۹ نفر بر اثر تب کریمه کنگو در کشور جان باختند - بانک پزشکان - راهنمای پزشکی
۹ نفر بر اثر تب کریمه کنگو در کشور جان باختند

مدیر گروه بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۷۸ نفر در کشور امسال به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند که ۹ نفر از آنها بر اثر این بیماری جان باختند.

به گزارش بانک پزشکان به نقل از ایرنا، بهزاد امیری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش کشوری کارشناسان بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان(زئونوز) در اصفهان افزود: امسال با افزایش موارد ابتلا و فوت ناشی از تب کریمه کنگو در کشور نسبت به ۲ سال گذشته مواجه بودیم.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آمار تب کریمه کنگو در سال ۹۹ در کشور ۴۰ نفر مبتلا و پنج مورد فوتی و در سال گذشته ۱۳ مورد ابتلا و ۲ مورد فوتی بود.

فوت هشت تن به سبب حیوان گزیدگی

امیری همچنین با اشاره به اینکه پارسال حدود ۲۶۰ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور با ۱۶ فوتی داشتیم، خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال نیز تا کنون هشت مورد فوت ناشی از حیوان گزیدگی در کشور داشتیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری نسبت به میانگین پارسال با افزایش موارد حیوان گزیدگی در کشور مواجه شدیم، اضافه کرد: در زمان حاضر نمی توان آماری از موارد حیوان گزیدگی ارائه کرد زیرا باید تا پایان سال صبر کرد تا آمار جمع بندی شده را ارائه کنیم.

امیری با اشاره به اینکه حدود در سال گذشته عامل ۸۰ درصد موارد حیوان گزیدگی در کشور سگ و ۱۶ درصد گربه بود، تاکید کرد: از مردم می خواهیم که به گربه های بدون صاحب دست نزنند و اگر گربه بیماری را شناسایی یا مشاهده کردند به دامپزشکی یا شهرداری اطلاع دهند.

وی همچنین به مردم توصیه کرد که از غذا دادن به حیواناتی مانند سگ و گربه خودداری کنند زیرا این کار باعث ازدیاد نسل آنها می شود و از طرفی احتمال حمله از سوی این حیوانات بویژه اگر به بیماری هاری مبتلا باشند هنگام نزدیک شدن به آنها، وجود دارد.

امیری همچنین با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون حدود پنج هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا به سالک در کشور شناسایی شده است، گفت: با توجه به اینکه بیشتر موارد مبتلا به سالک در پاییز شناسایی می شوند برای ارائه آمار دقیق و نتیجه گیری درباره آن باید تا پایان سال منتظر بمانیم.

به گفته وی، سال گذشته بیش از ۱۵ هزار مورد ابتلا به سالک در کشور شناسایی شد.

موردی از طاعون در کشور دیده نشده است

مدیر گروه بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با بیان اینکه تا کنون گزارشی از شناسایی بیماری طاعون در کشور نداشتیم، گفت: اما موارد کمی از ابتلا به بیماری های تولارمی و تب کیو داشتیم.

وی با اشاره به اینکه مواردی از ابتلا به تولارمی در سال های اخیر در برخی استان ها مانند آذربایجان شرقی، کردستان و زنجان شناسایی شد، افزود: هیچکدام از آنها به مرگ منجر نشد اما لازم است که در نظام مراقبت کشور درباره آنها به خوبی اطلاع رسانی شود تا شناسایی آنها با تاخیر همراه نباشد.

نوزدهمین همایش کشوری کارشناسان بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان (زئونوز) با حضور مسوولان و کارشناسان وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز بهداشت استان ها و دستگاه های اجرایی دیگر مانند محیط زیست و دامپزشکی دوشنبه ۲۳ آبان در اصفهان آغاز شد و تا فردا ۲۵ آبان ادامه دارد.

تب کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک میان انسان و دام است که از راه گزش کنه آلوده منتقل می‌شود و علائم مشکوک به این بیماری باید جدی گرفته شود زیرا زمان نقش بسیار مهمی در درمان این بیماری ویروسی دارد.

این بیماری در فصل تابستان همزمان با فصل فعالیت ناقل و مخزن بیماری (کنه‌ها) شیوع بیشتری دارد و احتمال ابتلا به آن در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، بالا است.این بیماری از آسیا، آفریقا و اروپا گزارش شده و در کشورهای همسایه شامل عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان شایع می‌باشد.