۱۴ علامت سرطان پانکراس که به احتمال زیاد نادیده گرفته می‌شود - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
۱۴ علامت سرطان پانکراس که به احتمال زیاد نادیده گرفته می‌شود

سرطان پانکراس کشنده‌ترین سرطان شایع است و بیش از نیمی از افراد مبتلا به این بیماری ظرف مدت سه ماه پس از تشخیص می‌میرند. اکثریت قریب به اتفاق موارد زمانی تشخیص داده می‌شوند که سرطان در مراحل پایانی باشد زیرا علائم اغلب با شرایط دیگری مانند سوء هاضمه و سندرم روده تحریک‌پذیر همپوشانی دارند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از فرارو از ایندیپندنت، اگر سوء هاضمه و معده درد دارید و شاید اشتهایتان را از دست داده‌اید و قدری احساس بیماری می‌کنید ممکن است فکر کنید که دچار مشکل معده شده‌اید در حالی که باید آگاه باشید که ممکن است علائم موردی به مراتب بدتر باشند: پنجمین قاتل بزرگ سرطان در بریتانیا: سرطان پانکراس.

علائم این بیماری که سالانه در میان حدود ۱۰۵۰۰ نفر در بریتانیا تشخیص داده می‌شود اغلب می‌تواند با دیگر شرایط بسیار خوش خیم‌تر اشتباه گرفته شود و به همین دلیل است که بسیاری از مردم تا زمانی که سرطان در مراحل بعدی خود قرار نگیرد به دنبال کمک پزشکی نمی‌روند و درمان آنان بسیار دشوارتر است.

سرطان پانکراس کشنده‌ترین سرطان شایع است و بیش از نیمی از افراد مبتلا به این بیماری ظرف مدت سه ماه پس از تشخیص می‌میرند. اکثریت قریب به اتفاق موارد زمانی تشخیص داده می‌شوند که سرطان در مراحل پایانی باشد زیرا علائم اغلب با شرایط دیگری مانند سوء هاضمه و سندرم روده تحریک‌پذیر همپوشانی دارند.

در ادامه علائمی وجود دارند که باید آن را جدی گرفت:

۱-سوء هاضمه

سوء هاضمه و یا سوزش سر دل می‌تواند یکی از علائم رایج سرطان پانکراس باشد. با این وجود، یکی از علائمی است که اکثر افراد لزوما فکر نمی‌کنند با یک بیماری جدی مرتبط باشد. بسیاری از مواقع افراد ممکن است از داروهای بدون نسخه برای سوء هاضمه مداوم استفاده کنند و علامتی نیست که به دلیل آن به طور خودکار به پزشک عمومی مراجعه کنید. با این وجود، مواقعی وجود دارند که ممکن است با علائم دیگری مانند درد در شکم یا کمر و با چندین رخداد ناخوشایند دیگر همراه شود که می‌توانند نشان دهنده ابتلا به سرطان پانکراس باشند.

۲-درد شکم یا کمر

از یک درد مبهم تا دردی که از شکم به پشت شما انتقال می‌یابد را شامل می‌شود. این درد مزمن است و معمولا به راحتی برطرف نمی‌شود.

۳-کاهش وزن بدون دلیل

کاهش وزن مرتبط با سرطان ممکن است در ابتدا زمانی مشاهده می‌شود که افراد واقعا در تلاش برای کاهش وزن نیستند و به طور نسبتا طبیعی غذا می‌خورند.

۴-از دست دادن اشتها

کاهش وزن البته گاهی با کاهش اشتها مرتبط است و یکی دیگر از علائم سرطان پانکراس می‌باشد که دست کم در ابتدا به راحتی نادیده گرفته می‌شود. این علامت می‌تواند از افرادی که فکر می‌کنند واقعا گرسنه نیستند تا افرادی اصلا اشتها ندارند و نمی‌توانند با غذا روبرو شوند یا بعد از غذای بسیار کم احساس سیری می‌کنند متغیر باشد. این تغییرات اشتها ممکن است بدان خاطر باشد که تومور به معده فشار می‌آورد یا تنها ظرفیت غذا خوردن را کاهش می‌دهد.

