با شکم سیر بخوابید تا چاق نشوید! - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
با شکم سیر بخوابید تا چاق نشوید!

طبق نظر متخصصان رفتن به رختخواب با شکم خالی و گرسنه نه تنها برای کاهش وزن مناسب نیست بلکه سبب بروز مشکلاتی خواهد شد که در این قسمت راجع به آن توضیح مفصلی خواهیم داد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسکانیوز، خوابیدن با شکم خالی شما را عصبانی و زودرنج می‌کند، مخصوصاً اگر صبح روز بعد هم از صبحانه خوبی استفاده نکنید.

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات رایج دنیای امروز محسوب می‌شوند که افراد بسیاری درگیر آن هستند.
همه ما می‌دانیم انجام ورزش منظم و کاهش مواد غذایی مصرفی در کاهش وزن مؤثر است، اما برخی افراد فکر می‌کنند با حذف وعده شام و گرسنگی کشیدن بهتر وزن کم خواهند کرد.

طبق نظر متخصصان رفتن به رختخواب با شکم خالی و گرسنه نه تنها برای کاهش وزن مناسب نیست بلکه سبب بروز مشکلاتی خواهد شد که در این قسمت راجع به آن توضیح مفصلی خواهیم داد.

بی خوابی

اگر با شکم گرسنه به رختخواب بروید، احتمال این که بیدار بمانید و بی خواب شوید بیشتر است، زیرا غذا نخوردن مانع از خوب خوابیدن تان می‌شود و این گرسنگی ذهن شما را بیدار نگه می‌دارد و باعث می‌شود که خواب عمیقی نداشته باشید.

اگر به دنبال کاهش وزن هستید حذف شام و گرسنگی کشیدن را کنار بگذارید، زیرا کمبود خواب مناسب می‌تواند سبب افت سوخت و ساز، افزایش اشتها و…شود و نتیجه معکوس داشته باشد.

اضافه وزن

خیلی از افراد به خاطر این که کاهش وزن داشته باشند، شب‌ها گرسنه می‌خوابند، اما این روش اشتباه است، زیرا باعث می‌شود که سطح قند خون شان خیلی افت کند و بیشتر گرسنه شوند و در نتیجه احتمالا روز بعد بیشتر غذا می‌خورند.

شب‌ها گرسنگی نکشید و با معده خالی نخوابید، زیرا این کار سبب می‌شود صبح روز بعد مواد غذایی بیشتری مصرف کنید و قند خونتان به سطوح ناسالم افزایش یافته و شرایط سوخت و ساز تحت تاثیر قرار بگیرد.

کاهش توده عضلانی

باشگاه رفتن با شکم گرسنه خوابیدن اصلاً هم خوانی ندارد؛ پس بهتر است هر طور که شده مواد مغذی و پروتئین به بدن تان برسانید، زیرا اگر گرسنه بخوابید، عضله سازی شما دچار مشکل می‌شود و دیگر نمی‌توانید عضلات قدرتمندی داشته باشید.

اگر برای کاهش وزن ورزش می‌کنید، با شکم خالی نخوابید، زیرا اینگونه بدن برای کسب انرژی روند تجزیه عضلات را پیش می‌گیرد. برای کسب بهترین نتیجه از ورزش شام سبک بخورید تا خواب شبانه تان مختل نشده و عضلات شما ترمیم گردد.

افت انرژی

بدن شب‌ها هم نیاز به غذا دارد تا بتواند انرژی ۲۴ ساعت را تامین کند و در نتیجه اگر شب‌ها گرسنه بخوابید، انرژی شما در روز بعد افت پیدا خواهد کرد و نمی‌توانید روز خود را پر انرژی سپری کنید.

بی حوصلگی و بداخلاقی

خوابیدن با شکم خالی شما را عصبانی و زودرنج می‌کند، مخصوصاً اگر صبح روز بعد هم از صبحانه خوبی استفاده نکنید. قطعا آخر شب حال و حوصله خوبی ندارید و از لحاظ روحی به هم می‌ریزید. گرسنگی سبب نوسان سطوح هورمون سروتونین شده و بر بخشی از مغز تاثیرگذار می‌گذارد که کنترل خشم را بر عهده دارد.

توصیه مهم: ساعت مشخص برای غذا خوردن تنظیم کنید

چنانچه پیش از این هم بارها گفته شد، تنظیم زمانی مشخص برای وعده‌های غذایی، تاثیر شگفت انگیزی در بحث وزن و سایز دور کمر شما خواهد داشت. وعده‌های غذایی منظم انرژی پایدار را برای بدن تامین کرده و میزان سوخت و ساز سالم را حفظ میکند.