کاهش خطر ابتلا به سرطان با ترکیب امگا ۳ و ویتامین D - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
کاهش خطر ابتلا به سرطان با ترکیب امگا ۳ و ویتامین D

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایرنا زندگی، مطالب زیادی درباره فواید بالقوه مصرف مکمل‌هایی مانند امگا ۳ یا ویتامین D به‌ویژه برای پیری سالم شنیده‌اید؛ در حالی که ثابت شده است که مصرف این مکمل ها به تنهایی مفید هستند، اما به تازگی یک مطالعه نشان داد که مصرف این دو مکمل با هم بهتر است و به همراه ورزش می تواند تا ۶۱ درصد از خطر ابتلا به سرطان بکاهد.
محققان در این مطالعه که در مجله Frontiers in Aging منتشر شد، بر آن شدند تا دریابند چگونه ترکیب امگا ۳، ویتامین D و تمرینات قدرتی در خانه می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند. چیزی که آنها متوجه شدند این بود که همه این عوامل به صورت جداگانه می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند، اما ترکیب هر سه روش تا ۶۱٪ به کاهش این خطر کمک کرد.

این تحقیق در طول سه سال انجام شد و بیش از ۲۰۰۰ شرکت‌کننده را در بر گرفت که همگی بالای ۷۰ سال سن داشتند و در ابتدای مطالعه سالم تلقی می‌شدند.محققان اثرات هر یک از این فاکتورها را به صورت منفرد (۲۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D، یک گرم امگا ۳ و انجام تمرینات قدرتی در خانه) و همچنین اثرات ترکیب دو مورد از این سه فاکتور و نیز ترکیب هر سه مورد را بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد که هر یک از فاکتورها به صورت منفرد و نیز ترکیب دو مورد از آنها نتایج مثبتی را به همراه داشت، اما ترکیب هر سه مورد بیشترین تأثیر را تا حد زیادی در کاهش خطر ابتلا به سرطان داشت.

امگا ۳، ویتامین D و ورزش

اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش التهاب و بهبود سلامت قلب و مغز کمک می کند. نه تنها این، بلکه برخی تحقیقات نشان داده اند که امگا ۳ به طور بالقوه می تواند سرعت سلول ها را کاهش دهد یا از تبدیل شدن سلول ها به سلول های سرطانی جلوگیری کند. ویتامین D نیز برای سلامت کلی بدن مهم است. مشخص شده است که مصرف ویتامین D به سلامت استخوان، ایمنی و حتی سلامت روان شما کمک می کند. علاوه بر این، مشخص شده است که به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک می کند.

چند مطالعه ارتباطی را میان انجام فعالیت بدنی بیشتر و کاهش خطر ابتلا به سرطان های خاص پیدا کرده اند که این موضوع می تواند به دلایل زیادی مانند کاهش التهاب، کمک به مدیریت وزن، بهبود سلامت گوارش، کاهش قند خون و انسولین و بهبود سیستم ایمنی بدن باشد.

هر سه این عوامل می توانند سلامت شما را از طرق مختلف بهبود بخشند، این مطالعه جدید حتی نشان می دهد که هر یک از این فاکتورها ممکن است به طور جداگانه به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند. با این حال، دانستن این که ترکیب هر سه این فاکتورها مهمترین اثر را دارد، در آینده برای پیشگیری از سرطان امیدوارکننده است.