۵-زردی یا یرقان

زردی یک علامت سرطان پانکراس است که به راحتی قابل نادیده گرفته شدن نیست اما تنها در افرادی که تومور در بدن‌شان به سمت سر پانکراس است رخ می‌دهد. تمام مبتلایان به سرطان پانکراس به زردی مبتلا نمی‌شوند اگرچه این زردی بسیار شایع است. زردی علامت پرچم قرمز است و ممکن است زمانی متوجه آن شوید که سفیدی چشمان‌تان اندکی زرد شود.

۶-خارش

پوست شما ممکن است پیش از ابتلا به یرقان به شدت احساس خارش کند زیرا نمک‌های صفراوی ابتدا در زیر پوست تجمع می‌کنند. این خارش در حد دیوانه کننده و آزار دهنده‌ای خواهد بود.

۷-تغییر در عادات روده

این یک مورد بسیار مهم است زیرا دلایل زیادی برای اسهال وجود دارد. با این وجود، این موردی است که ما آن را استئاتوره می‌نامیم زمانی که چربی در مدفوع وجود داشته باشد که سبب می‌شود رنگ آن زرد شود. در یرقان نیز این اتفاق رخ می‌دهد. این مدفوع چرب و زرد رنگ که از بین نمی‌رود نشانه‌ای مطمئن از وجود مشکلی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش است.

۸-دیابتی که به تازگی تشخیص داده شده است

تعداد بسیار کمی از افراد مبتلا به دیابت که به تازگی بیماری در آنان تشخیص داده شده ممکن است به سرطان پانکراس مبتلا شوند زیرا این سرطان می‌تواند تولید انسولین کافی را در پانکراس متوقف کند و قادر است منجر به دیابت شود. اگر برخی از علائم سرطان پانکراس را دارید و به طور ناگهانی تشخیص داده می‌شود که به دیابت مبتلا هستید باید یک علامت قرمز هشدار دهنده برای پزشک عمومی شما باشد تا درباره این که آیا برای بررسی پانکراس خود نیاز به اسکن دارید یا خیر تصمیم گیری کنید.

۹-حالت تهوع

احساس بیماری یا بیماری می‌تواند یکی دیگر از علائم سرطان پانکراس باشد. گاهی اوقات افراد ممکن است استفراغ کنند اما این به اندازه احساس بیماری رایج نیست.

۱۰-لخته شدن خون

لخته‌های خون یک علامت غیرمعمول سرطان پانکراس هستند و ممکن است در افرادی مشاهده شود که برای مثال، جوان‌تر بوده و سیگاری نیستند و معمولا در معرض خطر لخته شدن نیستند. این افراد ممکن است با تنگی نفس یا پاهای متورم به پزشک مراجعه کرده و برای اسکن بروند و متوجه شوند که به سرطان پانکراس مبتلا شده اند. این امری استثنایی است اما لخته شدن یک علامت است و می‌تواند منجر به این واقعیت شود که یک مشکل اساسی وجود دارد.

۱۱-خستگی

خستگی می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود اما اگر علائم دیگری نیز دارید ممکن است با سرطان پانکراس مرتبط باشد. اگر استراحت می‌کنید و باز هم خستگی‌تان برطرف نمی‌شود و همراه با برخی از علائم دیگر مانند درد مداوم است این موضوع می‌تواند یکی دیگر از علائم ابتلا به سرطان پانکراس باشد.

۱۲-تب، لرز و احساس ناخوشی

چنین علائمی علائم سرطان پانکراس غیر معمول هستند اما ناشنیده نیستند و ممکن است یا به سرطان مرتبط باشند یا احتمالا یک عفونت مرتبط با زردی هستند که به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارند.

۱۳-مشکل در بلع غذا

سرطان می‌تواند باعث احساس سیری در فرد شود بنابراین، اگرچه فرد فکر می‌کند که مشکل مربوط به بلعیدن است اما اغلب واقعیت غیر از آن است و در واقع، باعث ایجاد احساس غیر طبیعی در بلع می‌شود.

۱۴-افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب بدون هیچ دلیل واضحی از علائم شایع سرطان پانکراس است. ضعف خلق و خوی فرد می‌تواند با درد و خستگی همراه باشد.