درمان اختلال نعوظ مردان با تاکتیک هایی موثر - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
درمان اختلال نعوظ مردان با تاکتیک هایی موثر

درمان اختلال نعوظ مردان به روش های مختلفی امکان پذیر است که به چند روش موثر در این مقاله اشاره می کنیم

به گزارش بانک پزشکان به نقل از اوری دی هلث، از زمانی که قرص آبی کوچولو باعث شد صحبت کردن در مورد آن مشکلی نداشته باشد، تعداد مردانی که مبتلا به اختلال نعوظ تشخیص داده شده اند، به شدت افزایش یافته است. خوشبختانه تعداد گزینه های درمانی نیز افزایش یافته است. بنابراین، کدام یک ارزش استفاده دارند و کدام یک فقط ک شگرد تبلیغاتی هستند؟

درمان های اختلال نعوظ

در ۱۴ سال یا بیشتر از زمان معرفی ویاگرا در سال ۱۹۹۸، تعداد مردانی که مبتلا به اختلال نعوظ (ED) تشخیص داده شده اند، ۲۵۰ درصد افزایش یافته است. مردان بیشتر و بیشتر متوجه می شوند که تنها نیستند و گزینه های درمانی دارند. برای مثال، جدای از قرص‌هایی مانند ویاگرا، لویترا و سیالیس و حتی جراحی، درمان هایی وجود دارد که خودتان می توانید آن ها را انجام دهید. مایکل فلونی، متخصص اورولوژی در مرکز پزشکی نبراسکا در اوماها، می‌گوید: «برخی از درمان‌های قدیمی‌تر ED در واقع بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند، به ویژه برای مردانی که نمی‌توانند قرص را مصرف کنند. در ادامه بخوانید تا در مورد درمان های متداول برای ED ، به علاوه حقیقت در مورد اینکه کدام یک از این روش‌های تبلیغاتی سازگار هستند و کدام یک بی‌سابقه هستند، بخوانید.

ویاگرا، لویترا و سیالیس

برای بسیاری از ۳۰ میلیون آمریکایی که تحت تأثیر اختلال نعوظ قرار دارند، ویاگرا، لویترا و سیالیس خط اول درمان ED هستند و برای حدود ۸۰ درصد مردان موفق استفاده از آن هستند. این داروها که مهارکننده های فسفودی استراز-۵ نامیده می شوند، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده اند و با افزایش جریان خون در نعوظ عمل می کنند. عوارض جانبی شایع عبارتند از احتقان بینی و سردرد.

توجه: اگر از قرص‌های نیتروگلیسیرین برای بیماری‌های قلبی استفاده می‌کنید، نمی‌توانید از قرص‌های ED استفاده کنید، زیرا می‌توانند باعث کاهش خطرناک فشار خون شوند.

تزریق به آلت تناسلی

آلپروستادیل یک داروی اختلال نعوظ مورد تایید FDA است که می تواند مستقیماً به آلت تناسلی تزریق شود تا نعوظ خودکار را تحریک کند. دکتر نلسون بنت، متخصص اورولوژی در کلینیک لاهی در برلینگتون، می گوید: تزریق به آلت تناسلی موثرترین نوع درمان ED برای مردانی است که نمی توانند درمان خوراکی را امتحان کنند. عوارض جانبی احتمالی شامل احساس سوزش و پریاپیسم است، نعوظی که بیش از چهار ساعت طول می کشد، نیاز به درمان پزشکی دارد.

پمپ خلاء

نمی توانید یا نمی خواهید داروهای ED مصرف کنید؟ دکتر بنت می‌گوید، روش پمپ خلاء رایج‌ترین گزینه بعدی در میان مردان مبتلا به اختلال نعوظ است که قرص مصرف می‌کنند. برای ایجاد نعوظ، یک استوانه پلاستیکی را روی آلت تناسلی قرار می‌دهید و هوا را از سیلندر بیرون می‌کشید تا خون به داخل آلت تناسلی وارد شود. یک حلقه الاستیک که روی پایه آلت تناسلی خود می‌کشید، نعوظ را نگه می‌دارد. این دستگاه درمان ED برای حدود ۷۵ درصد از مردان موثر است. عوارض جانبی شامل بی حسی، کبودی و انزال ضعیف است – و حلقه باید بعد از ۳۰ دقیقه برداشته شود.

