کمبود کدام ویتامین ها باعث اختلال نعوظ می شود؟ - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
کمبود کدام ویتامین ها باعث اختلال نعوظ می شود؟

اختلال نعوظ که به عنوان ناتوانی جنسی نیز شناخته می شود، با دشواری در نعوظ و حفظ آن تعریف می شود. صحبت کردن در مورد آن می تواند شرم آور باشد. گزارش شده است که بیش از نیمی از مردان در سنین ۴۰ تا ۷۰ سال نوعی آن را تجربه می کنند.جالب است بدانید گاهی با مصرف یک مولتی ویتامین و یا حتی تغییر در روند بخشی از زندگی خود به راحتی میتوانید آن را درمان کنید.

عدم نعوظ می تواند به دلیل کمبود ویتامین ها باشد؟

اختلال نعوظ اغلب بر اثر یک مشکل جسمی، مانند دیابت، اختلال خواب یا بیماری قلبی بروز می کند. شاید تصور کند برخی ویتامین های مفید برای سلامت بتوانند اختلال نعوظ را برطرف کنند. گرچه مردانی که از لحاظ جسمی سالمتر هستند، نعوظ سالمتری دارند، اما در مورد تاثیر مکمل ها و ویتامین ها بر روی نعوظ شواهد کمی وجود دارد.

دریافت کافی همه ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین سایر مواد مغذی برای سلامت کلی بدن ضروری است. اگر در یکی از ویتامین ها دچار کمبود شوید، به عنوان مثال دچار کمبود ویتامین D باشید، مصرف مکمل های این ویتامین می تواند موثر باشد.

در مورد دریافت ویتامین ها و مکمل های آنها ابتدا با پزشک مشورت کنید. اگر در حال مصرف داروی خاصی باشید، لازم است در میزان مصرف ویتامین ها احتیاط کنید. مصرف بیش از حد هر چیزی، حتی ویتامین ها و مواد مغذی، باعث بروز مشکل می شود.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از سینگل کر موثرترین و ثابت‌شده‌ترین درمان‌ها، داروهای تجویزی (مانند ویاگرا) و تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن و کاهش مصرف الکل است. با این حال، اگر مکمل ها بیشتر مورد توجه شما هستند، ویتامین هایی برای اختلال نعوظ وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید.

کدام ویتامین ها ممکن است به رفع اختلال نعوظ کمک کنند؟

این ویتامین ها برای اختلال نعوظ ممکن است به کاهش علائم کمک کنند:

ویتامین B9 (اسید فولیک)
ویتامین دی
ویتامین B3 (نیاسین)
ویتامین سی
ال آرژنین

آیا ویتامین ها واقعاً اختلال نعوظ را درمان می کنند؟

به خاطر داشته باشید که در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ویتامین‌هایی مانند نیاسین می‌توانند به اختلال نعوظ کمک کنند، اما به طور کلی توافق شده است که این ویتامین‌ها با اثربخشی داروهای تجویزی این بیماری را درمان یا درمان نمی‌کنند.

گیاه یا مکمل آیا کار می کند؟

کمبود اسید فولیک ممکن است باعث افزایش سطح هموسیستئین شود که می تواند عملکرد نعوظ را مختل کند. مکمل اسید فولیک ممکن است اکسید نیتریک را افزایش دهد که به نعوظ کمک می کند.

تعداد قابل توجهی از مردان مبتلا به اختلال نعوظ کمبود ویتامین D دارند، با این حال این علت را ثابت نمی کند. مسمومیت با ویتامین D، اگرچه نادر است، می تواند جدی باشد

نیاسین یا ویتامین بی ۳ ممکن است به بهبود عملکرد نعوظ در بیماران مبتلا به اختلال نعوظ متوسط تا شدید کمک کند.

ویتامین C هم در اختلالات نعوظ میتواند موثر باشد.

ال-آرژنین هم شاید – اگر سطح اکسید نیتریک بیمار پایین باشد منجر به اختلال نعوظ باشد.

مصرف ویتامین B9 (اسید فولیک) برای کمک به درمان اختلالات نعوظ

مطالعات در مورد بیماری قلبی نشان داده است که مکمل های اسید فولیک روزانه می تواند سخت شدن شریان ها را کاهش داده و گردش خون بهتری را فراهم کند.

از آنجایی که بیماری های قلبی عروقی می تواند یک عامل خطر اصلی در اختلال عملکرد جنسی باشد، برخی از کارشناسان معتقدند که بهبود عملکرد قلب با ویتامین B9 می تواند به بهبود عملکرد نعوظ نیز کمک کند. به هر حال، جریان خون خوب و گردش خون در آلت تناسلی برای دستیابی و حفظ نعوظ ضروری است.

دوز روزانه اسید فولیک نیز ممکن است به عنوان یک تثبیت کننده خلق و خو عمل کند و ممکن است به اختلال نعوظ مرتبط با استرس و انزال زودرس در طول رابطه جنسی کمک کند. با این حال، برای درک واقعی اثربخشی آن، تحقیقات بیشتری لازم است.

