تاثیر ورزش کردن بر ریزش مو - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
تاثیر ورزش کردن بر ریزش مو

فعالیت بدنی همراه با تغذیه متعادل بدن باعث سلامتی ما می شود اما گاهی اوقات زیاده روی در ورزش می تواند باعث ریزش مو هم بشود.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از برنا؛ فعالیت بدنی همراه با تغذیه متعادل بدن ما را سالم نگه می دارد، و موها بازتابی از سلامتی ما است. طبق گفته متخصصین، ورزش منظم ممکن است از برخی اشکال ریزش مو جلوگیری کند ، زیرا جریان خون به پوست سر شما را بهبود می بخشد. با این حال، بیشتر مردان مبتلا به طاسی از نظر ژنتیکی به ریزش مو تمایل دارند – و ورزشی وجود ندارد که بتواند روی ژن های تأثیر بگذارد.

اما ورزش بیش از حد وعدم رعایت تغذیه مناسب می تواند به ریزش زودرس مو منجر شود. در طی یک دوره طولانی، ورزش بیش از حد می تواند باعث شود بدن شما دچار استرس مزمن شود، که به نوبه خود منجر به وضعیتی به نام telogen effluvium می شود. تلوژن افلوویوم باعث می شود که فولیکول های مو در حالت خواب مانده و رشد نکنند. ولی نکته اینجاست که از سرگیری رژیم متعادل و سطح مناسب ورزش می تواند این روند را معکوس کند.و ریزش مو متوقف گردد.

از دست دادن مو و تستوسترون

در مردان مبتلا به ریزش موی ژنتیکی، یک هورمون به نام دی هیدروتستوسترون یا DHT مقصر اصلی است. بدن تستوسترون را به DHT تبدیل می کند، که فولیکول های مو را تخریب کرده و ممکن است منجر به طاسی شود. مسدود کردن DHT به صورت کامل عملی نیست ، زیرا هورمونهای جنسی برای سلامتی بدن لازمند.

ورزش ریزش مو در زنان را تشدید می کند؟

تأثیر منفی ورزش شدید به دلیل کاهش استروژن و افزایش تستوسترون در خانم ها بیشتر است. ورزش شدید می تواند چرخه قاعدگی را مختل کرده و حتی منجر به پوکی استخوان ها شود. یکی از توضیحات این است که زنان تمایل به آسیب پذیری بیشتری در برابر تغییرات هورمونی بخصوص هورمون های مردانه دارند.

بهداشت و رژیم غذایی

سلامت همیشه مهمتر از آن است که به نظر می رسد – برای بسیاری از آقایان، طاسی می تواند یک تجربه آسیب زا و زجرآور باشد. خوردن یک رژیم متعادل نه تنها سلامتی شما را بهبود می بخشد بلکه ممکن است باعث کاهش سطح استرس و اضطراب و بهبود ظاهر پوست سر شما نیز شود.

ورزش سنگین به چه اطلاق می شود؟

حال سوال اینجاست که چه چیزی در ورزش بیش از حد تلقی می شود؟ این تعریف برای هر سن و جنس متفاوت است اما به گفته کارشناسان، افرادی که بعد ورزش دچار اختلالات خواب، خستگی شدید و نتایج ناکارامد در تمرینات می شوند، می تواند از نتایج ورزش بیش از حد باشد. باید دانست بدن افراد در انجام ورزش شدید و طولانی، زمان بیشتری را برای از دست دادن چربی صرف می کند و اگر کسی این علائم را همراه با ریزش مو بیشتر از حد معمول تجربه کند، باید دفعات و شدت ورزش کاهش یابد.

به گفته محققین، ورزش های سنگین احتمالاً در ریزش موی دایم مؤثر نیستند. فولیکول های مو در چرخه ای سه تا پنج ساله رشد می کنند، بنابراین شروع یک رژیم جدید تمرین چند ماه قبل هیچ تاثیری در نحوه ظاهر موهای شما در حال حاضر نخواهد داشت. همچنین ثابت شده برخی مکمل های غذایی، مانند آن هایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین A هستند، می توانند در ریزش مو نقش داشته باشند

رژیم غذایی در ورزش

بدن هنگام کار کردن و ورزش، چربی و کربوهیدرات را می سوزاند. بنابراین باید برای جلوگیری از ریزش مو، رژیم غذایی کافی رعایت شود.