زود انزالی چگونه درمان می شود؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
زود انزالی چگونه درمان می شود؟

زود انزالی، انزال کنترل نشده قبل از عمل دخول و یا مدت کوتاهی بعد از دخول می باشد که با تحریک بسیار کم جنسی و قبل از ارضاء شدن شریک جنسی اتفاق می افتد.

زود انزالی ( انزال زودرس ) چیست؟

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث دایرکت، زود انزالی، انزال کنترل نشده قبل از عمل دخول و یا مدت کوتاهی بعد از دخول می باشد که با تحریک بسیار کم جنسی و قبل از ارضاء شدن شریک جنسی اتفاق می افتد. زود انزالی (انزال زودرس) ممکن است منجر به تجربه جنسی ناخوشایند و نارضایتی جنسی هر دو طرف شود. این حالت می تواند موجب اضطراب بشود که این قضیه مشکل را بدتر می کند. زود انزالی یکی از شایعترین مشکلات جنسی مردان می باشد که تقریبا تمام مردان در دوره ای از زندگی جنسی خود با آن مواجه می شوند.

انزال زودرس چقدر شایع است؟

انزال زودرس شایع ترین مشکل جنسی مردان است. در مردان جوان‌تر شایع‌تر است، زیرا انزال با افزایش سن بیشتر طول می‌کشد، اما انزال زودرس ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

علت انزال زودرس چیست؟

گاهی اوقات انزال زودرس یک مشکل مادام العمر است که با اولین رابطه جنسی مرد شروع می شود. این ممکن است به دلیل عدم تعادل شیمیایی در مغز باشد که باعث آستانه پایین‌تری برای انزال می‌شود، یا می‌تواند به دلیل عوامل روان‌شناختی مانند اضطراب عملکرد باشد.

انزال زودرس اکتسابی می تواند پس از یک دوره انزال طبیعی ایجاد شود. معمولاً به دلیل مشکلات دیگری مانند اضطراب عملکرد، اضطراب عمومی، استرس، اختلال نعوظ یا مشکلات رابطه است. الکل و داروها نیز می توانند انزال زودرس را بدتر کنند.

برخی از مردان ممکن است مشکلات جسمی مرتبط با انزال زودرس داشته باشند، مانند ناتوانی جنسی یا فشار خون بالا. برخی داروها نیز می توانند شرایط آن را بدتر کنند.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر دچار تاخیر در انزال هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید زیرا آنها می توانند اطمینان خاطر ایجاد کنند، ارزیابی کنند تا علت را شناسایی کنند و گزینه های مدیریتی را ارائه دهند.

اکثر مردان مبتلا به انزال زودرس را می توان کمک کرد، که می تواند به ایجاد و حفظ رابطه صمیمانه کمک کند. مهم است که به یاد داشته باشید که مشکلات انزال رایج هستند و هیچ چیز برای خجالت وجود ندارد.

علل زود انزالی چه چیزهایی هستند؟

زود انزالی در اکثر موارد علت مشخصی ندارد. با افزایش سن و تجربه جنسی، اغلب مردان یاد می گیرند که چگونه به ارگاسم رسیدن را به تاخیر بیاندازند. ممکن است زود انزالی در موارد و شرایط خاص و یا در حالتی که از آخرین انزال مدت زمان زیادی گذشته باشد، رخ دهد.

عوامل روانی مانند اضطراب، احساس گناه و یا افسردگی نیز می توانند موجب انزال زودرس شوند. در برخی موارد ممکن است انزال زودرس با علت های زمینه ای مانند مشکلات هورمونی، آسیب دیدگی و یا عوارض جانبیِ برخی داروهای خاص مرتبط باشد.

علائم زود انزالی چیست؟

اصلی ترین نشانه برای زود انزالی انزال کنترل نشده قبل از دخول و یا مدت کوتاهی بعد از دخول است. انزال، قبل از ارضا شدن شریک جنسی و با تحریک جنسی کم اتفاق می افتد.

زود انزالی چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایشی برای تشخیص زود انزالی وجود ندارد. پزشک شما در مورد سابقه جنسی شما و جزئیات مربوط به انزال زودرس سوالاتی می پرسد.

زود انزالی چگونه درمان می شود؟

مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید قبل از کمک پزشکی امتحان کنید. این موارد شامل گزینه های زیر است:

  • یک یا ۲ ساعت قبل از رابطه جنسی خودارضایی کنید
  • استفاده از کاندوم برای کمک به کاهش حس
  • نفس عمیق بکشید تا برای مدت کوتاهی رفلکس انزال را خاموش کنید (یک رفلکس خودکار بدن که در طی آن انزال اتفاق می افتد)
  • داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود در بالا، به طوری که وقتی شما نزدیک به انزال هستید، آنها بتوانند خود را کنار بکشند
  • پوزیشن های مختلف را امتحان کنید که ممکن است کمتر برانگیخته شوید
  • استراحت کنید و به چیزی غیر از رابطه جنسی فکر کنید

پزشک شما می تواند گزینه های مختلف درمانی را پیشنهاد دهد و به آنها کمک کند.

تکنیک های رفتاری

تکنیک هایی وجود دارد که می تواند به فرد کمک کند عادت انزال زودرس را “بیاموزد”. درمانگرهای جنسی می‌توانند در مورد تکنیک‌های موجود برای انجام این کار صحبت کنند و شامل تکنیک «توقف-شروع» و تکنیک «فشار » باشند.