غذاهایی که منابع عالی B9 هستند عبارتند از:

سبزیجات سبز و برگ دار مانند اسفناج و کلم پیچ
حبوبات، مانند لوبیا، نخود و عدس
آووکادوها
مارچوبه
تخم مرغ
میوه های خانواده مرکبات
چغندر
کلم بروکسل
موز
کلم بروکلی
پاپایا
غلات، برنج و پاستا
توجه داشته باشید که عوارض جانبی مصرف بیش از حد اسید فولیک می تواند شامل گاز و نفخ، خواب بی قرار و افسردگی باشد. برای جلوگیری از این عوارض، حتما دوز مناسب مصرف کنید.

مصرف ویتامین دی برای کمک به درمان اختلالات نعوظ

مطالعات متعدد نشان داده است که تعداد زیادی از افرادی که اختلال نعوظ را تجربه می کنند نیز دچار کمبود ویتامین D هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ یک قدم فراتر رفت و نشان داد که دستیابی به سطوح سالم ویتامین D می تواند سطح تستوسترون را بهبود بخشد و در نتیجه عملکرد نعوظ را افزایش دهد.

تحقیقات بیشتری برای درک اینکه ویتامین D در درمان ED چقدر موثر و مورد نیاز است. اما، حتی اگر کمبود ویتامین D به طور مستقیم باعث اختلال نعوظ نشود، مزایای زیادی برای این مکمل وجود دارد. اگر کمبود دارید، افزایش مصرف ویتامین D می تواند به تقویت سیستم ایمنی سالم و حمایت از سلامت استخوان کمک کند.

به غیر از دریافت نور کافی خورشید (واقعیت جالب: ویتامین D به عنوان “ویتامین آفتاب” نیز شناخته می شود) سایر منابع خوب ویتامین D عبارتند از:

ماهی های چرب و غذاهای دریایی مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین، ماهی تن، میگو و صدف
پنیر
زرده تخم مرغ
قارچ
غذاهای غنی شده با ویتامین D از جمله شیر گاو، شیر آجیل، آب پرتقال و ماست
اگرچه سمیت ویتامین D نادر است، اما اگر بیش از حد مصرف شود، ممکن است عوارض جانبی شدیدی مانند آسیب کلیه و مشکلات ریتم قلب را تجربه کنید.

مصرف ویتامین B3(نیاسین) برای کمک به درمان اختلالات نعوظ

ویتامین B3 که به نام نیاسین نیز شناخته می‌شود، یکی از معدود ویتامین‌هایی است که تحقیقات امیدوارکننده‌ای در تقویت عملکرد نعوظ مؤثر است. با این حال، حجم نمونه مطالعات موجود بسیار کوچک بوده است. تحقیق با حجم نمونه بزرگتر مورد نیاز است.

نیاسین برای کمک به کاهش فشار خون بالا شناخته شده است و گاهی اوقات برای درمان سفت شدن شریان ها و کلسترول بالا استفاده می شود که همگی از علل شناخته شده ناتوانی جنسی هستند. اگر این مشکلات سلامتی علت اصلی ED شما هستند، نیاسین ممکن است به افزایش گردش خون در آلت تناسلی شما کمک کند تا بتوانید نعوظ داشته باشید.

برای افزایش طبیعی مصرف ویتامین B3، سعی کنید بیشتر بخورید:

کبد
سینه مرغ
ماهی تن
بوقلمون
آووکادو
نخود سبز
قارچ
شایع ترین عارضه جانبی نیاسین برافروختگی پوست است. شروع با دوز کمتر و افزایش آهسته دوز ممکن است کمک کند. برخی افراد دریافتند که مصرف آسپرین (در صورت تحمل) به گرگرفتگی نیز کمک می کند. سایر عوارض جانبی مصرف زیاد نیاسین شامل تاری دید، حالت تهوع، مشکلات کبدی و نقرس است.

مصرف ویتامین C (اسید اسکوربیک) برای کمک به درمان اختلالات نعوظ

برای رسیدن به نعوظ، بدن شما باید اکسید نیتریک آزاد کند. ویتامین C به طور مستقیم اکسید نیتریک را آزاد نمی کند، اما می تواند مسیرهای بیوشیمیایی لازم برای آزادسازی آن را پشتیبانی کند.

هیچ مدرکی دال بر اینکه ویتامین C در بهبود اختلال نعوظ موثر است وجود ندارد. اما بسیاری از فواید گزارش شده دیگر از دریافت ویتامین C کافی وجود دارد. این ویتامین برای رشد، ترمیم و توسعه تمام بافت های بدن ضروری است. به عبارت دیگر، خطر امتحان کردن آن کم است. حداقل به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.

