درمان های خانگی برای تسکین سوزش سر دل - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
درمان های خانگی برای تسکین سوزش سر دل

سوزش سر دل یک احساس دردناک یا سوزش است که ممکن است درست در زیر یا پشت استخوان سینه رخ دهد.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از هلث موارد خفیف سوزش سر دل را می توان در خانه درمان کرد. در اینجا چند راه حل برای بررسی وجود دارد. افراد زیادی حداقل یک بار در ماه سوزش سر دل را تجربه می کنند. این بیماری بیشتر در اثر رفلاکس اسید یا یک بیماری مزمن به نام بیماری ریفلاکس معده به مری ایجاد می شود.

درمان های خانگی می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل یا جلوگیری از بروز آنها کمک کند. درباره این راه حل ها و همچنین زمان مراجعه به پزشک بیشتر بدانید.

درمان موارد خفیف سوزش سر دل در خانه امکان پذیر است. برخی از درمان ها ممکن است به تسکین این علامت در هنگام بروز کمک کنند و ممکن است به جلوگیری از بروز آن کمک کنند. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانند تسکین دهنده باشند:

سر تخت را بالا ببرید

موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی (NIDDK) توصیه می‌کند دو تا سه ساعت بین خوردن غذا و دراز کشیدن فاصله بیندازید.

خوابیدن با سر بالا می تواند به جلوگیری از سوزش سر دل کمک کند. بالا بردن سر ۱۵ سانتی متر بالاتر از معده می تواند به جلوگیری از حرکت غذا به سمت مری کمک کند. با توجه به ثابت بودن تخت خواب ها می توانید از یک بالش اضافه کمک بگیرید.

بالش اضافی را زیر تشک قرار دهید. استفاده از بالش های اضافی گاهی موثر نیست زیرا در طول شب ممکن است سر شما به راحتی از روی بالش سُر بخورد می شود. گزینه کمکی دیگر گذاشتن جسم مقاومی مثل آجر زیر پایه های بالایی تخت است.

آدامس بجوید

جویدن آدامس می تواند راهی آسان برای کمک به تسکین موارد خفیف سوزش سر دل باشد.

زمانی که فرد آدامس می جود، بزاق تولید می شود. بزاق حاوی آنزیم هایی است که آن را کمی قلیایی می کند. هنگامی که بزاق بلعیده می شود، این می تواند به کاهش سوزش سر دل کمک کند. یک مطالعه نشان داد که جویدن آدامس بدون قند به مدت ۳۰ دقیقه پس از خوردن غذا می تواند رفلاکس را که یکی از دلایل رایج سوزش سر دل است، کاهش دهد.

با این حال، انجمن گوارش می گوید مصرف بیش از حد آدامس شیرین شده مصنوعی ممکن است در برخی افراد باعث اسهال شود. خوردن هوا هنگام جویدن آدامس نیز می تواند منجر به گاز و نفخ شود. بهتر است برای جلوگیری از مشکلاتی مانند نفخ، آدامس را در حد اعتدال بجوید. همچنین بهتر است از مصرف آدامس نعناع پرهیز کنید. نعناع می‌تواند حلقه ماهیچه‌ای را که مری را به معده متصل می‌کند، که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می‌شود، شل کرده و به محتویات معده اجازه می‌دهد تا به عقب برگردند.

یک آنتی اسید مصرف کنید

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد اسید را برای درمان سوزش معده که خفیف است توصیه کند که باید هر روز یا در صورت بروز علائم شدید استفاده شوند، مگر اینکه پزشک توصیه کند.

آنتی اسیدها را می توان بدون نسخه خریداری کرد. آنها ممکن است عوارض جانبی مانند یبوست یا اسهال ایجاد کنند

از غذاهای محرک اجتناب کنید

برخی از افرادی که سوزش سر دل را تجربه می کنند عمدتا متوجه می شوند که برخی غذاها علائم آنها را تحریک یا بدتر می کنند. در برخی موارد، پزشک ممکن است کاهش مصرف این غذاها یا اجتناب از آنها را به طور کامل توصیه کند.

غذاهایی که به عنوان محرک های بالقوه شناسایی شده اند عبارتند از:

 • غذاهای ادویه دار
 • غذاهای پرچرب
 • نعناع
 • قهوه
 • شکلات
 • الکل
 • میوه های خانواده مرکبات
 • گوجه فرنگی

نوشیدن شیر

نوشیدن یک لیوان شیر سرد می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل کمک کند، اما دیدگاه ها در این مورد متفاوت است.

