نقش کلیدی ورزش‌های قدرتی در کاهش وزن - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
نقش کلیدی ورزش‌های قدرتی در کاهش وزن

ورزش‌های قدرتی و تمرین‌های تحمل وزن درست مانند تمرینات هوازی، نقش کلیدی در کاهش وزن و رسیدن به اهداف تناسب اندام دارند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، البته کاهش وزن و تناسب اندام شاید تنها عاملی باشد که با انجام این نوع ورزش مشهود می‌شود، اما سایر فواید آن در بلندمدت عیان خواهند شد؛ بنابراین لازم است تا در انجام ورزش‌های قدرتی ثابت‌قدم باشیم.

انجام این ورزش‌ها را فراموش نکنید تا در کمترین زمان فواید شگفت انگیز آنها را در زندگی خود ببینید:

_ دوران سالمندی آسان‌تر: ورزش قدرتی باعث تقویت استخوان‌ها شده، متالویسم را افزایش داده، عضلات را حفظ کرده و استرس را در بدن کاهش می‌دهد. ضمن این که باعث می‌شود که فرد دوران کهنسالی راحت‌تری را تجربه کند.

_ افزایش توان ورزشی: ورزش‌های قدرتی نه تنها باعث افزایش قدرت بدنی می‌شوند بلکه سرعت، چالاکی و انعطاف بدن را هم افزایش می‌دهند و همه اینها برای انجام سایر ورزش‌ها مثل دویدن و سایر ورزش‌های استقامتی نیز مفید و ضروری هستند.

_ پیشگیری از پوکی استخوان: نگرانی از پوکی استخوان باعث می‌شود که به سراغ مصرف لبنیات برویم اما پیشنهاد موثر این است که در کنار مصرف لبنیات حتما وزنه هم بزنید؛ زیرا این کار تراکم استخوان‌ها را به شکل باور نکردنی افزایش می‌دهد.

_ افزایش متابولیسم: خیلی از ما فکر می‌کنیم که ورزش هوازی باعث چربی سوزی زیاد می‌شود اما در واقع اگر عضلات بدن ما متراکم‌تر باشند چربی بیشتری می‌سوزانیم و حتی در زمان خواب و نشستن هم چربی سوزی ما ادامه پیدا می‌کند.

_ افزایش کیفیت خواب: وقتی که متابولیسم بالا باشد و سطح انرژی بدن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد خواب بسیار راحت‌تری هم خواهیم داشت. البته سعی کنید که در زمان‌های نزدیک به زمان خواب ورزش قدرتی انجام ندهید چون ممکن است که برعکس عمل کند.

_ افزایش اعتماد به نفس: یکی از مهم‌ترین اثرات ورزش‌های قدرتی اثرات مثبتی است که بر روی روح و روان ما بر جای می‌گذارد. ورزش‌های قدرتی به ما کمک می‌کنند که هم تناسب اندام داشته باشیم و هم احساس درونی ما بهتر باشد.

_ افزایش سلامتی عمومی بدن: گرچه هدف بسیاری از افراد از انجام ورزش قدرتی این است که تناسب اندام داشته باشند اما مهمترین دستاورد ورزش قدرتی، سلامتی و احساس زنده بودن است. ورزش‌های قدرتی در دراز مدت باعث ایجاد تغییرات بسیار ارزشمندی در ما می‌شوند. علاوه بر زیبایی بدن، افزایش انرژی، خواب بهتر و حتی زندگی زناشویی بهتر همگی از دستاوردهای ورزش قدرتی برای جسم و روح هستند.