ممکن است پزشک به شما و یا شریک جنسیتان توصیه کند که برای درمان زود انزالی از تکنیک فشار استفاده کنید. روش انجام این تکنیک به شرح زیر است:

مرحله ۱: فعالیت جنسی خود را طبق روال همیشگی شروع کنید و تا زمانی که احساس می کنید نزدیک به انزال هستید ادامه دهید.
مرحله ۲: در این مرحله از شریک جنسیتان بخواهید که از قسمتی که سر آلت به تنه آلت متصل می شود، آلت تناسلی شما را فشار داده و تا زمانی که احساس نیاز به انزال رفع می شود فشار را حفظ کند.
مرحله ۳: بعد از مرحله ۲، شریک جنسیتان باید فشار را متوقف کند و سپس به مدت ۳۰ ثانیه بدون انجام فعالیتی منتظر بمانید. بعد به ادامه رابطه جنسی خود بپردازید. ممکن است احساس کنید که فشار دادن آلت تناسلی و صبر کردن به مدت ۳۰ ثانیه از میزان نعوظ آلت کم می کند. نگران نباشید. بعد از شروع مجدد تحریک جنسی، نعوظ دوباره به حالت قابل قبول باز خواهد گشت.
مرحله ۴: مراحل ۱ تا ۳ را تا هر زمان که لازم دانستید (مثلا تا زمانی که شریک جنسیتان به اورگاسم رسید و یا آماده اورگاسم است) تکرار کنید. بعد از چند جلسه انجام این مراحل ممکن است خودتان به تاخیر در انزال عادت کنید و پس از آن دیگر نیازی به انجام این مراحل وجود نخواهد بود.

تمرینات

تمرینات کگل که تمریناتی برای تقویت عضلات کف لگن هستند نیز می توانند به بهبود انزال زودرس کمک کنند.

درمان جنسی

در برخی موارد، درمان زود انزالی می تواند مراحل ساده ای داشته باشد مثلا یکی از روش های درمانی، خود ارضایی یک تا دو ساعت قبل از برقراری رابطه جنسی می باشد. این کار در تاخیر در انزال به شما کم می کند. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای مدتی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید و بر روی سایر رفتار های جنسی تمرکز داشته باشید.

دارو هایی برای درمان زود انزالی

اغلب برای درمان زود انزالی به روش های دارویی از داروهای ضد افسردگی و کرم های بی حس کننده ی موضعی استفاده می شود. اگر چه به طور خاص استفاده از این دارو ها برای درمان زود انزالی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تائید نشده است اما با این حال برخی از پزشکان برای درمان زود انزالی از این داروها استفاده می کنند. ممکن است قبل از اینکه به یک درمان ثابت برسید مجبور باشید دارو های مختلف با دوز های متفاوت را امتحان کنید تا بتوانید تاثیر گذار ترین دارو و دوز ممکن را پیدا کنید.

دارو های ضد افسردگی و درمان انزال زودرس

یکی از عوارض جانبی دارو های ضد افسردگی خاص تاخیر در رسیدن به اوج لذت جنسی است. پزشک ممکن است از این عارضه جانبی دارو های افسردگی برای درمان زودانزالی شما استفاده کند. از دیگر عوارض جانبی دارو های ضد افسردگی می توان به حالت تهوع، خشکی دهان، خواب آلودگی و کاهش میل جنسی اشاره کرد.

به یاد داشته باشید که این دارو ها برای درمان زود انزالی ساخته نشده اند و در واقع پزشک از عوارض جانبی این دارو ها به نفع شما استفاده می کند لذا قبل از مصرف خودسرانه این داروها (و هر نوع داروی دیگری به طور کلی) با پزشک مشورت کنید و در مورد عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از آنها تحقیق کنید.

کرم های بی حس کننده موضعی و درمان زود انزالی

کرم های بی حس کننده موضعی حاوی لیدوکائین و یا پریلوکائین هستند که باعث بی حس شدن آلت تناسلی شده و انزال را به تاخیر می اندازند. روش استفاده از این گونه دارو ها معمولا بر روی آنها نوشته شده اند. قبل از مصرف حتما دستورالعمل آن را مطالعه کرده و اجرا کنید.

برخی از مردان اعلام می کنند که با استفاده از کرم های بی حس کننده ی موضعی، با کاهش احساس آلت، دچار کاهش لذت جنسی می شود. از طرفی، با وجود اینکه قبل از دخول باید کرم از روی آلت پاک شود، اما زنانی که همسرانشان از این کرم ها استفاده می کنند، گاها بیان می کنند که با بی حسی و کاهش تحریک شدن و لذت جنسی مواجه می شوند. در مواردی نادر، لیدوکائین و پریلوکائین به واکنش های آلرژیک منجر شده اند.

درمان شناختی رفتاری برای درمان زود انزالی

ممکن است پزشک تکنیک های خاصی را برای به تاخیر انداختن انزال، به شما و یا شریک جنسیتان توصیه کند. این تکنیک ها ممکن است شامل شناسایی و کنترل احساساتی که منجر به انزال زودرس می شود و همچنین راههایی برای کاهش و یا متوقف کردن تحریک باشند. گزینه های دیگری از جمله استفاده از کاندوم برای کاهش تحریک و یا تغییر پوزیشن و امتحان کردن پوزیشن هایی مانند خوابیدن به پشت نیز وجود دارند. مشاوره و رفتار درمانی، می تواند در کاهش اضطراب مربوط به انزال زودرس، به شما کمک کند.

در برخی موارد مشاوره و گفتگو می تواند به فرد مبتلا به زودانزالی کمک کند. این کار به ارتقای سطح سلامت روان فرد کمک می کند. همچنین مشاور می تواند روش های مقابله با اضطراب و استرس را را به فرد یاد بدهد و با این روش از میزان اضطراب و استرس فرد کاسته شود. معمولا مشاوره همزمان با دارو درمانی یا درمان جنسی انجام شود.