در فهرست «غذاهای محرک» نیستند که به افراد مبتلا به سوزش سر دل توصیه می‌ شود از آن‌ها اجتناب کنند شیر و لبنیات وجود ندارند. و اثرات قلیایی شیر می تواند آن را به نوشیدنی آرام‌بخش تبدیل کند، اما چربی و پروتئین موجود در شیر می‌تواند اوضاع را بدتر کرده و باعث بدتر شدن سوزش سر دل در طول هضم شود.

آب قلیایی چیست و آیا واقعا می تواند به سوزش سر دل کمک کند؟

مصرف جوش شیرین را در نظر بگیرید. جوش شیرین می تواند یک درمان خانگی برای سوزش سر دل به راحتی در دسترس باشد، اما باید در حد اعتدال از آن استفاده کرد.

جوش شیرین (بی کربنات سدیم) قلیایی است و می تواند به خنثی کردن اسیدیته کمک کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده گهگاه آن بی خطر است، اما استفاده بیش از حد می تواند منجر به آلکالوز شود و می تواند منجر به علائمی مانند استفراغ، حالت تهوع، اسپاسم عضلانی و گیجی شود. جوش شیرین همچنین سرشار از سدیم است که ممکن است در جذب برخی داروها اختلال ایجاد کند.

کاهش چربی شکم

داشتن مقدار بیش از حد چربی در ناحیه شکم یکی از بزرگترین عوامل خطر برای سوزش سر دل است. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن ایده خوبی است. چاقی منجر به افزایش فشار در معده می شود که به نوبه خود محتویات معده را به مری می راند که می تواند باعث سوزش سر دل شود.

ریفلاکس معده به مری باعث سوزش سر دل می شود. در برخی از افرادی که اضافه وزن دارند، علائم زمانی که فرد ۵ تا ۷ کیلوگرم وزن کم کند، از بین می رود.

سیگار را ترک کنید و مصرف تنباکو را کنار بگذارید

اگر سیگار می کشید، ترک سیگار راهی موثر برای کمک به کاهش علائم سوزش سر دل است.

همچنین ایده خوبی است که استفاده از سایر محصولات تنباکو را متوقف کنید. مواد شیمیایی موجود در سیگار و تنباکو می توانند عضلات واقع در قسمت تحتانی مری (اسفنکتر تحتانی مری) را ضعیف کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، غذا یا اسید معده می تواند به مری رفته و باعث سوزش سر دل شود.

زنجبیل را امتحان کنید

زنجبیل می تواند به انواع شکایات گوارشی مانند حالت تهوع یا درد معده کمک کند. همچنین می تواند به کاهش رفلاکس اسید که می تواند باعث سوزش سر دل شود، کمک کند،. اما باید در حد اعتدال استفاده شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است تولید اسید در معده را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

لباس خود را تغییر دهید

لباس‌هایی که دور کمر تنگ هستند می‌توانند معده را به داخل فشار دهند. این ممکن است غذا را مجبور به برگشت به مری کند و باعث رفلاکس اسید و سوزش سر دل شود. پوشیدن لباس‌های گشاد و دوری از کمربندهای تنگ دور کمر می تواند به کاهش علائم سوزش سر دل کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درمان سوزش سر دل بسیار مهم است، زیرا ریفلاکس ممکن است به پوشش مری آسیب برساند.

اگر این علائم را احساس کردید به پزشک مراجعه کنید :

احساس سوزش، فشار یا احساس سنگینی در قفسه سینه دارید (این ممکن است نشان دهنده حمله قلبی باشد)
مدفوع سیاه یا قهوه ای دارید
شما در حال استفراغ خونی یا چیزی شبیه تفاله قهوه هستید
در صورت داشتن سوزش سر دل و موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید

 • بروز دائم
 • بعد از چند هفته با خودمراقبتی از بین نمی رود
 • علائم با آنتی اسیدها بدتر می شود
 • شما معتقدید که یک دارو ممکن است باعث سوزش سر دل شود
 • کاهش وزن ناخواسته
 • مشکل در بلعیدن
 • خس خس سینه
 • سرفه مداومی که از بین نمی رود

سوزش سر دل می تواند ناراحت کننده باشد، اما تعدادی از درمان های خانگی وجود دارد که ممکن است کمک کند. خوابیدن با سر بالا، مصرف آنتی اسیدها، جویدن آدامس، پرهیز از غذاهای محرک، و از دست دادن چربی شکم، از جمله موارد دیگر، ممکن است به تسکین یا پیشگیری از علائم کمک کند. اگر علائمی مانند استفراغ خونی یا مدفوع سیاه را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.