مصرف این داروها برای شما کابوس می‌آورد - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
مصرف این داروها برای شما کابوس می‌آورد

همه ما هر از گاهی کابوس‌هایی را تجربه می‌کنیم، اما اگر کابوس شما مکرر رخ می‌دهد، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل عمیق‌تر باشد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایرنا زندگی، فشار روانی، استرس و اضطراب ناشی از زندگی روزمره، یا یک ضربه خاص که به نظر بزرگ می رسد. مطمئناً می تواند باعث بروز رویاهای ترسناک شود. اما در مواقع دیگر، مشکل ممکن است شیمیایی باشد. برخی محرک‌ها می‌توانند فعالیت طبیعی مغز را در شب مختل کنند، و اگر یکی از چند نوع داروی رایجی را که در این گزارش به آنها اشاره می شود مصرف می‌کنید، می‌تواند توضیح بسیار قابل قبولی برای ایجاد کابوس‌های شما باشد.

 

مسدود کننده های بتا باعث ایجاد کابوس می شوند

مسدود کننده های بتا نوعی داروی ضد فشار خون هستند که معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.با این حال، آنها همچنین می توانند باعث اختلال در نحوه پاسخ مغز به «نوراپی نفرین» انتقال دهنده عصبی شوند، به این معنی که می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث بروز کابوس شوند.

با این حال، همه مسدودکننده های بتا در احتمال ایجاد اختلال خواب برابر نیستند. مطالعات نشان می‌دهند که مسدودکننده‌های بتا چربی دوست، مانند «متوپرولول» و «پروپرانولول» – که برای حل شدن در چربی‌ها یا چربی‌ها طراحی شده‌اند، در مقایسه با داروهای آتنولول، ارتباط نزدیک‌تری با بروز کابوس‌های شبانه دارند.

 

داروهای ضد افسردگی نیز می توانند باعث ایجاد خواب های آزاردهنده شوند

دسته ای از داروهای ضد افسردگی که به عنوان مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) شناخته می شوند نیز به طور گسترده ای به عنوان عامل ایجاد کابوس شناخته می شوند – اما مشکل ممکن است گسترده تر از این باشد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ که در مجله Sleep Medicine Reviews منتشر شد، نشان می دهد که تقریباً همه داروهای ضد افسردگی (AD)، تاخیر در فرو رفتن در خواب همراه با حرکات سریع چشم (REM )را طولانی‌تر می‌کنند و میزان خواب REM را کاهش می‌دهند.

خواب همراه با حرکات سریع چشم (Rapid eye movement sleep/REM) یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به‌ سر می‌بَرَد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است. مشخص شده است که «پاروکستین» (که به صورت تجاری با نام Paxil فروخته می شود) باعث ایجاد اختلالات قابل توجه ای در خواب و رویا می شود. کارشناسان هشدار می‌دهند که ترک مصرف داروهای ضد افسردگی SSRI ممکن است حتی مستقیم‌تر از رژیم‌های مداوم SSRI با ایجاد کابوس‌های شبانه مرتبط باشد.

به همین دلیل هرگز نباید سعی کنید دز مصرفی خود را بدون مشورت با پزشک تغییر دهید.

 

بیشتر بدانید: لیست داروها را از اینجا ببینید

 

انواع خاصی از استاتین ها می‌توانند رویاهای ترسناک ایجاد کنند

استاتین‌ها که اغلب برای کاهش کلسترول استفاده می‌شوند، یکی دیگر از داروهای رایجی هستند که با اختلالات خواب مرتبط هستند.بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ که در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) منتشر شد، اگرچه به نظر می‌رسد کابوس‌های شبانه یک اثر نامطلوب هر از گاهی مصرف استاتین‌ها هستند، اما این موضوع به بیمار مرتبط است و باید توسط پزشک معالج تشخیص داده شود، زیرا به راحتی با توقف استاتین‌ها اصلاح می‌شود.

کابوس‌های شبانه بیشتر در بیمارانی که از داروهای سیمواستاتین (Zocor)، پراواستاتین (Pravachol) و آتورواستاتین (Lipitor) استفاده می‌کنند گزارش شده است. اگر در حین مصرف استاتین متوجه تغییرات خواب شدید، در مورد جایگزین های احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

 

استروئیدها می‌توانند عامل بروز خواب های بد باشند

استروئیدها برای درمان طیف وسیعی از شرایط استفاده می شوند. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ که در مجله  Federal Practitioner (FP) منتشر شده است، استروئیدها معمولاً در واحد مراقبت‌های ویژه استفاده می‌شوند و تقریباً هر جمعیتی که به شدت بیمار هستند را تحت تأثیر قرار می دهد.

مطالعه FP پیشنهاد می‌کند که استروئیدها می‌توانند کابوس‌های شبانه را به سه روش متمایز اما مرتبط به هم یعنی با تغییر چرخه خواب و بیداری، قرار دادن مغز در حالت بیش‌انگیختگی، و فعال کردن سیستم عصبی سمپاتیک برانگیزند. دو مورد از رایج ترین استروئیدهای تجویز شده که می توانند باعث خواب های عجیب شوند، «پردنیزون» و «متیل پردنیزون» (مدرول) هستند. اگر فکر می کنید این داروها یا هر داروی دیگری باعث کابوس یا سایر اختلالات خواب می شوند، با پزشک خود مشورت کنید.