گیاهانی که برای درمان ام اس مفید هستند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
گیاهانی که برای درمان ام اس مفید هستند

گیاهانی که برای تقویت حافظه و تشدید جریان خون مفید هستند برای درمان بیماری ام اس کمک کننده است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از پژوهشکده گیاهان دارویی، بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن دستگاه عصبی مرکزی است. علائم بیماری MS از یک بیماری خوش خیم تا یک بیماری ناتوان کننده متغیر است.
این بیماری باعث اختلال سیستم حسی، فلجی و از دست دادن سیستم تعادلی بدن می شود که این علائم به محل ضایعه در سیستم اعصاب مرکزی بستگی دارند.

امروزه در بحث گیاهان دارویی تحقیقات گسترده‌ای صورت گرفته و داروهای با ماده موثره طبیعی، ایده‌های جدیدی برای پژوهشگران جهت درمان راحتتر و ارزانتر بیماری‌ها فراهم کرده است. بیماری MS یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم عصبی در جهان است که عامل یا عوامل بروز آن ناشناخته باقی مانده اند.

امروزه شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمیت و نقش تغذیه را در حفظ سلامتی بیماران مبتلا به ام اس را ثابت کرده است. گیاهان دارویی نیز که از دیرباز در درمان و پیشگیری این بیماری به کار برده می‌شوند گیاهانی هستند که برای تقویت حافظه و تشدید جریان خون مفید بوده و نیز آرام بخش هستند. طبق تحقیقات انجام گرفته گیاهان دارویی نظیر کندر، زعفران، گیاهان حاوی کافئین، ژینکو و شاهدانه در کاهش علائم و حملات ام اس موثر هستند.

از گیاه کندر برای مهار پروسو گرانیت‌ها لونکوترین التهابات مغز استفاده و به درمان بیماری کمک می کند ؛برای اینکه ام اس پیشرفت کند گلبول‌های سفید باید از سد رگ‌های مغزی عبور کنند که مطالعات دانشگاه کرنل نشان داد کافئین مسیر گیرنده‌های آدنوزین را مسدود می‌کند و از پیشروی گلبول‌های سفید جلوگیری می‌کند.

لرزش‌هایی که در بیمار ام اس وجود دارد درمانش خیلی مشکل است و شاهدانه یکی از مواردی است که می‌تواند در کاهش آن موثر باشد آرام بخش بودن و تسکین دادن نیز از خواص مهم زعفران ذکر شده است.