مصرف همزمان دارو با عرقیات گیاهی ممنوع - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
مصرف همزمان دارو با عرقیات گیاهی ممنوع

کم پیش می‌آید سالمندی را بشناسید که روزانه قرص مصرف نکند. این قرص‌ها از مکمل‌ها تا داروهای تجویزی برای بیماری ها متفاوت هستند، اما معمولا کمتر سالمندی به این نکته توجه می‌کند که این قرص‌ها را نباید با مایعاتی چون مواد کافئین دار، آب میوه، شیر و… خورد و بهتر است حتما با آب مصرف شوند .در ادامه به بررسی نوشیدنی‌های مجاز و غیرمجاز برای مصرف قرص‌ها می‌پردازیم.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه خراسان، آنتی بیوتیک‌ها، شیر و دوغ، هنگام استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها باید حتما آب فراوان بنوشید، زیرا اگر آب کمی مصرف شود ممکن است کپسول به دیواره مری بچسبد. همچنین می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع، استفراغ و شکم درد شود. لبنیات اثر آنتی‌بیوتیک را کم می‌کند. در صورتی که تحت درمان با آنتی‌بیوتیک هستید از مصرف شیر، ماست و دوغ با قرص خودداری کنید.

قرص‌های خواب آور، چای و قهوه

به طور کلی مصرف داروها با قهوه و چای توصیه نمی‏شود. چای حاوی کافئین و تانن است. برخی داروها اثر کافئین در بدن (افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و…) را تشدید می کنند و برخی دیگر سرعت تصفیه کافئین را کاهش می‏دهند. همچنین مصرف داروهای آرام بخش با چای و قهوه اثرشان را کم می‌کند.

داروهای ضد آکنه، آب هویج

مصرف همزمان داروهای ضد آکنه مانند ایزوتروتونوئین با مکمل‌های ویتامین A جذب آن را با اختلال مواجه می‌کند. آب هویج به‌دلیل داشتن مقادیر زیاد ویتامین A نباید با این دارو مصرف شود.

آب گریپ فروت کلا ممنوع

گریپ فروت ترکیباتی دارد که باعث به هم زدن فعالیت آنزیمی در بیش از ۵۰ دارو می‌شود. همچنین اثر بعضی داروها را در خون بالا می‌برد. استاتین‌ها گروهی از داروها هستند که برای پایین آوردن کلسترول خون استفاده می‌شوند و آب گریپ فروت با اختلال در عملکرد آنزیم‌ها اثر این دارو را افزایش می‌دهد.

آب پرتقال فقط برای جذب آهن

آب پرتقال باعث بالا رفتن سطح پتاسیم در خون می‌شود و با علایمی مانند تپش قلب و گرفتگی عضلات همراه است، مگر در مواردی که فرد فقر آهن داشته باشد و پزشک برای جذب بهتر آهن توصیه به مصرف آب پرتقال ‌کند.

تداخلات عرقیات گیاهی

درباره تداخلات عرقیات گیاهی بررسی های کمی انجام شده است. با این حال توصیه می شود عرقیات گیاهی با فاصله از دارو نوشیده شوند تا از تداخلات ناخواسته جلوگیری شود. مثلا داروهایی که به عنوان ضدریفلاکس اسید معده هستند، نباید با عرق نعناع استفاده شوند یا داروهای آرام‌بخش نباید با عرقیجاتی که چنین اثری دارند، مصرف شوند، چون ممکن است اثر یکدیگر را تشدید کنند که معمولا نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.