قابل‌توجهی آن را بهبود می‌بخشد.

عوارض جانبی برای زنان باردار شامل درد و خونریزی در محل سوزن و همچنین خواب آلودگی بود. بیشتر آنها مایل به تکرار طب سوزنی بودند.

کاملاً مشخص نیست که چگونه طب سوزنی ممکن است درد را کاهش دهد، اما اعتقاد بر این است که آزاد شدن اندورفین و افزایش جریان خون به پوست و عضلات موجب این تسکین درد می‌شود.