ایمپلنت های جراحی

اگر یک اختلال عصبی دارید و سایر درمان‌های اختلال نعوظ مؤثر نیستند، دو نوع ایمپلنت جراحی می‌تواند راه‌حل‌هایی برای ED شما ارائه دهد. فلونی توضیح می‌دهد: «پمپ قابل کاشت را می‌توان برای ایجاد نعوظ با پمپ کردن مایع به داخل سیلندرهایی که در داخل آلت تناسلی قرار داده‌اند، استفاده کرد. گزینه دیگر پروتز است .» خطرات این درمان های ED شامل عفونت و آسیب فیزیکی است.

هورمون درمانی مردانه

پروفایل‌های تجاری داروهای بهبود تستوسترون پایین، همچنان با یکدیگر در حال رقابت هستند؛ اما آنها میل را نشان می‌دهند، نه عملکرد را . بنت خاطرنشان می کند: «هورمون مردانه یک درمان تایید شده برای اختلال نعوظ نیست. ممکن است برای افزایش میل در مردانی که تستوسترون پایینی دارند استفاده شود، اما جریان خون در نعوظ را بهبود نمی بخشد. پزشک می‌تواند آزمایش خون برای بررسی تستوسترون پایین شما انجام دهد، اما این یک علت نادر ED است.

هورمون درمانی ممکن است خلق و خوی و میل جنسی را بهبود بخشد، اما احتمالاً هیچ مشکل جسمانی را برطرف نخواهد کرد. همچنین، مردان مبتلا به سرطان پروستات نباید از داروهای تستوسترون استفاده کنند.

عوارض جانبی شامل آکنه، بزرگ شدن سینه،بزرگ شدن پروستات و احتباس مایعات است

مکمل های گیاهی

مکمل های گیاهی مانند جینکو بیلوبا، نخل اره ای و یوهیمبه به عنوان تقویت کننده های جنسی معرفی شده اند و برخی از مردان وسوسه شده اند که آنها را برای درمان اختلال نعوظ امتحان کنند. با این حال، بنت هشدار می دهد که هیچ کدام توسط FDA تایید نشده و یا حتی توسط هیچ مطالعه قابل اعتمادی برای پیشگیری، درمان یا بهبود اختلال نعوظ نشان داده نشده است. علاوه بر این، مکمل‌ها کنترل نشده هستند و می‌توانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند یا با داروهای تجویز شده‌ای که قبلاً مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند. با مصرف مکملی برای درمان اختلال نعوظ، بدون مشورت با پزشک، سلامت خود را به خطر نیندازید.

شوک ویوتراپی

این نوع شوک ها به رشد مجدد رگ های خونی قلب کمک می کنند(فرآیندی به نام عروق مجدد) درمان با موج شوک ممکن است روی آلت تناسلی نیز موثر باشد و نتایج امیدوارکننده‌ای به دست آمده است. اما در حال حاضر یک درمان ED تایید شده نیست. بنت می‌گوید: «این شبیه به نوع امواج ضربه‌ای است که برای شکستن سنگ‌های کلیه استفاده می‌شود و ممکن است باعث بازشدگی عروق شود. با این حال، هنوز هیچ مطالعه کنترل‌شده خوبی برای توصیه به بیماران وجود ندارد»

برای درمان اختلال نعوظ، به خودتان وقت بدهید

با افزایش سن، یک مرد به مدت زمانی بیشتری برای تحریک تناسلی و ایجاد نعوظ نیاز دارد. برای مردان ۱۸ تا ۲۰ ساله، نعوظ فقط چند ثانیه طول می کشد. در دهه ۳۰ و ۴۰ ممکن است این زمان به ۱ تا ۲ دقیقه برسد. ولی اگر در ۶۰ سالگی بعد از ۲ دقیقه به نعوظ نرسیدید به معنای ناتوانی نیست فقط به زمان بیشتری نیاز دارید. فاصله زمانی بین انزال تا نعوظ بعدی با افزایش سن افزایش پیدا می کند. در برخی مردان ۶۰ تا ۷۰ ساله ممکن است یک روز با بیشتر طول بکشد تا بتوانند نعوظ مجدد داشته باشند. باید بپذیریم که این روند طبیعی افزایش سن است.

