استفاده نادرست از ابزار دیجیتال موجب افزایش کم شنوایی بین نوجوانان شده است - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
استفاده نادرست از ابزار دیجیتال موجب افزایش کم شنوایی بین نوجوانان شده است

رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۲ درصد از کودکان در سن مدرسه ( پنج تا ۱۴ سال) در کشورمان کم‌شنوا هستند و استفاده نادرست از وسائل صوتی دیجیتال مانند هندزفری‌ به افزایش کم‌شنوایی در بین نوجوانان منجر شده است.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایرنا، سعید محمودیان روز سه‌شنبه در کارگاه آموزشی ” برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان ” در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه شاخص کم شنوایی در بین کودکان پنج تا ۱۴ سال در خاورمیانه ۴.۵ درصد است، افزود: صنعتی شدن زندگی و گسترش استفاده از وسائل صوتی شخصی در افزایش کم شنوایی به‌ویژه در بین نوجوانان موثر بوده و این موضوع نگران‌کننده است.

وی با تاکید بر لزوم ارائه آموزش به خانواده‌ها درباره استفاده درست از وسائل صوتی دیجیتال، اظهار داشت: ما با مواردی مواجه هستیم که شنوایی یک نوجوان ۱۵ یا ۱۶ ساله بدلیل استفاده نادرست و طولانی مدت از وسائل صوتی شخصی از جمله هِدفون، مانند یک سالمند ۶۰ ساله شده و آسیب دیده است.

محمودیان با اشاره به اینکه سالانه حدود پنج هزار نوزاد کم شنوا در کشور متولد می شوند، اضافه کرد: با توجه به تبعاتی که کم شنوایی در زندگی افراد دارد، برنامه پیشگیری و مراقبت از سلامت گوش و شنوایی نوزادان و کودکان جزو مراقبت های پایه سلامت بشمار می آید و از اهمیت خاصی در وزارت بهداشت برخوردار است.

وی با تاکید بر اهمیت عدالت و تساوی در برخورداری همه نوزادان کشورمان از خدمات غربالگری و تشخیص کم شنوایی، تصریح کرد: همه تلاش وزارت بهداشت بر رسیدن به پوشش ۱۰۰ درصدی غربالگری شنوایی در بین نوزادان است و نباید شاهد باشیم که فرصت طلایی در این زمینه از بین برود.

رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت گفت: طبق فرایند “۶-۳-۱” نوزادان باید در سن کمتر از یک ماهگی غربالگری شنوایی شوند، زیر سه ماه باید تشخیص قطعی و زیر ۶ ماه باید مداخله درباره درمان کم شنوایی انجام شود.

وی ادامه داد: لازم است که اطلاع رسانی لازم به خانواده درباره زمان طلایی ۶ ماه پس از تولد برای غربالگری و تشخیص کم شنوایی در بین نوزادان صورت گیرد زیرا اگر این زمان از دست برود، کودکان فرصت رشد واژگانی و زبانی را از دست می دهند.

محمودیان با اشاره به اینکه سالانه حدود ۹۸۰ میلیارد دلار در دنیا صرف هزینه های کم شنوایی می شود، تصریح کرد: ما در کشورمان نیروی انسانی و امکانات خوبی برای درمان کم شنوایی در مقایسه با کشورهای منطقه داریم و اگر برای این موضوع هزینه شود، اثربخش خواهد بود.

به گفته وی به ازای هر یک دلار هزینه برای درمان کم شنوایی، ۱۶ دلار اثربخشی و بازگشت سرمایه به‌همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق طرح جدیدی که وزارت بهداشت در دست اجرا دارد کودکان زیر چهار سال می توانند از خدمات کاشت حلزون شنوایی بطور رایگان استفاده کنند.

محمودیان با بیان اینکه ایران در دنیا در بین کشورهای با پوشش غربالگری شنوایی بین ۵۰ تا ۸۴ درصد و در وضعیت سبز قرار دارد، گفت: وضعیت ما از نظر غربالگری خوب است اما از نظر مراقبت ها هنوز چندان وضعیت مطلوبی نداریم.

وی پوشش غربالگری شنوایی نوزادان در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال ۹۹ را ۷۲ و در سال گذشته ۸۹.۶ درصد اعلام و اضافه کرد: با وجودی‌که یک شیوه نامه مشخص برای غربالگری و درمان ناشنوایی در کشور وجود دارد اما به شکل های مختلف اجرا می شود و همین امر مشکلاتی را بوجود می آورد.

محمودیان به پیوستگی خدمات غربالگری و درمان ناشنوایی اشاره کرد و اظهار داشت: در سطح یک، غربالگری، شناسایی و ثبت در سامانه سیب انجام می‌شود و در صورتی‌که نیاز باشد به سطح ۲ یعنی تشخیص ارجاع خواهد شد.

وی با بیان اینکه فرایند تشخیص فردی که به سطح ۲ ارجاع شده است باید در کمتر از سه ماه انجام شود، افزود: سطح سه و چهار نیز شامل درمان، مراقبت و توانبخشی است که باید این مراحل در پیوستگی باهم و بدون فاصله، انجام شود.

رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پارسال حدود یک میلیون نوزاد در کشور غربالگری شنوایی شدند، خاطرنشان کرد: در بین آنها تشخیص قطعی کم شنوایی شدید و عمیق برای سه هزار و ۳۶۰ نوزاد صورت گرفت که از بین آنها ۲ هزار و ۳۵۰ نوزاد به مرحله اقدامات درمانی و توانبخشی ارجاع شدند.

کارگاه آموزشی برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان با حضور متخصصان غربالگری شنوایی مستقر در بیمارستان‌ها و شبکه های بهداشت، کارشناسان سلامت شنوایی شبکه های بهداشت، بهزیستی، انجمن شنوایی، معاونت درمان، مرکز کاشت حلزون و دانشکده توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

حدود یک و نیم میلیارد نفر در دنیا به کم شنوایی مبتلا هستند که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی به دو و نیم میلیارد نفر افزایش یابد.

حدود ۸۰ درصد از موارد کم شنوایی در کشورهای در حال توسعه است و کم شنوایی، سومین عامل شاخص سال های سپری شده با ناتوانی محسوب می شود.