تفاوت نشانه های افسردگی زنان با مردان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تفاوت نشانه های افسردگی زنان با مردان

علائم و نوع بروز افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است که این امر دلایل گوناگونی دارد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علت بروز افسردگی در مردان و زنان تفاوت چندانی با هم ندارد و ممکن از مسائل گوناگونی نظیر عوامل ژنتیکی، شناختی و اجتماعی ناشی شود اما علائم و نوع بروز افسردگی در آن ها با هم متفاوت است که این امر دلایل گوناگونی دارد.

یکی از معضلات در افسردگی مردان این است که آن ها کمتر از زنان باور دارند که افسرده هستند و به همین دلیل به سختی به پزشک مراجعه می کنند در حالی که زنان در مواجهه با افسردگی راحت تر از مردان برای درمان به سراغ روانپزشک می روند.

تفاوت افسردگی در زن و مرد به شرح زیر است:

زنان به خود سرزنشی گرایش دارند و مردان به سرزنش اطرافیانشان

زنان احساس غم، بی تفاوتی و بی ارزشی می کنند و مردان احساس خشم و تحریک پذیری دارند.

زنان بعد از هر درگیری فاصله می گیرند ولی مردان درگیری و کشمکش درست می کنند.

زنان حالت دلواپسی و ترس دارند، مردان بدبین شده و حالت دفاعی به خود می گیرند.

زنان در این دوران دوست دارند درباره مسائل صحبت کنند در حالی که اکثر مردان صحبت درباره افسردگی شان را ضعف می دانند.

اکثر زنان در این دوران برای درمان خود به غذا، روابط دوستانه و روابط عاشقانه روی می آورند، در حالی که عموم مردان با تلویزیون، ورزش و رابطه فیزیکی سعی در فراموش کردن مسئله خود می کنند.

خوشبختانه فنون بسیاری برای رهایی از افتادن در این چرخه های فکری کشنده وجود دارد که مثلا می توان به توقف فکر اشاره کرد که در این حالت با گفتن واژه بسه دیگه…! راه را بر ادامه کلاف سردرگم تفکر می بندید،اما استفاده از این فنون هم کار آسانی نیست ،ذهن شناور است و مانند جیوه راهش را برای آغاز دوباره باز می کند،یعنی باید همیشه هوشیار باشید.