اگر می خواهید ویتامین C بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید، سعی کنید غذاهای زیر را مصرف کنید:

طالبی
انواع توت ها (توت فرنگی، زغال اخته، تمشک)
مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت
هندوانه
سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل کلم
کلم
اسفناج و سبزیجات برگ دار

مصرف ال آرژنین برای کمک به درمان اختلالات نعوظ

اکسید نیتریک رگ های خونی را گشاد می کند و جریان خون و گردش خون را بهبود می بخشد. ال-آرژنین یک اسید آمینه طبیعی است که به افزایش سطح اکسید نیتریک کمک می کند. افزایش ال-آرژنین با مکمل‌ها، اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد و احتمالاً منجر به افزایش جریان خون و نعوظ بهتر می‌شود.

اگرچه تحقیقات خوبی برای اثبات اثربخشی ال-آرژنین وجود دارد، اما محدود به مردانی است که سطوح پایین اکسید نیتریک در سیستم خود دارند. اگر سطح شما خوب باشد، مکمل ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد.

غذاهایی که سرشار از ال آرژنین هستند عبارتند از:

تخم کدو یا کدو حلوایی
هندوانه
آجیل و دانه ها
گوشت، از جمله بوقلمون، مرغ، گوشت خوک و گوشت گاو
حبوبات
جلبک دریایی
عوارض جانبی ال آرژنین ممکن است شامل موارد زیر باشد: مشکلات معده (اسهال، نفخ، درد شکم)، نقرس، آلرژی، بدتر شدن آسم و فشار خون پایین.

چه زمانی باید ویتامین ها را به جای داروهای اختلال نعوظ مصرف کنم؟

شواهد محدود و فقدان کارآزمایی بالینی برای اثبات اثربخشی ویتامین ها در درمان اختلال نعوظ وجود دارد، به ویژه در مقایسه با داروهای تجویزی مانند سیلدنافیل (ویاگرا یا رواتیو)، واردنافیل (لویترا)، تادالافیل (سیالیس) و آوانافیل (استندرا). با این حال، مواقعی وجود دارد که پزشک ممکن است آزمایش این ویتامین ها را پیشنهاد کند. به عنوان مثال، در ترکیب با داروهای تجویزی، یا زمانی که داروهای تجویزی اختلال نعوظ قابل تحمل یا تداخل با سایر داروهای تجویزی شما نیستند.

شما باید همیشه با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد علائم و شیوه زندگی خود به طور آشکار صحبت کنید، تا او بتواند یک برنامه درمانی فردی برای شما ایجاد کند.

برای جلوگیری از عوارض، همیشه قبل از مصرف داروهای جدید، مکمل‌های غذایی یا ویتامین‌ها، از پزشک خود مشاوره پزشکی حرفه‌ای بخواهید، به خصوص اگر ادعا می‌کنند که یک درمان معجزه‌آسا هستند، مانند «ویاگرای گیاهی». این داروها ممکن است با داروهای شما تداخل داشته باشند یا شرایط قبلی را تشدید کنند.

درمان های خانگی اختلال نعوظ

شما می تواند با ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی خود سلامت جنسی خود را بهبود بخشید. عوامل زیر می توانند بر روی عملکرد جنسی و نعوظ شما تاثیر بگذارند:

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به رگ های خونی آسیب می زند. از آنجایی که وجود رگ های خونی به آلت تناسلی برای داشتن نعوظ ضروری هستند، بنابراین برای داشتن نعوظ لازم است از هر آنچه به رگ ها آسیب می زند اجتناب کنید.

چاقی و اضافه وزن

چاقی بر روی گردش خون تاثیر می گذارد. ورزش منظم یکی از بهترین اقداماتی است که می توانید برای درمان اختلال نعوظ انجام دهید. ورزش کردن نه تنها باعث بهبود گردش خون می شود، بلکه به کاهش وزن و کاهش استرس نیز کمک می کند.

استرس

استرس یکی از عواملی است که منجر به بروز اختلال نعوظ می شود. نگرانی ها در مورد پول، کار و یا سایر مسائل زندگی می توانند بر روی عملکرد جنسی تاثیر بگذارند. واکنش جنسی شما با سیگنال هایی از سمت مغز شروع می شود، اما استرس بر روی سیگنال های ارسالی از مغز به سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارد.

چه زمانی وقت مراجعه به پزشک است؟

اگر حتی پس از ایجاد تغییر در سبک زندگی خود، همچنان دچار مشکل اختلال نعوظ هستید، به پزشک مراجعه کنید. صحبت در مورد مشکل اختلال نعوظ برای اکثر مردها بسیار سخت است، اما در اکثر موارد قابل درمان است. بنابراین دلیلی برای اجتناب از مراجعه به پزشک وجود ندارد. پزشک ها روزانه مردان زیادی را ویزیت می کنند که مبتلا به اختلال نعوظ هستند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

اختلال نعوظ می تواند نشانه وجود مشکل دیگری مانند بیماری قلبی و عروقی یا دیابت باشد. بنابراین لازم است که مشکل اختلال نعوظ را به پزشک اطلاع دهید. پزشک با بررسی سطح کلسترول و قند خون می تواند در مورد علت بروز این مشکل مطمئن شود.