کشف روش درمانی جدید برای بیماری سرطان - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
کشف روش درمانی جدید برای بیماری سرطان

متخصصان انگلیسی به یک روش درمانی جدید برای بیماری سرطان دست پیدا کرده‌اند که میتواند برای بیمارانی کاربرد داشته باشد که روش‌های دیگر برای آنان بی فایده است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایسنا از روزنامه گاردین، این روش می‌تواند از پیشرفت بیماری در بیمارانی که به ایمونوتراپی (ایمنی درمانی) مقاوم هستند، جلوگیری کند.

ایمونوتراپی از سیستم ایمنی برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند و زمانیکه سایر گزینه‌های درمانی مانند جراحی، رادیوتراپی یا شیمی درمانی بی اثر باشد، می تواند جان بیماران را نجات دهد. با این حال، این روش درمانی نمی تواند به همه بیماران کمک کند و برخی تومورهای سرطانی در برابر آن مقاوم میشوند.

اکنون متخصصان خون در انگلیس به یک درمان دو سویه دست پیدا کردند که ایمونوتراپی همراه با گوادسیتابین (guadecitabine) است. گوادسیتابین داروی آزمایشی جدید است که می‌تواند مقاومت سرطان در برابر ایمونوتراپی را معکوس کند.

متخصصان دریافتند بیمارانی که انتظار می رفت پس از به کار گرفتن تمام گزینه‌های درمانی جان خود را از دست بدهند، مدت طولانی تری زنده ماندند.

ترکیب پمبرولیزوماب، یک داروی ایمونوتراپی، و گوادسیتابین، پیشرفت سرطان را در بیش از یک سوم بیمارانی که در مرحله اول آزمایشی حضور داشتند، متوقف کرد. نتایج این مطالعه در مجله ImmunoTherapy of Cancer منتشر شده است.

متخصصان انگلیسی اظهار داشتند: این ترکیب دوگانه می‌تواند به یک سلاح جدید و موثر علیه انواع مختلف سرطان تبدیل شود.