مسواک زدن کودکان از یک تا 8 سالگی - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
مسواک زدن کودکان از یک تا 8 سالگی

سلامت دندان کودکان یکی از موارد بسیار مهمی است که معمولا کمتر به آن توجه می‌شود. در حقیقت فقط مسواک زدن مهم نیست بلکه درست مسواک زدن اهمیت بیشتری دارد. در ادامه روش صحیح مسواک زدن کودکان ۱ تا۸ سال را مرور می‌کنیم.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از روزنامه خراسان، کودک‌ یک تا ۲ ساله، بهترین روش مسواک‌ زدن برای‌ کودکان یک تا دو سال‌، روش افقی‌ است. در این روش مسواک‌ به شکل افقی‌ به طور جداگانه روی‌ سطوح داخلی‌ و خارجی‌ دندان‌ها گذاشته می‌شود و به صورت مالشی‌، به جلو و عقب حرکت داده خواهد شد.کودک در یک سالگی باید حتماً با مسواک‌ آشنا شود و در حدود دو سالگی‌ استفاده از خمیردندان کودک شروع شود. اگر کودک‌ قادر به نگه داشتن‌ خمیردندان در دهانش نیست، حتی می‌توان مسواک‌ زدن را بدون خمیردندان هم انجام داد.

کودک ۳ تا۵ ساله

نحوه درست‌ مسواک زدن دندان‌های‌ کودک‌ در این سن به ترتیب زیر است:پس از سالگرد دومین تولد کودکتان، به اندازه یک دانه نخود از خمیردندان مخصوص کودکان استفاده کنید.مسواک را با ملایمت و به آرامی‌ روی‌ سطح داخلی‌ و خارجی‌ دندان‌ها به طور افقی‌ حرکت دهید. این موقعیت برای‌ استفاده از نخ دندان هم کارایی دارد.برای‌ آموزش بهتر است که شما در حضور فرزندتان دندان‌های‌ خود را با هم مسواک‌ بزنید.

 

کودک ‌۶ تا ۸ ساله

کودک‌ در این سنین‌ می‌تواند کم‌کم خودش مسواک‌ بزند. روش درست مسواک زدن کودک در سن شش تا هشت سال به ترتیب زیر است:
دندان‌های‌ بالا و پایین باید جداگانه مسواک‌ شوند.مسواک‌ زدن از قسمت عقب یک‌ سمت دهان شروع و به ترتیب سطوح داخلی‌ و خارجی‌ تمام دندان‌ها مسواک‌ زده شود.موهای برس‌ مسواک‌ باید با زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی‌ دندان در محل اتصال لثه و دندان قرار بگیرد.

بعد از قرار دادن مسواک‌ روی‌ دندان و لثه، ابتدا حرکت لرزشی، یعنی حرکات سریع و کوتاه در محل انجام شود.با حرکت مچ دست موهای برس‌ مسواک‌ روی‌ سطح دندان به طرف سطوح جونده چرخانده شود. این حرکت باید حدود ١۵ تا ٢٠ بار برای‌ هر دندان انجام شود.برای‌ سطوح داخلی‌ دندان‌های‌ جلو، مسواک‌ را باید به صورت عمودی‌ روی‌ سطح داخلی‌ دندان‌ها قرار داد و با حرکات بالا و پایین این سطوح را تمیز کرد.