برای درمان اختلال نعوظ ،داروهایتان را بررسی کنید

ممکن است ریشه مشکل شما داروهای تجویز شده باشند یا ممکن است مشکل از داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین ها، دیورتیک ها یا داروهای قلب و فشار خون یا آرام بخش ها باشد. البته همه به صورت مشابه به یک دارو واکنش نشان نمی دهند. تاثیر داروها بر اختلال نعوظ معمولا در مردان بالای ۵۰ سال دیده می شود که تقریبا ۱۰۰ داروی شناخته شده با این قابلیت وجود دارند. اگر به داروهای خود مشکوک هستید با پزشک یا داروساز در مورد تغییر دوز مصرفی یا تغییر دارو مشورت نمایید.

برای درمان اختلال نعوظ ،مصرف الکل را کنار بگذارید

الکل میل جنسی را بالا برده ولی عملکرد جنسی را از بین می برد زیرا الکل سرکوب کننده سیستم عصبی است و در طولانی مدت می تواند باعث عدم تعادل هورمونی و آسیب عصبی و کبدی شود. آسیب کبدی منجر به افزایش ترشح هورمون های زنانه در مردان می شود در نتیجه با کاهش نسبت تستوسترون به هورمون های دیگر در بدنتان نمی توانید به نعوظ طبیعی دست پیدا کنید.

بدانید چه چیزی برای عروق خونیتان مفید است

به گفته دکتر اروین گلدستین Irwin Goldstein، آلت تناسلی در مردان یک عضو عروقی است. همان چیزهایی که سرخ رگ ها را تحت تاثیر قرار میدهند ( کلسترول و چربی اشباع ) روی جربان خون آلت تناسلی هم تاثیر می گذارند. در واقع همه مردان بالای ۳۸ سال مقداری تنگی در عروق آلت خود دارند. بنابراین باید مراقب رژیم غذایی خود باشید. بالا رفتن کلسترول یکی از دلایل اصلی است که منجر به اختلال نعوظ می شود.

برای درمان اختلال نعوظ، سیگارنکشید

مطالعات نشان می دهد که نیکوتین می تواند عروق خونی را تنگ کند. در مطالعه ای که در دانشگاه تگزاس University of Texas انجام شد محققین به یک گروه مرد غیر سیگاری آدامس نیکوتین یا آدامس معمولی دادند. گروهی که آدامس نیکوتین استفاده کرده بودند نسبت به سایرین ۲۳ درصد کاهش برانگیختگی جنسی داشتند.
برای درمان اختلال نعوظ ،در دوچرخه سواری زیاده روی نکنید
دوچرخه سواری روی یک زین باریک باعث فشار بیش از حد در ناحیه بین پاها می شود، جایی که اعصاب و رگ های خونی به آلت تناسلی شما جریان می یابد. اگر می خواهید دوچرخه سواری کنید سعی کنید کمتر روی زین بنشینید یا از یک زین پهن تر بدون دماغه استفاده کنید. اگر هنگام دوچرخه سواری آلت تناسلیتان دچار بی حسی شود ممکن است فردای آن دچار اختلال نعوظ شوید.

برای درمان اختلال نعوظ، رابطه جنسی بیشتر داشته باشید

یک مطالعه ۵ ساله روی ۱۰۰۰ مرد فنلاندی بین ۵۵ تا ۷۵ ساله نشان داد افرادی که کمتر از یک بار در هفته رابطه داشتند نسبت به افردی که هفته ای یک بار رابطه داشته اند، اختلال نعوظ بیشتری تجربه می کردند. محققان نتیجه گرفتند که مقاربت منظم می تواند از مردان در مقابل اختلال نعوظ محافظت نماید.

برای درمان اختلال نعوظ ،آرامش داشته باشید

آرامش ذهنی برای حفظ نعوظ ضرورت دارد. سیستم عصبی شما به دو حالت عمل می کند: سیستم عصبی سمپاتیک sympathetic و سیستم عصبی پاراسمپاتیک parasympathetic. زمانی که شبکه عصبی سمپاتیک غالب باشد بدنتان به معنای واقعی کلمه در حالت هشدار است. هورمون های ترشح شده از غده فوق کلیوی شما را برای جنگ و گریز آماده می کند.

عصبانیت و اضطراب با منحرف کردن خون از دستگاه گوارش و آلت تناسلی به سمت عضلات، نعوظ را تضعیف می کنند. اضطراب باعث روشن شدن سیستم عصبی سمپاتیک می شود. در برخی مردان ترس از شکست بسیار سرکوب کننده است و باعث ترشح هورمون نوراپی نفرین norepinephrine از غدد فوق کلیوی به بدن می شود. دقیقا خلاف چیزی که برای حفظ نعوظ نیاز دارید. کلید حل این مشکل آرامش است. اجازه دهید سیستم عصبی پاراسمپاتیک کنترل بدن را در دست بگیرد. پیام هایی که در طول این شبکه منتقل می شود مستقیما به شریان ها ی آلت تناسلی رسیده و باعث انبساط و جریان بیشتر خون در آلت تناسلی و در نتیجه حل مشکل اختلال نعوظ شما خواهد شد.

از تحریک کننده های کلی بدن اجتناب کنید

این سخن به این معناست که از کافئین و سایر مواد مشکوک که به عنوان تقویت کننده انرژی شناخته می شوند اجتناب کنید. آرامش در حین رابطه جنسی مهم است وعضلات قبل از نعوظ باید بدون تحریک و آرام باشند.

برای درمان اختلال نعوظ، تمرکز کنید

یکی از راه های رسیدن به آرامش تمرکز روی جنبه های ایجاد صمیمیت و همراهی با شریک زندگیتان است. پیشنوازی و لذت بردن از هم بدون این که نگران نعوظ باشید. باید بدانید که پوست بزرگ ترین اندام جسی بدن است نه آلت تناسلی شما.

برای درمان اختلال نعوظ، هندوانه بیشتری بخورید

هندوانه های قرمز و آبدار می توانند تاثیر بسزایی در لحظات عاشقانه شما داشته باشند. محققین مرکز مطالعات روی میوه ها و سبزیجات در تگزاس متوجه شدند فیتونوترینت های* phytonutrients هندوانه اثری مشابه ویاگرا دارند آب این میوه حاوی سیترولین* citrulline است که موجب انبساط رگ های خونی در بدن می شود.

بر خلاف ویاگرا، هندوانه فقط یک اندام خاص را هدف نمی گیرد. سیترولین باعث انبساط رگ های خونی در تمام بدن می شود که برای قلب، سیستم گردش خون و سیستم ایمنی مفید است. مقدار سیترولین در پوست هندوانه بیشتر از گوشت آن است. از آن جایی که مردم پوست هندوانه را نمی خورند، محققان در حال تلاش برای تولید هندوانه هایی با میزان سیترولینن بیشتر در گوشتشان هستند.

* فیتونوترینت ها phytonutrients ، فیتوکمیکال نیز نامیده می شوند و مواد شیمیایی بیواکتیو در غذاها هستند که روند پیری را کند کرده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهند. فیتونوترینت ها، ویتامین یا مواد معدنی نیستند بلکه بخش هایی از گیاهان هستند که برای محافظت از گیاهان در برابر قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و شرایط مضر زیست محیطی تولید می شوند.

* سیترولین citrulline : اسید آمینه‌ای است که برای اولین بار آن را در هندوانه پیدا کردند. بالاتر بردن سطح سیترولین بدن می‌تواند تاثیرات مثبتی روی سلامت و عملکرد ورزشی داشته باشد. این اسید آمینه نقش مهمی در بدن دارد، اما برخلاف برخی از اسیدهای آمینه‌ی دیگر، برای ساختن پروتئین بکار نمی‌رود اما نقش چشمگیری در چرخه‌ی اوره دارد که بدن‌تان را از ترکیبات مضر، رها می‌کند. چرخه‌ی اوره، آمونیاک را از بدن خارج می‌کند. محصول نهایی این چرخه، اوره است که بدن از طریق ادرار آن را دفع می‌کند.سیترولین می‌تواند رگ‌های خونی‌تان را گشادتر کرده و نقشی هم در عضله سازی داشته باشد.